Bulgaristan

Bulgaristan

Nüfus
Ülkenin nüfusu 8,427 milyon civarında. Çoğu ortodoks hıristiyanıdır.

Coğrafya
Bulgaristanın yüzölçümü 111 bin metre kare. Ortlama rakım 470 metre'dir. Balkan dağı ülkeyi ikiye ayırır.Yüzeyin üçte biri dağlardan oluşmaktadır. Pirin dağı, Tuna nehri Srebırna gölü, Rila manastırı ve daha bir çok doğal oluşumlar UNESCO koruması altındadır.Bulgaristan su sıcaklığı 37º C ve 101º C arası değişen 1600 madeni su pınarları ile ünlüdür.

İklim
Bulgaristanın geneli dört mevsim ve ortalama yıllık sıcaklığı 10.5º C olan kıta – akdeniz iklimlidir.Kışlar soğuk ve yazlar ise sıcak olur.Yılda yaklaşık 2000 – 2400 güneşli saati vardır.Yaz mevsiminde (nisan – eylül ayları) ortalama sıcaklık 22º C, kış mevsiminde ise 0º C.Kar örtüsü 4 ay boyunca durmaktadır.

Devlet yönetimi
Bulgaristan parlamenter bir cumhuriyettir. Yüce yasama organı parlamentodur. Yürütme gücü Bakanlar kuruluna ve yerel organlara aittir.

Para birimi/döviz/
Ana para birimi Bulgaristan levasıdır ve Euro'ya sabitlenmiştir, kuru 1 Euro için 1.95583 leva.
 
Ana şehirler

  • Sofya     1.3 milyon nüfus
  • Plovdiv   350 bin nüfus
  • Varna     299 bin nüfus
  • Burgas    230 bin nüfus

Sofya, Varna ve Burgas'da havaalanları bulunmaktadır.

Ekonomik ve siyasi şartlar
Bulgaristan'da 1997 yılında para kurulunun tanıtılmasından bu yana gelişen ekonomisi ve yapılan yabancı yatırımlar için garanti veren sağlam siyasili bir devlettir.Bulgaristan mevzuatı Avrupa Birliğinde üye olan ülkelerin mevzuatlarına göre değişmektedir.Bulgaristan yabancı yatırımlar için en liberal yasalara sahib ülkelerden biri. Bulgaristan kazançın ve diğer ücertlerin devredilmesinde veya yatırılan sermayenin geri dönüşünde kısıtlamalar koymamıştır.  

Bulgaristan mutfağı
Bulgaristan yemekleri ve ürünlerinin çoğu dünya çapında tanınmiştır.
Bulgaristan yemekleri ve içecekleri en seçiciler arasında bile sevenleri bulunmaktadır.

Bulgaristanın eşsiz lezzetli yoğurdu popülerdir.
Sadece Bansko şehrinde yaklaşık 250 restoran bulunmaktadır. 

Mimarlık ve kültür
Bulgaristan topraklarında Avrupa medeniyeti tarihinden izler kalmıştır. Burada trakya, roma ve yunan mimarlığından izler bulunmaktadır. Bulgaristanda 40 000'den fazla çeşitli tarihi devrimlerden kültürel anıt kaydedilmiştir, 36 kültür koruma alanları ilan edilmiştir, 300'den fazla müzeler ve galeriler bulunmaktadır, 7 tarihi anıtlar UNESCO'nun dünya kültürel mirasları Listesinde yazılıdır. 

 Bulgaristan eşsiz müziği ve dansları ile dünya çapında bilinmektedir.