160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Belitsa Parkı

Bulgaristan’da ancak 25-30 yıl öncesine kadar geçim kaynaklarını şehirlerde ve köylerde ayılara ayırarak ve onları sayıları doldurmaya zorlayan çok sayıda insan vardı.

Bu yüzden. Nar. Mechkadari annelerinden küçük ayı yavrularını bırakarak ve bunları kontrol içinden hayvan gövdesi (burun), metal halkanın en hassas bir bölümü için harcanan gibi komutlar gerçekleştirmek için “eğitim” dir. Hayvanlar düşünülemez bir korku ve acı yaşadı ve yaşamları AD’ye çok benziyordu… 

Bu şekilde başladık, çünkü bir daha yaşanmasını önlemek için geçmişi unutmamalıyız (olabileceği kadar utanç verici). Çünkü bir insanın bir hayvana karşı alay etmesi, onu bir zincire bağlı tutmaktan ve onu sayıları gerçekleştirmeye zorlamaktan acı çekmesine neden olmaz.

Neyse ki, bu zamanlar uzadı ve bugün böyle bir hayvan sömürüsü düşünülemez ve kahverengi ayıları daha yakından görmek isteyen herkes onları Belitsa Ulusal Parkı topraklarında bulunan herhangi biri tarafından özgür ve huzursuz bulabilir .

Парк Белица | Lucky Bansko SPA & Relax

Belitsa’daki Dans Eden Ayılar Yeniden Uyum Parkı , Adrianov Chark bölgesinde, Rila Dağları’nda bulunur ve bugün sadece dans eden ayılar özgürce yaşayabileceği bir yer, aynı zamanda her iki gün için de popüler bir turistik yer ve iki kişilik bir mola.

Park alanı yaklaşık 12 hektarlık bir alanı kaplar, en yakın kasaba Belitsa (12 km), Bansko (35 km) ve Blagoevgrad (84 km) ‘dır.

Belitsa Park’ın yaratılışının hikayesi şöyle başlıyor…

Her şey 1990’ların sonunda , Bridget Bardot Vakfı ve boz ayı davranışını inceleyen bir dizi uluslararası uzmanla birlikte , Four Paws Vakfı’nın birlikte dans eden ayıları yasadışı sahiplerinden elde etmenin bir yolunu bulmaya karar vermesiyle başladı. doğal ortamlarında iyi yaşam koşulları yaratırlar.  

Ancak geçen yüzyılın sonunda, Bulgaristan’da hayvanlara ayı bakımından yoksun bırakılma hakkı veren bir mekanizma yoktu, ancak yıllarca süren mücadelenin ardından ve bu gerçekleştiğinde, hayvan refahı temelleri sorunla başa çıkmanın bir yolunu buldu. Özgürce ve rahatsız etmeden yaşamaya sürülen hayvanlara uygun bir yer bulmak artık gerekliydi. 

Park yeri bulmak için ideal bir yer Belitsa belediyesi topraklarında bulunduğunda, huzurlu bir sığınak arayışı sona erdi.

Ve sonra, yer hiçbir şekilde seçilmedi. Alan oldukça genişti ve ayıların yalnız kalmasına izin vermekle kalmadı, aynı zamanda deniz seviyesinden 1200 – 1345 m yükseklikte bulunuyordu, bu da boz ayıların yaşaması için ideal koşulları yarattı.

Böylece, birçok gönüllünün, Belitsa belediyesinin ve Four Paws ve Bridget Bardot gibi vakıfların çabalarının ardından, Kasım 2000’de Bulgaristan’daki ayı yeniden adaptasyon parkı açıldı.

Başlangıçta, parkın alanı daha küçüktü ve dans eden boz ayıların dağıldığı sektörler sadece üçtü. Birkaç yıl sonra, hayvan temellerinin Bulgaristan’daki tüm dans eden ayıları ele geçirmeyi başarmasından sonra, Belitsa Parkı alanı 12 hektara yükseltildi ve sektörler yediye çıkarıldı.

Parkın ilk sakinleri, Bulgaristan’da ilk serbest bırakan ayılar olan Stefan, Kalinka ve Mariana ayılarıydı. Önümüzdeki yıllarda tescilli 26 ayı yavruının tamamı Belitsa Park’a ulaşmaktadır ve 2010 yılında park Sırbistan’dan birkaç ayı kabul etmektedir ve küçük bir ayı özel bir otelden kurtarılmıştır.

Bugün, tüm ayılar uyum sağladı ve özgürce yaşadılar ve doğal ortamlarında … ve evet, her yıl gittikçe artan ziyaretçilerin favorisi.

Kuruluşundan bu yana, iki veya bir hafta sonu kaçamağı için Belitsa Park, favori tatil noktalarımızdan biri haline gelmiştir.

Park nedir

Мечки в парк Белица | Lucky Bansko

Bahsedildiği gibi, parkın organizasyonuna, dünyanın her yerinden gelen kahverengi ayılar davranışını inceleyen dünyaca ünlü uzmanlar katıldı, bu da serbest ayının dans eden ayılar için dağıtımını ve tasarımını çok doğru bir şekilde hazırladı .

Uzmanlar parkın kurulmasında sadece doğru rakımı değil, aynı zamanda yoğun, asırlık ormanların, tepelerin ve ayıların dinlenebileceği ve güneşlenebileceği sayısız yeşil çayırın olacağı bir yer seçti.

Parkın kendisi, ayılarının sağlıklarına ve karakterlerine göre dağıldığı yedi sektöre ayrılmıştır ve her sektörde , hayvanların yalnız kalabileceği ve güç alabileceği yapay uyku höyüklerinin yanı sıra, banyo ayıları için farklı şekilli göletler vardır . . Bütün bunlar ayıları barış, mahremiyet ve hepsinden önemlisi doğal ortamlarına çok yakın bir şekilde sağlar.

