Bansko’nun etrafında görülecek yerler

Bansko – Müze şehri

Bansko benzersiz bir şehirdir. Sadece o yıllar boyunca dinlenme, spor ve eğlence için ideal şartlar bulunduğu dünyaca ünlü bir tatil olduğu için değil. Bansko’nun yanı sıra kasabanın kendisindeki birçok turistik yerler, gün boyunca şehir etrafında ilginç turlar keşfetmek ve yapmak için öngörülmüştür.

Müzeler dizisinde, tarihi, yaşam tarzı, folklor gibi ilgi çekici gerçekleri öğrenebilirsiniz; Bansko’nun simge boyama okulu ve sanatsal antik el sanatları gibi benzersiz bir sanat görebilirsiniz; Bansko‘dan büyük Bulgarların yaşamına ve etkinliğine dokunacak olan Paisiy Hilendarski’nin daha sonraki zamanlarında Neofit Rilski ve Nikola Vaptsarov olduğunu belirtti.

Radon Evi - Sergisi | Lucky Bansko SPA & Relax

Burada benzersiz bir Rönesans mimarisini görebilirsiniz, ünlü Bansko yemeklerini – çomlek, kapama, bırkada, bansko ev yapımı şarap ve rakıyı özgün tarzında tadabilirsiniz. Müzelerin Turist Birliği tarafından tanımlanan 100 önemli ulusal site arasında yer alması tesadüf değildir – aslında tüm şehir müze olarak adlandırılabilir.

Ancak, hepsi bu değil. Tarihi, dini, doğal, turistlerin Bansko’yu daha da ilginç kıldığı birçok turistik yer var.

Bansko etrafındaki doğa yerleri

Tabii ki, Bansko etrafında ki yerler hakkında konuşurken, doğa ayrı bir öneme sahiptir. Pirin sadece harika güzel bir dağ değil aynı zamanda benzersiz bitki ve hayvan türleriyle de insanlık için değerlidir.

Bansko yakınında başlayan Pirin Park, 1983 yılından beri UNESCO’nun himayesinde bir Dünya Mirası Listesi olarak faaliyet göstermektedir.

Pirin Park - fotoğraf | Lucky Bansko SPA & Relax

Park, Pirin Dağlarının çoğunu kaplamaktadır. Dağ kendine özgü dağlıdır – güçlü kabuklu kabuğuyla oluşmuştur, sonları da Buz Devri‘nde yükselir.

Parkta bulunan yüksek tepeler – deniz seviyesinden 2500 metreden fazla, 50’den fazladırlar. İşte Balkanlar’da 2914 metre yüksekliğindeki Vihren. Dağdaki zirveler arasında derin oluklar ve vadiler var, birçok çukur oluşturmaktadırlar.

Buz gölleri 170, bazıları gruplar halinde, diğerleri ayrı, bazılarının isimleri var, diğerlerinin yoktur. En çok ziyaret edilenler arasında Popov gölleri, Todorka gölleri, Bınderişki, Kremenski, Vlahinski, Valiavişki gölleri ve diğerleri.

Toplam 370 km uzunluğa sahip parkta 20 işaretli yürüyüş parkurları, farklı süreler ve zorluklar vardır. Onları geçmek, geçişleri çeşitlendirmek için birden çok türevin kullanılmasına izin verir.

Ayrıca, dağcıların deneyimli olmayan turistleri kendi başlarına gitmemeleri konusunda uyaran ancak yolları bilen bir kılavuza sahip olduğu işaretlenmemiş rotalar da vardır.

Turistleri bölgenin flora ve faunasına alıştırmak için eğitim yolları da geliştirildi. Bazıları özürlüler için de uyarlanmıştır.

