Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’daki eski sinema

Bansko’yu ilk kez kullanıyorsanız ve yerel halktan kültürel etkinlikler ve şehirdeki ilginç yerler hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz yerleri sorarsanız, size Bansko Eski Sineması’na gitmeniz gerektiğini söyleyecekler .

Sizi bu binaya yönlendirdiklerine şaşırmayın, çünkü bugünlerde tatil beldesinin Ziyaretçi Danışma Merkezi bulunmaktadır.

Bansko'daki eski sinema

Eski sinema tarihi

Yerel halkın bugün “Eski Sinema” dediği bina inşa etme fikri, geçen yüzyılın başında, harika Bansko halkının, Bansko’nun kasabadaki tüm nesiller toplayacak bir yere ihtiyaç duyduğuna karar vermesiyle ortaya çıktı. her nesilde özel bir eğlence ve rahatlama yöntemi .

Böylece, 1929’da Bansko’nun kalbine yeni bir bina inşa edildi. Bu bina, “ Saint Trinity” Kilisesi ve Beninata Evi’nden (Neofit Rilski’nin evi) “Kalkınma” topluluk merkezini oluşturdu. .

Binanın süresi son derece modern ve ferahtı ve sadece belediye binasına ev sahipliği yaptı, ancak provalarını bir topluluk merkezinde “Gelişim” yapan bir dizi amatör grubun evi oldu .

Topluluk merkezinde, bir kütüphane ve prova salonlarının yanı sıra, 200’den fazla kişiyi ağırlayabilecek geniş bir tiyatro salonuna yer vardı.

Böylece, inşaatı ile bina Bansko’nun ana kültür merkezi haline geldi. Duvarların ardında amatörler provalarını düzenlediler, belediye sorunları ile amatör tiyatronun bir dizi gösterisinin yapıldığı önemli toplantılar yapıldı, danslar ve şarkı söyleyen gruplar konser ve performanslarını sergilediler. vatandaşlar.

1930’ların sonunda “Kalkınma” toplum merkezi yeni, daha geniş bir ev buldu ve taşındı. Sonra Bansko halkı, modern tiyatro salonundan yararlanmaya ve onu bir sinema salonunda yeniden inşa etmeye karar verdi.

Şehrin dört bir yanından insanlar kolları sıvadı, odayı yeniledi, büyük bir sinema ekranına koydu, bir kasiyer, bir yönetici kiraladı ve sadece bir projektör koymak ve ekipmanı kullanabilecek bir operatör bulmak zorunda kaldılar. 1937’de modern projeksiyon cihazı Almanya’dan ithal edildi ve sinema hızla çalışmaya başladı.

Bansko’nun yaşlı sakinleri sinemada ilk çalışanlarını hala hatırlıyor – gösterim operatörleri Petar Granchev (Bansko’daki Eski Sinemada ilk filmin kasetini “çeviren)” , bilet olan Georgi Eryni , Tsane Kadiev ve Ivan Ulevinov ofisleri Georgi Yovkin ve Kostadin Popstefanov ve elbette filmleri almaya yardım eden adam – İvan Hadjiruskov .

Sinemada büyük ekranda var olduğu yıllar boyunca, en akılda kalanlarıSwineherd and Pastor”, “The Seven Brave” ve diğerleri olan son derece büyük sayıda Rus filmi vardı .

Bansko’daki Eski Sinema’da gösterilen Avrupa kasetlerinden en popüler olanı , o zamanlar genç neslin idolü olan Romy Schneider’ın filmleriydi .

Yıllar böyle geçti ve sinemanın ihtişamı düşmeye başladı. Sinema Bansko insanlarıyla doluydu ve taşınmak zorunda kaldı ve sadık binası birkaç yıl yöneticisiz kaldı.

Ancak Bansko halkı, kasabalarına ve geleneklerine çok önem veren ve her zaman sadece kültürel değil, aynı zamanda mimari mirasını da korumanın bir yolunu arayan insanlar. Binayı kurtarmak için, 2013’te eski parlaklığını geri getirerek yenilediler .

Bugün, Bansko Eski Sinema Ziyaretçi Bilgi Merkezi olarak çalışıyor ve yeni bir yaşam için canlanıyor. Ve binanın gerçekleştirdiği ana işlev sinema ile ilgili olmasa da, şehirdeki insanlar için bina en sevdikleri Eski sinemaları olmaya devam ediyor.

Bu binayı biliyorlar, buna böyle diyorlar ve böylece onu aramaya devam edecekler. Çünkü Bansko halkı için bu bina duvarlardan, kapılardan ve çatıdan çok daha fazlası. Kasabanın nabzının ölçülebildiği yer, bugün bile Bansko halkının geleneklerini ve kültürünü koruyan yer .

Bansko'da Chitalishte ve Sinema

Bilgi Merkezini ziyaret ederseniz ne görebilir ve öğrenebilirsiniz?

Gerçek şu ki, turist olarak önemsediğiniz her şey hakkında en detaylı ve eksiksiz bilgiyi burada bulabilirsiniz. Şehrin en büyük ilgi çekici yerlerinin ve çalışma saatlerinin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz ? Bilgi merkezi size bu bilgiyi verecektir!

Yoksa Bansko toprakları ve çevresindeki en iyi yerler, en popüler yerler, en ilginç turistik yerler, en uygun piknik yerleri ya da en iyi kayak pistleri nerede olduğunu bilmek ister misiniz ? Bütün bunlar, ayrıca pek çok başka bilgi, Ziyaretçi Bilgi Merkezi tarafından veya Bansko halkının “Eski Sinema” dediği gibi size sağlanacaktır.

