Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Benina Evi (“Neofit Rilski” Müze Evi)

Bulgar tarihiile ilgilenirseniz, Bansko’nun tarihi yönünü tanımak ilgiçekiciolacaktır. Bansko Dağ tatil yeri, Bulgar tarihi ve mimari alanındagerçekten çok şey sunabilir. Bansko’da 120’den fazla kültür anıtı var ve bunlardan biri de “Neofit Rilski” müzeevi.

Herkesin, yetenekli bir Bulgarın hayatı ve çalışması hakkında daha fazla şey öğrenmesi ve geçmişte Bulgarların nasıl yaşadığını bilmesi bir yer. Ulusal statünün kültürel mirası olarak Neofit Rilski’nin doğum yeri, Bulgarlar ve yabancılar tarafından yıl boyu süren ilgi görüyor.

Neofit Rilski portre | Lucky Bansko

Neofit Rilski kimdir?

Neofit Rilski’nin gerçek adı Nikola PoppetrovBenin‘dir ve hem bir keşiş, bir öğretmen hem de bir sanatçı, bir mimar, bir müzisyen, bir şair olan, çeşitli ilgi alanları olan ünlü bir Bulgar Rönesansyazarı ve aydınlatıcıdır.Bulgar ve aydınlanma patrikleri. Bulgar laik eğitiminin ve ilk Bulgar ansiklopedisinin kurucusudur.

Bu önemli Rönesans yazarı, 1835’te ilk Bulgarca dilbilgisini yarattı. Bulgar Konstantin Ireçek, onu “Bulgar öğretmenlerin ve bilginlerinin patriği” olarak nitelendirdi. 1793’te doğdu ve 1811’deöldü,tüccarlar, diplomatlar soyundan gelmektedir.

Bansko’daki Toma Vişanov-Molera Sanat Okulu’nda ikonografi dersleri vermektedir. Daha sonra bir keşiş olduğu Rila Manastırı’nda çalıştı. Bansko’daki doğum yeri, Beninata Eviolarak da bilinen Neofit Rilski Evi Müzesi’nedönüştürüldü. Hayatını 1811’e kadar orada geçirdi.

Ünlü Rönesansçı, Bansko Sanat Okulu’nun kurucusu Toma Molera’da simge resminde çalıştı. Rila Manastırı’nda resim çalışmalarına katılır, daha sonra bir keşiş ve daha sonra manastırın başrahisi oldu. Hayatı boyunca Neofit Rilski ilerlemeye ve geliştirmeye kendini adadı.

Ölümden önce ki fraz haline gelen sözleri:

“Ölümden korkmuyorum, ama korkuyorum ki, Bulgarların aydınlanması için gerekli olan bitmemiş pek çok şey var.”

Bansko Neofit Rilski Müzesi | Lucky Bansko SPA & Relax

İlk Bulgar ansiklopedistinin evinin hikayesi nedir ve içeride ne görebiliriz?

İlk Bulgar ansiklopedistininevi zengin bir tarihe sahiptir. 1793’te Neofit Rilski doğdu. XVIII yüzyılda, eski bilinen ticari aile Benini ve dolayısıyla Beninata evi adıyla Bansko’nun merkezinde inşa edilmiştir. Bu 18. yüzyılda geleneksel Bansko mimarisinin tipik bir örneğidir. 19. yüzyılın başına kadarbir mimari ve inşaat anıtı ve ulusal öneme sahip kültürel bir anıtolarak ilan edildi.

NeofitRilski’nin Evi, Mayıs 1981’de, NeofitRilski’nin ölümünün 100. yıldönümü kurulduğunda ve kalıcı bir müze sergisi olarak açılıncaya dek, Neofit Rilski‘nin uzak akrabaları tarafından yönetilen ve kronolojik düzende sunulan ve Neofit Rilski’nin halkın yararına olan çok yıllık ve çeşitliçalışmaları hakkında bilgisunar.