Başka bir varyasyon, özellikle kışın özel ekipman ve deneyim gerektiren özel rotalar. Bu tür geçişlerde tecrübeli dağcılar, çığ tehlikesini, bölgeyi terk etme seçenekleri gibi konuları doğru bir şekilde değerlendirmelidir. Aynı şey, kayak atlama için ve yamaçların dışındaki kayak ve snowboard için de geçerlidir.

Baikuşeva köknarı

Bansko’ya yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan Baikuşeva köknarı, Bansko’nun en ilginç yerlerinden biri olarak özel ilgi görmeyi hak ediyor. Bulgaristan’da en eskisi olan ve dünyanın en eski ağaçları arasında bulunan 1300 yılı aşkın bir süredir. Tur 7,80 metre, çap 2,48 ve yükseklik 26 metre.

Baikuşeva köknarı - fotoğraf | Lucky Bansko SPA & Relax

Baykuşeva köknarı sadece eşsiz bir yaş ve büyüklüğe sahip değildir. İlginç olan, nasıl keşfedildiği ve tarihlendirildiği hikayesidir. Bu, bölge Osmanlı hâkimiyetinde olan 1897’de uzakta gerçekleşti.

Çek Cumhuriyeti ve Almanya’da eğitimini almış bir ormancılık uzmanı olan Konstantin Baykuşev, Kral Ferdinand tarafından Pirin’deki orman masiflerini incelemek üzere görevlendirildi. Konstantinopolis’ten Türk askerlerine bile özel bir çözüm getirildi.

Baikuşev, büyük bir yangın sonrasında mucizevi bir şekilde hayatta kalanköknar ağacını buluyor – etrafında büyüyen bitki örtüsü var. Almanya’dan bir pres makinesi tornavidası özel olarak teslim edilmiştir ve bu yolla 1897’de ağacın 1200 yıllık olduğu sayılmiştir. köknar çitle çevrilmiştir ve Orman ve Belediye İdaresi ona bakmaya başlamıştır.

İsimsiz Kentin Gizemleri

İsimsiz kasaba, şehirden 4 km uzaklıktaki Bansko çevresindeki arkeolojik buluntular ve dönüm noktasıdır. Sadece Bulgaristan’da değil, aynı zamanda uluslararası alanda da ilginç olanlardan biridir. Büyük bir antik Trak kent kalesi keşfedilmiştir. İlgi çekici gerçekler vardır, ancak bilim adamları bir sürü bulmaca karşısındadır.

Bansko'daki arkeolojik alanlar | Lucky Bansko

Birbirinin altındaki yerde, insanlık faaliyetinin kültürel katmanları, Geç Ortaçağ’dan 4500-5000 yıl öncesine kadar farklı dönemlere giriyor.

Çeşitli dönemlerin katlarının ve sikkelerinin burada, Yeni Çağı’dan önceki 4. yüzyıldan 18. yüzyıla, Yeni Çağ’dan farklı katmanlarda bulunması şaşırtıcıdır. Bu, yerleşimin tüm yüzyıllardır yerleşim görmüş olduğu anlamına geliyor. Bulunan süslemeler buradaki nüfusun daima zengin olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, aynı şehirde, efsanelerde değil, şarkılarda veya belgelerde yer almayan bu şehirde söz edilmemektedir. Bu yüzden ona İsimsiz diyorlar.

Kazalar kazara keşfedildikten sonra başladı. 2003 yılında, kara kalemleri Aziz Nikola alanının tepesinde bulunan kiliseyi onarmak için araziyi temizlediler. Sonra duvarlara düş.

Arkeologlar işleri devralmıştır ve 4. yüzyılın sonunda erken bir Hıristiyan bazilikası yapıldığı anlaşılıyor. Sonra bir nekropolis ortaya çıkar ve sonra büyük Trakya kentine düşer. Ve Trakya kalesinden sonra 4,500 ila 5,000 yıl önce insan aktivitesi izleri görülüyor ve korunaklı yaşam başladı. Görünüşe göre bunlar Trakyalıların atalarıdır.

