Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’nun yanında şelaleler

Bansko’nun yanında şelaleler | Lucky Bansko

Bansko, mükemmel bir kayak merkezi ve hem küçük hem de büyük konuklar için dinlendirici tatiller ve kış eğlencesi için çeşitli seçenekler sunan uluslararası bir tatil yeri olarak ünlüdür. Tatil, son yıllarda popülerliğini, hem yeni başlayanlar hem de ileridüzeydeki profesyoneller için kayak pistleri sunan nispeten ucuz bir Avrupa kayak merkezi olarak arttırmıştır.

Bansko, tercih edilen bir kayak merkezi için ününü kazanmıştır. Kar koşullarının seviyesi ve kayak pistlerinin zorluk seviyesi hakkında konuştuğunuzda, Bansko, örneğin Lenzerheide gibi ünlü Avrupa kayak merkezleri arasında güvenli bir şekilde sıralanabilir.

Hem şehirde hem de dağlarda ve çevrede çeşitli eğlence mekanları bulunabilir. Bansko dünyanın dört bir yanından binlerce turisti kendine çekiyor ve aynı zamanda elverişli konumu nedeniyle de tercih ediliyor (Sofya’nın 160 km güneyinde).

Tatil beldesi tarafındanalınanAvrupa yatırım fonları sayesinde, kıştatil yeri iyi inşa edilmiş altyapı, iyi organize edilmiş ulaşım ve kentsel yol ağı yanı sıra bakımlı kayak pistleri veturistler için açık işaretler ve rehberler sahiptir.

Eğer zaten Bansko‘ya gittiyseniz, her zaman yeni bir şeyler görebileceğiniz bu tatil yerlerinden biri olduğundan emin olmalısınız. Bansko’nun programı hiçbir zaman boş değildir ve tüm yıl boyunca tatil ziyaretçileri dağ kayak disiplinleri, uluslararası festivaller, konserler ve yerel eşsiz gelenekleri sunan etno festivallerinde çeşitli prestijli yarışmaların tadını çıkarabilirler.

Bansko'da aşırı kayak | Lucky Bansko

Dağ beldesindeayrıca kulüpler, barlar, casinolar, oyun salonları ve restoranlar gibi çeşitli gece eğlence yerleri, eşsiz bir ortamsunan tavernalar ve tüm gastronomik gezginler için lezzetli yemekler sunulmaktadır.

Bansko, mükemmel kayak pistleri ve dağlardaki kış maceraları için seçenekleri ile ünlüdür. Ama diğer mevsimlerde Bansko’da ne yaparız? Pitoresk dağ tesisi ayrıca yaz dağ turizmi için harika yerler sunmaktadır.

Bansko, yaz aylarında doğa sporları da dahil olmak üzere çeşitli sporlar için fırsatlar sunmaktadır. Demianişka polyana, Todorova ornitsa, Şiligarnika, Çalin valog, Bınderitsa, Vihren, Demianitsa, Bezbog, Gotse Delçev bu amaç için en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Örneğin, Çalin Valog piknikler için harika bir yerdir. Çeşitli yerlere yürüyüş ve gezilere ek olarak, Bansko’nun çevresi, sadece Balkanlar için değil, aynı zamanda Avrupa için de ünlü ve eşsiz bir dizi doğal, kültürel ve arkeolojik yerler sunmaktadır.

Bansko dağ bisikletleri mevcuttur, bu yüzden Bansko’da dağ bisikleti ile dağ bisikleti keyfi yapabilirsiniz.

Yaz aylarında tesisin koşulları da paragliding, tırmanma, dağcılık, rafting, kayak, dağ tramvayı, binicilik, ATV ve jeep turları,, golf, paintballiçin mükemmeldir. Bölgedeki bölgeler ayrıca spor balıkçılığı için mükemmel koşullar sunmaktadır.

Pirin” Ulusal parkı

Doğal alanlarave özellikle pitoresk şelalelere gelince tatil yeriçok şey sunabilir. Bansko’nun güneyinde, Birleşmiş Milletlerin rezervleri ve milli parkları ile UNESCO’nun doğal ve kültürel simgeleri arasında yer alan Pirin Ulusal Parkı bulunmaktadır.