Neofit Rilski Müzeevi, devasa taş duvarlar ve büyük bir ahşap kapı ile çevrili geniş bir avluda yer almaktadır. Müze evinebaktığınızda, 18. yüzyılın sonundan itibaren tipik Bansko mimarisinedikkat çekebilirsiniz. 1730 – 1750 döneminde. Evin yapısı, Bansko’daki müstahkem evlerin Razlog-Çepino evi-kalesinin tarzına benzediğine dair tipik bir örnektir.

Söz konusu haberlerde mimari ve yapı anıtıstatüsünü kazanır,1967 yılında 87sayılıDevlet Gazetesiile. Müze, evii, ulusal öneme sahip bir anıttır ve 100 ulusal sitenin bir parçasıdır.

Bugün evde Neofit Rilski’nin uzun yıllar çalışmalarınıortaya çıkaran materyalleri kronolojik olarak gösteren bir sergi var. Müzede ağırlıklı olarak yazı malzemesi, resim, mektuptan oluşan belgesel ve etnografik sergi yer almaktadır. Neofit’nin harika çalışmasıyla ilgili 400’den fazla malzeme ve belgesel materyal sunulmaktadır.

Tüm sergilerin en özel kısmı 1835’ten itibaren “Bulgarca dilbilgisi”, bitmemiş Yunanca-Bulgarca sözlükten alıntılar ve kişisel kütüphanesinden, “Slav-Bulgar Tarihi” transkripti, kitaplar arası tablolardan alıntılar. Neofit Rilski’nin mührü, Rila Manastırı’nın bir başrahisiolduğu zaman korunmuştur.

Neofit Rilski Müzesi girişi | Lucky Bansko

Tarzı ve yapısı nedir?

Müzeevi, oldukça karanlık bir tünel ve gizli çıkışlara (dört çıkış) sahip olduğu için minyatür bir kale olarak tanımlanabilir ve neyse ki bizim için neofit Rilski zamanından kısmıçok iyi korunmuş olduğundan otantik görünümlüdür. Dört dış duvarı, aralarında ek bir duvar çemberi ile çevrelenmiştir ve dışarıdaki evin çıkışlarına giden bir gizemli alanvardır.

Yapısında sadece kozmetik onarımlar yapılmıştır. Dış tarafında, evde yaşayan aile için bir saklanma yeri ve bir kaçış yolu sağlamak üzere tasarlanmış ek bir duvar sırası vardır.

Neofit Rilski’nin yerli evi, zemin kat ve bir yerleşim katı ile iki katlıdır ve batı kesiminde, Bansko evi tipik müstahkem evbulunmaktadır. Girişler ve müzeevininmerdivenine karşı kancalar ile büyük bir kapı ile kapalı bir avluda yer almaktadır. Korunuş kısmıve etraftaki duvarlar taştan yapılmıştır ve bölmeler, bir kil çözeltisi kütlesiyle doldurulmuş olan bir kırılgan yapıdadır. Zeminleri kalın kil kaplı tahtalardır.

Gerçek saklanma yerinde çift demir kapı var. Geçmişte, aynı zamanda, birinci katını destekleyen sütunların altına gizlenen, hareketli bir ahşap merdivenle, üzerinde yaşamak için kullanılan zeminin güçlendirilmiş kısmına da bağlanmıştır.

İkinci katta bir antre, uyarlanmış bir hücre okulu, kaşçi(oturma odası, kısmen mutfak, yemek odası ve yatak odası olarak kullanılanbüyük bir yatak odası), rahip Petır’ın resepsiyon odası, doğum için kullanılan bir kadın odası, oturma odası.

Evin dış terası, şu anda bir belgesel sergisi olan evin tarımsal bölümüne açılan büyük bir avluyla eski çiftlik binalarına bağlanmaktadır.

Neofit Rilski Müzesi ikinci katı | Lucky Bansko

Banskoevleri iki kata sahip olarak karakterize edilir ve kapılar alt üst eşiğe sahiptir, bu sayede içlerinden geçenler evin efendisine boyun eğebilir ve ona haraç ödeyebilirler. Bu tarz kapılar Osmanlı yönetiminde ortaya çıkmış, bunlardan dolayı bulgar evine giren türkler başını eğiyorlamrış.