Trakya’nın İsimsiz Kenti, 100 metre üzerinde üç yüz metre üzerinde dikey bir kaya üzerinde, tam anlamıyla erişilemezdi. İşlenmiş büyük taşların kale duvarları 1.20 m kalınlığındadır.

Kent, 3 m yüksekliğe kadar korunmuş ve 0.65 m kalınlığa sahip taş temeller ve binalar bulmuştur. Kale duvarının dışında bir çözüm de vardı. Yaylar, eksenler, oklar, bıçaklar, süs eşyaları – küpeler, yüzükler, bilezikler, vb. bulunmuştur.

Dobrinişte – Bansko etrafındaki birçok turistik yerler arasında “özel statü”ye sahipti

Dobrinişte’in mekanlar listesinde özel bir yeri var. 17 maden suları ile kent popüler bir balneolojik beldesidir.

Bir doktor reçetesiyle, su içilebilir, teneffüs edilebilir veya banyo yapabilir. Bansko’ya 6 km. Mesafede, motor, karın, boşaltım sistemi, solunum sistemi, cilt, nörolojik ve diğerleri gibi geniş bir hastalık yelpazesi için bir tedavi merkezi bulunmaktadır.

Kasaba, Bansko çevresindeki tarihi mekanlar arasında da bulunmaktadır. Burada, Yeni Çağ’dan önce 6. binyılın ortalarına kadar uzanan bir yerleşim mevcut.

Evlerin temelleri, aynı zamanda emek araçları, insanlar ve hayvanlar figürleri, antik bir sığınma yeri bulundu. Ayrıca İmparator Neron’u yönettiği zaman yerleşmeler, seramikler, ilk yüzyıl sikkeleri, Trakyalılar ve Romalılar hakkında da ifadeler var.

Roma dönemine ait yapılar | Lucky Bansko SPA & Relax

Roma zamanından itibaren mineral kaynaklı havuzları vardır. Bunlardan ikisinde, Roma temelleri üzerinde bir Osmanlı yapısının olduğunu görebiliriz.

18-19. Yüzyılda, Sırbistan’da ticaret ve bazı Batı Avrupa ülkelerinde gelişme ile çalkantılı bir ekonomik büyüme yaşanmıştır. Bu, bugün görülebilen inşaat ve mimari de dahil olmak üzere çok yönlü bir etkiye sahiptir.

Dobrinişte, Bansko çevresindeki dini ve kültürel mekanlar arasında yerini almıştir. İlginç olan, 1684 yılında yapılan “Uspenie Bogorodiçno” Kilisesi‘nin geçmişi.

Burası osmanlılar tarafından yıkılmıştır ve 18-19. Yüzyılda restore edilmiştir. Balkan Savaşı sırasında tekrar tahrip edilerek bittikten iki yıl sonra toparlandı. 1980’de çöktü, ancak tekrar yaptırıldı. 19. yüzyılın ilk yarısından itibaren yazıt bir mektubun bulunduğu ilginç bir taş ikon bulunmaktadır.

Bansko çevresindeki kilisenin manzaralarına bakarsak 1835’ten beri Dobrinişte’nin merkezinde kilisenin ikonostazı çok değerlidir. Altın kaplamalı ahşap oyma, kısmen renklidir ve  3 girişe sahiptir. Ve Dobrinişte’in bir başka katkısı – Edelweiss ile benzersiz bir bahçe bulunmaktadır.

Razlog – her zaman Bansko’nun etrafındaki turistik mekanlar listesinde

Razlog kasabası ayrı bir belediyenin muhtarlığıdır. Bununla birlikte, turistler ziyaret etmek için şehir çevresindeki turistik mekanlar listesine düzenli olarak katmaktadırlar. Çünkü bu kasabada kesinlikle görülmesi gereken bir şey var ve Bansko’nun sadece 6 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır.