Neredeyse tüm hayatları boyunca ayılar kötü muamele gördüğü için, çoğu kişi kendi başına yiyecek bulma içgüdüsünü yitirdi, bu yüzden parkta günde üç kez çeşitli ve ayı dostu bir menü ile besleniyorlar.

Çalışanlar, vahşi hayvanların içgüdülerini yeniden kazanmalarına yardımcı olmak için sektördeki çeşitli yerlerde ayılardaki yiyecekleri gizleyerek, hayatlarını ormanlarda yaşarlarsa olduğu gibi kendi yiyeceklerini bulurlar.

Ayı yavrularının “sahibi oldukları” halde, başıboş hayvanlar kendi başlarına başka doğal bir şey yapmadılar – kışın uyumadılar. Ancak, bir süre adapte olduktan sonra, dans eden ayılar kış uykusuna yatmakta, bu da parkta çalışan herkesin çabalarının büyük bir başarı ve tanınmasıdır.

Kesin olarak kontrol edilen tek şey , ayıların üremesidir . Bir yandan kötüye kullanılan hayvanları risk altına soktuğu için izin verilmez, bir yandan da esir doğacak ayılar asla kendi başlarına yaşayamazlar.

Застрашени видове в парк Белица | Lucky Bansko

Belitsa Park’ta yürüyün

Bansko’da iki kişilik tatil yapıyorsanız, zaman ayırmanızı ve kabarık hayvanları yakından tanımanızı öneririz. Eğer fikrimizi beğenirseniz, yürüyüşün kendisi böyle devam eder.

Birincisi, parkta yürüyüşün her saat başı gerçekleştiğini bilmek önemlidir, ancak bunu yalnızca bir rehberle yapabilirsiniz .

Tur boyunca, rehber size parkta yaşayan her ayının hikayesini anlatacağım ve doğal ortamlarında ayıların nasıl yaşadığını görebileceğiniz yedi sektörün tamamı boyunca size rehberlik edecektir . Şanslıysanız, tüm ayıları görebilirsiniz, ama daha utangaç olan biri olsa bile, gösterilmemesi doğru (evde olsa da).

geçecek Yolları ile yüksek tel çitler ile güvence elektrikli “çoban” hayvanlar veya insanlar insanları korumak için yerleştirilir olmadığını çok net değildir ve kılavuzları şaka.

Sektörden sektöre geçerek, sadece birkaç metre uzakta doğal ortamlarında yürüyüş, beslenme, oyun veya dinlenme ayıları görme şansına sahip olacaksınız. Dikkatinizi çekmek için her zaman kasıtlı olarak tellerin arkasından dolanan meraklı insanlar vardır.

Tur, kahverengi ayıların yaşamı ve davranışları hakkında daha ilginç şeyler öğrenebileceğiniz iki bilgi merkezinden birinde sona erecek ve gücünüz varsa, Bulgaristan’daki dans eden ayının zorlu yaşamı hakkında kısa bir film izleyebileceksiniz . (Bu film, saçlarınızı düzelten fotoğrafların olduğu için sinirleri zayıf olan kişiler için önerilmez.)

Belitsa Park’a Nasıl Gidilir?

Eğer iki Lucky Bansko oteli için tatildeyseniz , Belitsa yönüne giden Banya köyüne giden yolu kullanmalısınız. Bansko  ile Belitsa arasındaki mesafe yaklaşık 22 km, Belitsa’dan Dans Eden Ayılar Parkı’na ise 12 km. Belitsa’ya ulaştığınızda parkın tabelalarını göreceksiniz, böylece yanlış gidemezsiniz.

Belitsa Park’a giden yol asphalted ve oldukça iyi, bu nedenle son varış noktanıza ulaşmak uzun sürmeyecek. Parkın önünde arabanızı güvenle bırakıp yürüyüşe başlayabileceğiniz ayrı bir otopark var.

Ancak, parkın aşağıdaki gibi çalışma saatleri olduğunu unutmayın:

  • Nisan ve Mayıs aylarında çalışma saatleri izinsiz olarak 10.00 – 18.00 arasındadır;
  • Haziran-eylül ayları arasında park, izinsiz olarak 10.00 – 20.00 arası açıktır;
  • Ekim ve Kasım aylarında çalışma saatleri 10.00 – 16.00 arasındadır;
  • Aralık ayından Mart ayına kadar Belitsa Parkı ziyaretçilerle çalışmaz.

2016’dan itibaren parkta yürüyüş ücreti 2-6 lev arasında değişen bir giriş ücreti ile ödeniyor.

Belitsa Park yakınındaki diğer turistik yerler ise Bansko’da tatildeyken ziyaret edebilirsiniz .

Stank şelale

Станков водопад | Lucky Bansko

Doğal dönüm noktası sadece 2 km uzaklıktadır. Belitsa Park’tan ve park ziyaretçilerinin çoğundan, yürüyüşlerindeki şelalenin ziyareti bulunmaktadır.

Yerel Stankova nehri boyunca yer alan şelalenin suyu, 8 metre yüksekliğinden dökülüp gerçekten güzel görünümünde.

Dağlarda yürüyüş yapmayı sevenler için, Belitsa Parkı içinden geçen 3 eko parkuruna dahil edilmiştir – “Uçan Çiçekler”, “Dağların Efendisi” ve “Hayatın Koruyucusu” .

Eko yollar düşük ve orta zorlukta ve bütün aile için uygundur ve yol boyunca dinlenip gözlemlenebilecek çok az yer vardır.