Ev müzesi, tüm aile için iki katlı bir saklanma (bir fırın ile küçük bir oda), bir ev, bir ana yatak odası – bir mesih ya da bir uçurum, bir iş ve servis odası olarak adlandırılan bir dizkapağı odası olan bir zemin kattadır, çift fırınlı bir mutfak, bu dönemin eski evleri, kış ve yiyecek malzemeleri için bir depolama odası, küçük bir penceresi vardır.

Mutfağa yakın  podnik alanı bulunmaktadır. Neofit Rilski soyağacını temsil eden fresklerle kaplı bir hayvanlar içinodasıdır. Todor Tsonev, freskleri çizen adam’dır. Fresklerinortasında Neofit Rilski’nin küçük Nikola(Nikola’nin Neofit’nin laik adı) olduğu ve her iki tarafın da bir rahip ve rahip olan ailesininanne ve babasıKaterina ve Petır‘ı olduğu görülebilir. Neofit’inbir erkek kardeşi ve iki kız kardeşivardı.

Neofit Rilski’nin evi bir dizi restorasyon yaşadı. 1810 yılında ev yakıldı, daha sonra restore edildi, 1981 yılında yeni odalar ve iş merkezleri inşa edildi. Ev müzesi açık hava dekoratif tavan kirişleri, raflar ve raflar, şömine, dolaplar, yataklar korunmuş olarak görülebilir.

Bulgar Rönesanınaadanan müze, Bansko’nun tarihi merkezinde, 30 metrelik saat kulesiyle bir çan kulesi olan etkileyici Kutsal Üçgen kilisesitam karşısında bulunan Bansko halkı arasında bilinen yerli evinde yer almaktadır. Ev, 18. ve 19. yüzyılların geleneksel Bansko konut mimarisinin tipik bir temsilcisidir.

BeninaEvi, Neofit Rilski’nin ölümünün 100. yıldönümü dolayısıyla 1981’de bir müzeye dönüştürüldü. Bu evde, uzak 1793’te doğdu. 1811’e kadar burada yaşıyordu. Sonraki yıllarda, ev neredeyse akıl dışı bir görünüm sergileyen yakın akrabaları ve mirasçıları tarafından sahiplenildi ve yönetildi, yani tipik iki katlı ya da iki katlı Rönesansevi.

Birinci katta evcil hayvanlar için bir ahır olarak hizmet veren başka bir oda var. Artık duvarları Neofit Rilski soyağacını temsil eden fresklerle boyanmıştır. Ressam Todor Tsonev, bir yanda annesi Katerinave babası rahip Petırile birlikte küçük Nikola’yı(NeofiRilski’nin gerçekadı), ve okulda bir öğretmen  ile çizmiştir.

Büyük ahşap sundurmadan, evin önünde, doğrudan tarım bölümüne gider. Şimdi, müzenin belgesel bölümünde, çok ansiklopedi faaliyetleri ve ilgileriile büyük Röneansın’ın zengin vatansever aydınlanma ve halk-hayatı aktiviteleri hakkında materyaller içeren çok ilginç bir anlatımla yeniden inşa edildi.

Benina Evi olarak da bilinen Neofit Rilski Müzesi, Bansko’da yer almaktadır. Neofit Rilski’nin ölümünün üzerinden 100 yıl geçtikten sonra 1981 yılında ziyarete açıldı. Kronolojiyi takiben müze, uzun yıllara dayanan faaliyetlerini bilim, kültür ve eğitim alanında sunan bir sergi olmuştur. İçinde önemli bir yer 1835 yılında aktör tarafından yaratılan “Bulgar Dilbilgisi” ne adanmıştır. Ve aynı zamanda Velyanova Evi gibi ulusal bir kültür anıtıilan edildi.

Neofit Rilski Müzesi| Lucky Bansko

Onu nasıl buluruz?  

Neofit Rilski Müze evi, “St. Trinity(Kutsal Üçgen) “kilisesineçok yakın bir konumda, Bansko’nun tarihi merkezinde yer almaktadır. Adres Pirin Sok.17, Çalışma saatleri 9.00 – 12.00, 13.00 – 17.30, müzeler Salı günü çalışmıyor. Her ayın ilk pazartesi günü ücretsizdir.