Razlog kentinden fotoğraf | Lucky Bansko SPA & Relax

Özellikle ilgi çekici olanı, Bulgar eski takviminin restorasyonu. Güneş ve Ay döngüsü vardır ve bin yıllık gözlemlerin bir özetidir.

Tesis Razlog’un orta bahçesinde bulunuyor ve Bulgaristan’da sadece Pirin ve Rila’da olduğu gibi 12 gölet vardır. Mermer parçalar bir güneş çemberi içinde düzenlenmiştir ve üzerlerinde bir koç, bir at, bir tavşan vb. hayvan figürleri oyulmuştur.

Yeniden yapılanma, arkeolojik buluntular üzerine yapılmıştır – Yeni Çağın 8. yüzyılına tarihlenen bir muskadır. Bulgaristan’da bulunan eski Bulgar takviminin henüz eksiksiz bir resmidir.

Bugün ülkemizdeki antik tırmanış biraz karışık görünüyor olabilir. Ancak Razlog’da bir zamanlar Dünya, Ay, Jüpiter, 12 takımyıldızların konumuna göre uzaya ve zamana nasıl yönlendirildiğini öğrenebiliriz.

Razlog’daki tarih müzesi, eski kitaplardan silahlara, kırsal alan, el sanatları, giyim vb. Için etnografik materyallere kadar 5000’den fazla sergi olan ilginç bir “yürüyüş” yapabilir.

Burada hem Bulgar hem de yabancı turistler, korunmuş orijinal ve çok güzel Revival mimarisinden çok etkilendiler. O zamandan beri evler belirli bir mimari model olarak ortaya çıktı – Razlog-Çepinski ve kültür anıtları.

Odalar, mobilya ve düzenlemenin yerini görmek için benzersiz ve meraklı olmaktan ayrı olarak, bölgedeki Bulgarların estetik tadı, değer sistemi, kentin gelişimi hakkında çok şey konuşuyorlar.

Arkeolojik kazılar Bansko çevresindeki turistik yerlerin listesine dahildir. Özellikle ilgi çekici olan şey, beşinci yüzyıldan kalma erken bir Hıristiyan kilisesinin temelinde bir ortaçağ manastır manastırının “yazılmış” bulunduğu “Yazılı Kilise” dir.

Escape Rooms Bansko'da | Lucky BanskoBansko ve Bansko yakınındaki bölgeler ve mekanlar, şüphesiz ki büyülü güzelliği, masalsı atmosferi ve kesinlikle canlı görülmesi gereken atraktif yerlerinin cezbedici gücü ile turistleri kendine çekiyor. Bu yüzden, eğer dağ gezilerine katılmayı veya kültürel mekanları ziyaret etmeyi seviyorsanız yazımızda önerdiğimiz yerler mutlaka öncelikli hedeflerinin arasına girmelidir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, tatiliniz boyunca yaşayacağınız Bansko’daki çeşitli eğlencelere de hayran kalacaksınız. Heyecan dolu deneyimler arayanlar için de çeşitli atraksiyonlar düşünülmüştür. Örneğin, Bansko’daki doğal güzellikleri dolu dolu gezdikten sonra, programınıza takım oyuncularına özel bir eğlence sunan Escape oda deneyimini de katabilirsiniz. Beş yıldızlı Lucky Bansko SPA & Relax Apartotel de misafirlerine çeşitli eğlence imkanları sunuyor ve bunlardan en yenisi ve en tercih edilenlerden biri de otelde bulunan Escape odaları. Otelde 2 adet Escape odası bulunmaktadır – Hacker Odası ve Mısır Odası ve bunlar, 6 yaş üstü çocuklara da garanti eğlence sözü veriyor. Puzzle odaları, iş arkadaşlarınızla team building aktivitesi olarak da, sadece arkadaşlarınızla eğlenmek istediğinizde de size bu doğrultuda gerçekten ilham verici bir seçenek sunar.