Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da turizmin ilk adımları

Bansko’da turizm hakkında söz edilmeden önce

Bansko’daki iş turizminde, kasabadaki ideal doğal koşullara rağmen, 1980’li yıllarda söz edilmeye başlanmıştı.

80'li yıllarda Bansko İyi | Lucky Bansko

Bansko kayak sporu geliştirme fikri daha eskidir. Bununla birlikte, doğal olarak Bansko’daki turizm faaliyetlerinin gelişimiyle değil, spor  faaliyetleriyle de ilgilidir. Bu ikisinin birbirine bağlı olması, partinin ve devlet liderliğinin kentteki kitle turizminin gelişimine ilişkin daha sonraki kararlarında kristalleşir.

1966’da bir araştırma yapılmıştır ve Bansko’daki ilk kayak pistinin inşasına karar verilmiştir. 3500 metre uzunluğunda olup buna “Todorka – İskrişte” denir. Aralık-Mayıs ayları arasında kullanılması planlanmaktadır. Todorka tepesinin eteğinde başlar ve Şiligarnika‘ya ulaşır.

Todorka tepesi yokuş aşağı olduğu için çok uygundur – 2746 metre yüksekliğindedir ve Pirin’de yükseklik sıralamasında 11. sırada yer alır, yamaçları çok dik’tir. Daha sonra, Bansko’da kayak ve kış turizmi geliştirildiğinde burada birkaç kayak pisti yapılmıştır.

İlk şekli – oldukça mütevazi – günümüzün kış turizmi için kayak kompleksinin şekillendirilmesi oldukça uzun süredir oluşuyor. 1972’de 500 metre pist saptırılması yapmaya ve dev bir rotayı oluşturmaya karar verilmiştir.

Sonraki yıl, kayak ve dağcılık eğitimi ve yeterlilik için bir okul bazı kurma fikri geliyor.

İzin beş yıl sonra verilmiştir – 1978’de. Vihren bazı ve 2 dönümlük bir alanda halat hattı Upleto’nun yerine inşa edilecektir. 1979’da baza bir yol inşa ettirilmesi için izin verilmiştir.

Bunlar, Bansko’da turizme yönelik pratik adımlardır. Yine de, parti ve devlet belgelerinde Bansko’da ekonomik turizmi için bir kelime hala yoktur.

Ekonomik turizminin başlangıcı

1980’de Blagoevgrad’da Bulgar Komünist Partisi’nin tamamından oluşan bir program üzerinde çalışmaya başlanmıştır. Bu program 1981-1985 yılları arasında ilçede yoğun bir gelişme kaydetmiştir. Bansko için, kayak çekicileri ile pistler tasarlanması için için 120 yatak kapasiteli bir Kayak Merkezi ve aynı zamanda bir koltuk teleferiğinin yapılması planlanmaktadır.

Bansko için başlayarak | Lucky Bansko SPA & Relax

Bu, turizmin gelişmesine kapıları açıyor ancak yine de turizmi bir iş ya da devlet olarak değil de sporla ilgili düşünüyor.

Bansko‘daki iş turizminde 1982’de yüksek bir seviyede söz edilmeye başlanmıştır. Daha sonra tatil ve kış sporları için cazip bir turizm merkezi olmak için turizmi ve şehri geliştirmek için kasıtlı olduğu söyleniyor.

Blagoevgrad’da 1982 yılının Eylül ve Ekim’de bölge ve parti liderleriyle iki toplantı düzenlendi. İlk toplantıya Andrey Lukanov, ikincisine ise Penço Kubadinski de katılmıştır.

Bansko’daki turistik işi geliştirmeye başlamak üzere görevler belirlenmiştir:

  • Ponçina Mogila bölgesinde bir villa yerleşimi oluşturmak
  • Todorka ve Şiligarnika arasında sabit bir çekme halatı ve halat koltuklu bağlantısı sunmak
  • Ponçina Mogila ve Şiligarnika alanını birbirine bağlayan bir halat kolyuklu hattını tasarlamak
  • 1985 yılında tamamlanması gereken spor kompleksi; Kayak Merkezini inşa etmek, Çalin Valog için bir çekici yapmak.