Pirin Parkı, muhteşem gölleri, nehirleri, asırlık ağaçları ve manzaraları, mağaraları ve şelaleleri bir araya getirerek, ziyaret eden herkese unutulmaz bir anı yaşatır. Şelaleleri seven ya da sadece Bansko’nun çevresinin güzel ve pitoresk dağ manzarasının tadını çıkarmak isteyen herkes bu harika deneyimi kaçırmamalı.

Bansko’da en ünlü şelaleler hangileridir?

Demyanski Şelalesi | Lucky Bansko

Demyanişki skok

Bu şelale Damyanitsa Nehri’nin yanında yer almaktadır. 11 metre yüksekliğindedir ve deniz seviyesinden 1750 metre yükseklikte, Demianitsa bölgesinin kuzey sınırını oluşturan nehrin alt enine vadi eşiğinin doğusunda yer almaktadır.

İlk kez, etrafındaki alan 1965’te doğal bir alanilan edildi ve alanı korunuyor. Ondan 3 km mesafedeşelale Yulenski skokbulunur. Demyanski skok şelalesiyakınında, Bansko’nun Demyanitsa dağ evine giden orman yolu bulunmaktadır.

İlgi çekicibir gerçek şu ki, eteklerinde bir çevre kazanı bulunur. Damianitsa Nehri sadece 14 km uzunluğunda olmasına rağmen, altı göl grubunun sularını toplar – Valyavişki, Vasilyaşki, Gazeski, Kırkımski, Tipitski, Prevalski. 2400m yükseklikte akıyorve sonunda her ikisi de Glazne Nehri’ni oluşturan Bansko yakınlarındaki Bınderitsa Nehri ile birleşir.

Banderishki Şelalesi | Lucky BanskoBınderişki skok

Bınderitsanehrinin yatağındaki 30 m yüksekliğindeki en büyük şelalelerden biridir. 1965 yılında doğal bir alan olarakilan edildi. Bınderişki skok Bınderitsa Dağ Evi yakınındaki Bınderitsa Kanyonu’nda yer alır ve yüksekliği 1700 m’dir. Donçovikarauli’deki kaya çukurundan çıkıyor.

Bınderitsa Kanyonu 2 km uzunluğunda dik ve kayalık bir arazi ile karakterizedir. Nehir, Bınderitsa Dağ Evi’nin bulunduğu Bınderişka Polyana’nın kuzey kesimindeki Kutelo Dağı’nın eteklerinde yeraltında devam ediyor.

Bınderitsa nehrinin vadisi derin ve dardır (30 m derinliğe ulaşır). Bu da şelaleye inildiğinde zorluk yaşar. Suyu, Vihren dağ evininyakınındaki küçük Su elektrik santralinden güç sağlıyor. Şelalenin çevresindeki alan 0,4’lük bir alana sahiptir ve bol miktarda beyaz, siyah köknar, beyaz çam ve diğer türler bulunmaktadır.

Yulenski Şelalesi | Lucky Bansko

Yulenski skok

Yulenski skok Şelalesi, Damyanitsa Nehri tarafından oluşturulmuşturve Pirin Dağı’ndaki Gradişteto bölgesinde 1650m yükseklikte,ve özellikle Damianitsa Nehrinin orta sahasında yer almaktadır. Yüksekliği 9 m’dir. Şelalenin yakınında Yulen rezervi bulunur.

Güzelliğine rağmen, şelale dik bir yerdedir ve aşağı inerken ihtiyatlı olmak zorundayız. Şelale, nehir yatağını taşıyan taş eşikleri boyunca iner. Demyanki şelalesindeki gibi, dibinde, düşen suyun kuvveti tarafından oluşturulan derin bir erozyon kazanı (kaya kazanı gibi) vardır. Damyanitsa nehrinin üstünde, şelalenin görülebileceği bir yer vardır. Bansko’dan Damyanitsa dağ evine ya da “Todorova ornitsa“ bölgesinin güneyine gidilerek ulaşılabilir.

