Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bayuvi dupki rezervi

Rezerv, Bansko bölgesinde , doğa severlerin kaçırmaması gereken nefes kesici bir manzaraya sahip olan başka bir yer . Rezerv kendi içinde kendi benzersiz kanıtıdır hayvan ve Bulgar doğa zengin bir çeşitlilik, toplamıştır. 

ise Bansko bölgesinde, doğanın bu cennet ziyaret ettiğinizden emin olun. Bu rezerv edelweiss krallığı olarak kabul edilmektedir tesadüfen değildir ve Bulgaristan Kırmızı Kitabında mevcut olan birçok bitki ve zhivotniski türlere ev sahipliği yapmaktadır.

Bayuvi dupki rezervi için coğrafi veriler

Bayuvi çemberleri | Lucky Bansko SPA & Relax

Rezervin tam adı Bayuvi Dupki – Dzhindzhiritsa Biyosfer Rezervi’dir . Pirin’in kuzeydoğu kesiminde, Predel eyerinin yanında bulunur . Bu bulunur Habitatlar ve Kuşlar Direktifi kapsamında Pirin Milli Parkı ve Natura 2000 Pirin Koruma Bölgesi sınırları

Betolovoto bölgesinde bilgi noktasını ve Razlog’da içinde Tarih Müzesinde – turist kolay bulgu kontrolü inşa etti İçin. Rezerv haçlar uluslararası turist rota E 4. Betolovoto turistler için bir favori Bansko, en ünlü yerlerinden biridir.

Bethel canlı bir ortam sunar . Bölge, çeşitli yerler , kaliteli restoranlar , mağazalar ve ilgi çekici yerler gibi birçok cazibe merkezi sunmaktadır .

rezerv “Bayuvi Dupki – Djindjiritsa” Bu biridir – Bulgaristan’ın en eski rezervleri ve zengin fauna yetişir. yapımına amacı iki ender ağaç beyaz çam ve kara köknar türleri, hem de doğal alanın fauna açısından zengin raznoobraznie korumak için korumak için e edilmiştir.  

Rezerv yüksekliği değişiklik 1200 2884 m irtifa . Rezerv olarak Pirin, Dautov tepe, omuz ve tepe Duni Kutch e zirveleri. Sınırları, Koncheto’nun kayalık kenarı ile Bayuvi Dupki ve Kamenitza’nın tepeleri arasında uzanır . Ünlü yürüyüş yolu “Predel” kulübe – Yavorov kulübe – Vihren kulübe rezerv toprakları geçer .

Pirin'deki Rezervasyonlar | Lucky Bansko

Yedek toplamda 2873 hektardır . Pirin ve Banski Suhodol zirveleri arasında yer almaktadır ve arazisi birkaç sirk içermektedir :

·            Razloch Suhodol

·            Segmen tepe

·            Konyarnika bölgesi ve Byala Reka vadisi

·            Bayuvi çemberleri

·            Kamenititsa

·            Daut zirvesi

·            Okaden zirvesi 

rezerv 500 vasküler bitki türlerinin, 55 endemik türler ve Bulgaristan Kırmızı Kitabında mevcut türlerin çok sayıda ev sahipliği yapmaktadır. rezerv ayrıca Avrupa ve dünya listelerinde Bulgaristan toprakları ve mevcut yaşayan, tehlike altındaki tehdit ve soyu tükenmiş türlerin bir listesini içerir. Balkan Chamois (Rupicapra rupicapra) , Biyosfer Rezervinin bir simgesidir .

Bayuvi dupki – Dzhindzhiritsa biyosfer rezervi hakkındaki meraklı gerçekler

“Dupki – Dzhindzhiritsa” 1934 yılında bir rezerv ilan edildi 1976 MGOPS tarihinde 300 № ve 2873 hektarlık toplam alana sahip 1980 den PSC 976 № Bakanlar Kurulu (MZDI) Kararname No.1388 tarafından ve emir tarafından genişletilmiş. Rezerv, beyaz ve kara köknarın son doğal ormanlarını ve çok çeşitli bitki ve hayvan türlerini korumak için tasarlanmıştır . 1977 yılında rezerv Man ve Biyosfer – “Dupki – Dzhindzhiritsa” UNESCO biyosfer rezervi listesine eklendi.