Bütün bunlar kış turizmi için çok önemlidir.

Bansko’da turizmi geliştirmek için kararlı bir çalışma başlamıştır. Çalin Valog’da teleferik ve yamaçlar ve onlara doğru bir yol yapılmasına izin verilir. 83’te Bınderişka Polyana ile Çernomogilski çal arasındaki koltuklu halat hattı kurulması anlaşmasına varılmıştır.

1985 ortasında, 5 pist, 3 çekici ve 2 koltuklu halat hatlarının inşaatı başlamıştır. Bansko’daki kış turizmi ihtiyaçlarına göre inşa edilir prefabrike evler de inşa edilir.

1985 ve 1986 – Bansko için dönüşümlü yıllar

1985 yaz mevsimi. Bansko Şubat 1986’da Alpler kışı Balkaniada ev sahipliğini yapacak. Ateşli bir hazırlık çalışması başlar. “Balkaniada”, “Todorka”, “Çerna mogila”, “Çalin Valog”, “Platoto”, “Çerna mogila”; pistleri yapılır, koltuklu hatlar  ve çekiciler kurulur, yollara asfalt dökülür.

Balkan 1986 Hatıralar | Lucky Bansko SPA & Relax

Son an kadar çalışılmıştır, hem sivil hem de askeri olmak üzere 2.000’den fazla kişi harekete geçirilmiştir, ancak sonuçta Balkaniada başarıyla sonuçlanmıştır ve 10.000 seyirci toplamıştır. Bansko’da kış sporları ile turizm fırsatları arasındaki bağlantı açıkça görülmüştür.

Balkaniada’dan sonra üç ardarda kış, erkekler ve bayanlar için Avrupa Kupası burada yapılır ve Bansko önceden kurulmuş kayak merkezleri – Pamporovo, Vitoşa ve Borovets ile başarıyla yarışır. Bugün önde gelen noktaya ulaşmak için – Bansko’daki kışın kayak için üzerinden 500.000’den fazla turist gelmektedir.

Bansko’da kış turizmine

Bansko’daki kayak kompleksinde 230 yapay kar yapım makinesi bulunmaktadır. Tüm güzergahlarda bulunurlar. Atmosferik koşullarla birleştiğinde, bu, Bansko’da Aralık ayının ortalarından nisan ortasına veya sonuna kadar kış turizmine izin verir.

Mutlu kayakçılar Fotoğraf | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko’daki Bansko kayak pistleri 75 km’dir. Bunların arasında profesyonel kayakçılar ve snowboardcular içinolanları var:  pistlerin % 25’i. İleri seviyede olanlar için de var -% 40. Pistlerin geri kalan yüzde 35’i yeni başlayanlar için, ayrıca bir dizi kayak okulu bulunmaktadır.

Şehir, aydınlık ve konforlu 16 kilometrelik bir yol ile yüksek kısımlara bağlıdır. Bansko kayak pistleri ve teleferikleri mükemmel şartlarda, yüksek hızlarda ve uluslararası şartlara göre korunmaktadırlar. Çekiciler ve teleferikler öğleden sonra saat 8.30’dan 16.30’a kadar çalışırlar. Sabah kayak ve snowboard yapmak en iyisidir, ancak geceleri sürme olasılığı da vardır. Tesiste ayrıca snowboard ve kayak için serbest stil bulunmaktadır.

Çekiciler ve teleferikler çeşitlidir, toplam 26 km uzunluğundadırlar. Kabinli olanı da var, kabindeki koltuklar 8, iki, 3, 4 ve 6 koltuklu olanları da var. Turistler için kolaylık yanısıra dağ manzarası ve Bansko’daki turistik mekanlardan inanılmaz manzaralar sunuluyor. Teleferiklerin yaz boyunca da çalışması tesadüf değil. Çekiciler tek ve çift kişiliktir ve çocuklar için iki kişilik olanları da vardır.