Şelale St. Nikola | Lucky BanskoAziz Nikola Şelalesi

Bu şelale sadece 8 km uzaklıktaki Pirin doğu kesimindeBansko ve Dobrinişte arasındaki küçük kara yolun yanındayer almaktadır.Yıl boyunca turistler tarafından ziyaret edilen iki alana yakındır – İsimsiz şehir ve Aziz Nikolaalanı.

Bu alanın adını taşıyan şelale, Aziz Nikolabölgesinin sarp kayalıklarında yer alır ve daha kalabalık ve dardır ve 7 metre yüksekliğindedir. En düşük noktası 5-6m’den fazla değildir. Şelalenin etrafındaki arazi, güvenli bir şekilde aşağı inmemizi sağlıyor. Onun ayağında bir havuz(göl)oluşur. Birkaç çağlayandan ikisi de İsimsiz Şehrin altından  görülebilir. Eğer bilmiyorsanız, bu şehir 2003 yılında şapel Aziz Nikolainşası sırasında oldukça rastlantısal bir şekilde keşfedilmiştir.

Skakaloto Şelalesi | Lucky Bansko

Skakaloto Şelalesi

Vlahinski Şelalesi olarak da bilinen Skakaloto Şelalesi, Bansko bölgesinden uzakta bulunan şelalelerden biridir. 550 metre yükseklikte, sadece 15 dakika veya Kresna kasabasından 8 km uzaklıkta bulunan Vlahi köyünden 9 km uzaklıktadır.

Vlahi köyü, şelalenin bulunduğu yerdir ve sadece Kresna kasabasından erişilebilir. Güzel yeşilliği olan kayalık bir alanda yer almaktadır. Vlahinska Nehri’nin sağ kolu olan Kosovska Nehrinin alt kısımlarında yer almaktadır.

Nehir yatağı kayalık bir sırtla çevrilidir ve altta küçük bir kayaya çarpıp küçük bir göl oluşturan, 20-25 metrelik bir şelale vardır. Ayağında, su akışı küçük bir ısıtma kazanı oluşturmaktadır.

Şelaleye ulaşmak, yokuş aşağı olduğuiçinzor ve aşırı bir deneyim sunuyor ancak şelaleye olan manzara muhteşem olduğundan, bu tamamen değerlidir.

Şelalenin tüm yıl boyunca su dolu ve “Canyoning”– su jeti altında şelalenin tepesinden yokuş aşağı bir ipile salınmaolan bir spor türü bulunabilir. Skakalato Şelalesi, “Sveti Prorok İliya” kilisesinden Vlahinska Nehri’ne doğru gidilerek ulaşılabilir..

Popinolışki şelalesi | Lucky BanskoPopinolışki şelalesi

Doğal bir alanolarak ilanedilen bu şelale, Sandanski kasabasından 18 km. Kuzey Pirin’deki Popina Lıka mevkiinde yer almaktadır. Şelale, Başliyska Nehri boyunca yaklaşık 100 metrede oluşmuştur. Sırçaliysa Nehri ile birleştiği yerden ve Sandanska Bistritsa Nehri doğar.

Deniz seviyesinden 1230 metre yüksektedirve yüksekliği 12 metredir. Şelale iki alt düşme oluşturur ve yıl boyunca suyla doludur. Pirin Dağları’nın en alt konumludağ evi olan Yane Sandanski dağ evive aynı zamanda tatil köyü “Turiçka çerkva”ya da çok yakındır.

Şelale Popina Lıka Köyü yakınlarındadır. 1965 yılında doğal biralan olarakilan edildi. Popina Lıka, geniş yeşil çayırlar ve berrak akarsulara sahiptir ve yürüyüşvedağ bisikleti için mükemmel koşullar sağlar.

Sandanska Bistritsa Nehri’nin yakınlığı balık tutmak için iyi koşullar sağlar. Saha, aynı zamanda, bölgedeki son derece temiz hava nedeniyle, yaprak döken türlerin bulunabileceği, yüzyıllardaniğne yapraklı ormanlarla doludur

Bansko’ya gelin ve Pirin’in harika ve ilham verici doğasıyla heyecan verici bir karşılaşma yaşayın. Bölgenin doğal zenginlikleri her turisti etkiliyor ve unutulmaz keyifli anlar için bir garantidir.