“Bayuvi dupki – Djindjiritsa” park alanı “Bayuvi dupki” nin bir parçasıdır . Rezerv, uluslararası E4 güzergahı : Pyrenees Alpler Rila Pirin Peloponnese ile geçilmektedir . Milli Parkı “Pirin” güzergah çayır Popovi için, içinde “Yavorov” dağ evi, kulübe “Vihren” barınak “Tevno göl” kulübe “Pirin” “önce” kulübe başlar.

Rezervin adı, sayısız mit ve efsane ile ilişkilidir . Rezerv Razlog adına tarihsel müzesinden İlyas Tintilov “büyük delikler” anlamına neden büyük bin anlamına eski Bulgar sözcüğü “satın alma” ile ilgisi var.

Pirin'de Bayuvi delikleri | Lucky Bansko

Flora

Rezerv doğal bitki oranı kompleksinin yaklaşık% 98 oranındadır. rezervin yaklaşık% 60’ı antik ormanlar düşüyor. Çoğu – 486 ha – rezervinin büyük bir alanı beyaz çam ile ormanlık alanlarda düşüyor. Rezervin yaklaşık 288 hektarı siyah köknar ile kaplıdır . Rezerv florası ayrıca çam, ladin, beyaz çam, cüce içerir ve içinde – düşük yerlerde de kayın büyümek ve – nadiren gürgen.

Pirin'de Flora | Lucky Bansko

rezervinde cüce çam oluşumların yaş ağaçların bazıları bu rezerv ve korunması uygun bakım öneminin göstergesidir yaş, 570- yıldır, 100 ila 250 yıldır. Rezervin yaklaşık % 30’u hala korunmuyor .

Ilginç bir gerçektir eski rezerv “Dupki” hangi almasıdır 1450 hektarlık bir alan , 477 bitki türü tarif edilmiştir . Bunlardan 16’sı yerel, 42’si bölgesel endemiktir . Bulgaristan Kırmızı Kitabında eklendi bitkilerin 46 türü bulunmaktadır. Bu Edelweiss, alp mantiyka Pirin bitinsko karahindiba, altın kumru, sarı kantaron, translivanska çan halerovo yavru maslinovidno kurt sak Pirin çayır otu, benekli yılan otu, Pirin lahana, düşük kurt sak ve diğer türler ayak otu bulunmaktadır.

Fauna

Pirin'de Fauna | Lucky Bansko

Rezerv Dupki karakteristik türlerin biri aslında rezerv sembolüdür güderi vardır. Rezerv ayrıca yaşamaktadır sincap , şahin , capercaillie , adaçayı , belçika , şahin , şahin , ağaçkakan , ela , yaban domuzu , engerek , sivrisinek , dağ su kurbağası , canlı kertenkele gibi hayvanlar . Açık – rezervinin yüksek alanlar da kahverengi ayılar görülebilir.

Güvenlik kuralları

Herhangi bir rezerv gibi ve orada kalmak için özel kurallar vardır . Rezervde her türlü faaliyet yasaktır hariç :

·            rezervin korunması

·            doğanın bilimsel amaçlarla araştırılması

·            eğitim amaçlı dahil

·            organize insan gruplarını işaretli yollarda tutmak

·            Yabani bitki ve hayvanların bilimsel amaçlarla incelenmesi ve gözlenmesi

·            ile türlerin korunması amacıyla bitki ve yaban sayısının restorasyon bölgenin ekosisteminde kesintileri önlemek için.

Bayuvi Dupki zirvesi hakkında gerçekler

Pirin'de Bayuvi delikleri | Lucky Bansko

Bayuvi Dupki , Bulgaristan’ın Kuzey Pirin’deki ana sırtında bulunan bir tepedir . Kamenititsa kuzeybatısında Razlog’da ve Bansko Suhodol Suhodol güneydoğu doruklarına arasında sokuldu ana karst dağ sırtı üzerinde bulunan. Deniz seviyesinden yüksekliği 2820 metredir .

Zirve, Bayuvi Dupki – Dzhindzhiritsa Koruma Alanı sınırları içerisindedir . Bayuvi dupki zirvesi , büyük oranda carstful mermerlerden oluşmaktadır . doğu yamaçları sirk Dupki için dik iner iken Dağı Dupki Batı yamaçları, Vlahina Nehri yol açar. Tepenin kuzey duvarı, deneyimli dağcılar için favori bir mekandır .