Ancak merkez sadece ihtiyacınız olan bilgiyi kolayca alabileceğiniz bir yer değil, hayır! Burası, kentin kültürel programında yer alan ve yıl boyunca birçok etkinliğin gerçekleştiği bir yerdir .

Bansko’daki Eski Sinemayı ziyaret etmeye yılın hangi zamanında karar verdiğiniz önemli değildir, düzenlenen bir etkinlik bulacaksınız. Sinema salonunda çeşitli tiyatro grupları, birçok konser ve Balkan sanatçısı ile birçok konser, sergi, mutfak yarışması vb. Var.

Yaz aylarında Bansko’yu ziyaret edip Eski Sinema’yı ziyaret etmeye karar verirseniz, yerel gelenek ve görenekler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nasıl yani?

Birkaç yıldır, Ziyaretçi Bilgi Merkezi yaz aylarında iki aylığına dönüştürülmüş ve yerel zanaatkarların buluştuğu bir yer haline gelmiştir. Bansko’nun eski geleneklerinin dünyasını daha iyi tanımak isteyenleri de içine alabilecek kurslar vardır.

Eğer bir sanat tutkunuysanız , fırçanın yerel ve uluslararası ustaları tarafından yapılan sanat eserlerinin tadını çıkarabilir ve Eski Sinema salonlarında yeniden yontabilirsiniz.

Çeşitli kültürel etkinlikler sırasında, sinema salonu boş değildir ve belgesellerin, kısa filmlerin ve uzun metrajlı filmlerin hayranlarını bir araya getirir .

Bansko’yu ve Bilgi Merkezi’ni kışın ziyaret ederseniz , VIC soğuk aylarda en büyüğü “Kış Cinemania” olan birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yaptığı için hayal kırıklığına uğramayacaksınız.Yenilenen film salonunda festivalin içinde snowboard, kayak ve diğer kış sporları ile ilgili belgesel filmler izlenmektedir .

Bansko'da Sinema Yerleri

Ziyaretçi Bilgi Merkezi nerede?

Bilgi merkezine gitmeye karar verirseniz, binayı çok kolay bulacaksınız. Vazrazhdane Meydanı’na ulaşmak zorundasınız ve onu kaçıramazsınız.

Ziyaretçi Danışma Merkezi ” Bulgaristan” sokağında yer almakta olup pazartesiden cumaya 9.00 – 18.00, cumartesi günleri 10.00 – 18.00, pazar günleri ziyaretçilere açıktır.

Bansko’daki Eski Sinemaya Yakın Manzaralar

Paisii Hilendarski Anıtı

Anıt, Vazrazhdane meydanında, tam anlamıyla Bilgi Merkezi’nden birkaç adım ötede yükseliyor. 1976 yılında, büyük Bulgar evinin olması gerektiği yerde inşa edildi.

Burası şehirdeki sembolik yerlerden biri ve Bansko’yu ziyaret etmeyi seçen tüm turistler tarafından mutlaka ziyaret edilen bir manzara.

Ev – müze Nikola Vaptsarov

Şairin ana vatanı, kentin tam merkezinde, Bansko belediyesi binasına çok yakın ve şehri ziyaret etmek için en popüler yerlerden biri. Nikola Vaptsarov müze evini en az bir kez ziyaret etmemiş olan yerli bir yabancı veya yabancı turist yok . Vaptsarov’un doğduğu ev , geçen yüzyılın ortasından (1952) beri ziyarete açık ve sergi düzeninde şairin en yakın akrabalarına katıldı – annesi ve kız kardeşi.

Bu Bansko’da açılan ilk müze ve şehirdeki müze çalışmalarının başlangıcı. Sergi birkaç salonda düzenlenmiş ve Vaptsarov’un doğumundan ölümüne kadar olan yaşamını izlemektedir .

Bir ipucu: Müze gezisine başlamadan önce şairin hayatıyla ilgili kısa belgeseli kaçırmayın.

Neofit Rilski Müzesi

Şimdi müze olan Neofit Rislki’nin evi, Bansko’daki eski sinemaya sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve zamanınızı keşfetmek için zaman harcayamazsınız. Ev 1981’de müze olarak kapılarını açıyor ve Canlanma Dönemi’nde Bansko’nun ruhunu taşıyor .

18. yüzyılda inşa edilen Neofit Rilski’nin evi, Bansko’daki evlerin tüm tipik özelliklerine sahiptir – yüksek duvarlar, iyi inşa edilmiş bir saklanma yeri, geniş bir avlu ve geniş ve iyi düzenlenmiş oturma odaları. Müzenin sergilerinde, Neofit Rilski ve ailesinin yaşamı ve eğitim aktiviteleri ile tanışacaksınız .

“Aziz Trinity” kilisesi

Ortodoks kilisesi Bansko’nun amblemidir ve dikkat çekici mimari, tarihi ve kültürel mirastır. İnşaatı 1810’da başladı ve birkaç yıl süren gecikmelerden sonra inşaat 1835’te tamamlandı. Saint Trinity, ziyaret edebileceğiniz başka bir Hıristiyan tapınağı değil, Bulgarların ruhunu koruyan bir yer. Zorlu tarihsel dönemlerde inşa edilen Bansko’lu tüm insanlar (hem fakir hem de zengin) inşaatlarında yer aldı ve bu güne dek bu tapınak her Bulgar için en özel yerlerden biri.

Bu, VIC’ye kısa bir yürüyüş yapmaya karar verirseniz, ziyaret edebileceğiniz Bansko’daki Eski Sinema’ya yakın yerlerin sadece küçük bir kısmı .