Bayuvi Dupki, Pirin Dağı’ndaki mermer zirveler kategorisine giriyor . Bir turist eko-yolu batı yamaçlarından geçer . En tepede son derece nadir ot türleri büyür . Bunlardan biri Balkan Yarımadası’ndaki Balkan Yarımadası’nda bulunabilecek türünün tek örneği .

Bayuvi Dupki, üç belirgin özelliği ile bir zirvedir . güney bunların konumları – yükseklik altındadır. Ana sırt tepe noktaları arasında 50 santimetreye kadar daralmaya başlar . En yakın – kuzeydeki noktası kayalık olduğu karst rid Ortaçağ Ortaçağ .

Batıdaki yamaçları Vlahinska nehrinin vadisine güçlü bir eğim gösterir . Ve Bayuvi Dupki sirki yakınında bulunan doğu yamaçları dik ve erişilmezdir .

oh atlar Bulgaristan’da yüksek dağ barınak zirvesi ile ilgili ilginç bir gerçeği güneydoğu bunun 470 metre ana sırt yer olmasıdır. Sen işaretleri yok ikisi ile zorluk değişen 3 yollarında onu ulaşabilir. Bayuvi’nin kuzeyindeki Dupki, Kamenitetska vadisinin eyeridir . alp barınak kurşuna Kamenitishkia sırtından üç yol .

çoğu ilk yol – sık kullanılan kırmızı Bayuvi Dupki’nin dik batı yamaçlarında bordür . İkincisi haçlar Çok kenarı boyunca ana sırt ve üçüncü kısayolları doruğa – kuzey konumu ve ikinci yolu katılır. Son iki yolun işareti yoktur .

Çok girintili Kabartmada bariz derin Cirque Kamenica ve Dupki Razlozhki Suhodol lokaliteleri Dzhindzhiritsa ve Konyarnika, White River pitoresk vadisi bulunmaktadır. Karstör arazilerinde çok sayıda mağara , uçurum , çıplak karst ve koni bulunur .

Bulgaristan Bölgesindeki Dağlar | Lucky Bansko

Rezervin toplam alanının yaklaşık % 59’u bakir ormanlara aittir . Genelde beyaz ve siyah köknar oluşan, ancak bunları da ladin, köknar, beyaz çam büyümek arasında. Haberi – ağaçların çoğu 100 ve 250 yıl arasında ve bazı bireyler bile üzerinde 500 yıldır.

Küçük Djindjiritsa ormanlarının belli bölgeleri 520-550 yıl arasında değişmektedir . Beyaz Muri yüksek 35 m, Ve iki -. (1300 yaşın üzerinde) eski siyah Muri korumalı sitelere ilan edilmiştir. Çoğu – orman bölgesinin en yüksek kısmı 100-110 yaş arası çam kalın tarafından işgal edilir. Ortalama yüksekliği 1.5-2 m , ancak bazı yerlerde 3 m’ye bile ulaşıyor .

Rezerv sembolü – yedekte hayvan türleri arasında güderi karşılamaktadır. Dupki Beyaz Nehri ve Dolly vadisinde – Ayrıca yaban domuzu, sansar, sansar, sincap, capercaillie (sadece sirk Dupki ve alan Dzhindzhiritsa) Ela olduğunu.

In – rezervinin çoğunluğu farklı ötücü, baykuş, atmaca, ağaçkakan, amfibiler, sürüngenler bulunmaktadır. Soyu tükenme tehdidi taşıyan Pirin ayı, rezervin yüksek bölümlerinde yaşadı .

Pirin ormanları Bulgaristan ve Avrupa için benzersiz bir doğal fenomendir . Eski ağaçları olan yaşlı ormanlar nadir görülür .

Sincap hakkındaki meraklı gerçekler

Pirin'deki Klek Fabrikası | Lucky Bansko

Çömelme 2200-2400 m arasında dağlarda yetişen bir ağaç kalık türdür. n . c . Ormanlar ve alpin çayırları arasındaki geçiş kemerini oluşturur . Sincap , Borov ailesinin iğne yapraklı bir bitkisidir . şiddetli rüzgar ki, bu bir gövde oluşturur ve güçlü dağ rüzgarlar aşmak için hakim rüzgar yönünde yüzeyinde büyür. Bu ağacın dalları ve tomurcukları ara vermeden kalın kar ağırlığını taşır.