Teleferikler yenidir, son yıllarda yeni yapılmış veya yenilenmiştir. Örneğin, 6 koltuklu “Todorka” 2015 kışından’dır. Proje hareketi saniyede 6 metredir ve saatte 2000 kişiye kadar taşıyabiliyor. Şubat 1986’da Balkanlar için açılan teleferiğin yerini almıştır.

Böylece, Bansko şimdi sadece Bulgaristan’da değil, aynı zamanda Balkan Yarımadası’nda da kışın önde gelen bir turizm merkezidir.

Bansko’da tüm yıl boyunca turizm

1989’da Bulgaristan’da yaşanan siyasi değişiklikler sonrasında, özel inisiyatif Bansko’da turizmi hızla geliştirmeye başlamıştır. İlk oteller geçen yüzyılın 90’ında inşa edilmiştir. Tavernalar, şarap imalathaneleri, mağazalar açılmıştır.

Bansko dağ manzara | Lucky Bansko SPA & Relax

Kış turizmi koşulları kullanılır, ancak bu eğilim, yıl boyunca turizmin gelişimi içindir. Yaz aylarında, bölgedeki doğal ve kültürel olgulara yaz gezileri, kütle ve extreme sporlar, yemek ve şarap turizmi vb. sunuluyor.

Amaç, Bansko’daki farklı turizm türleri vasıtasıyla farklı tat ve fırsatlara sahip tüm turist kategorilerini çekmektir. Konaklama koşulları giderek daha da çeşitleniyor – Bansko’daki otellerde iki yıldızlı, 3.4 yanı sıra 5 yıldızlı lüks oteller var ve konuk evleri de geliştiriliyor.

Ortaya çıktıklarında oteller modern trendleri takip ederek sürekli güncellenmektedir. Buna bir örnek, beş yıldızlı Lucky Bansko Spa & Relax Aparthotel’dir.

2007 yılında kurulan Lucky Bansko Spa & Relax Aparthotel, dünya misafirperverliği eğilimlerini takip etmek için yenilikleri takip etmeye devam etmektedir. 2014 yılında tamamn yenilenmiştir ve Aralık 2016’dan bu yana dünyadaki sadece 10 yerde bulunabilecek benzersiz terapiler ve işlemlerle yeni bir SPA merkezi açtı. 2017’de lobi bar yenilendi ve otelde çocuk oyun alanının yenilenmesi için bir proje açılmıştır ve iki restoranın yanısıra bir tane daha İsviçre restoranı da açılacaktır.   Bansko Belediyesi, Bansko turizminin gelişmesinde aktif rol oynamaktadır. Birçok ulusal ve uluslararası festivaller, yarışmalar, konserler, baleler, operalar, tiyatrolar ve çok daha fazlası düzenlenmektedir.

Buna ek olarak, Bansko belediyesi kişi başı AB fonlarından en çok para çeken on kişiden biridir. Bu para kentteki çeşitli turizmin gelişmesini kolaylaştıran bir gelişme için kullanılmıştır.

Bansko’da turizmin planlanması

Bansko turizm sektöründeki yükseliş ve bölge için önemi planlamayı zorunlu kılıyor. Turizm, sürdürülebilir, gelecek yıllar için planlanan bölgenin gelişimi için ortak bir stratejiye dahil edilmelidir.

Bansko çiçeklerle bahçe | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko’nun 5 bölgesi vardır. İlk bölge, Rönesans’tan bir mimari başyapıt olan ve birçok turisti çeken eski mahalledir. İkinci bölge geçicidir, ardından da otel bölgesidir. Dördüncü ve beşinci bölüm villalar ve tarım arazilerinde oluşmaktadır.

Bu alanların her biri için farklı şartlar geçerlidir. Ponçina Mogila’daki oteller 10 metre yüksekliğe kadar olmalı ve minimum alan 1 hektar olmalıdır. İzin verilen yapı, beş yıldızlı oteller ve spor alanları da dahil olmak üzere apartman binaları içindir. Otellerin çevresinde yeterli boş alan olmalı –inşaat yoğunluğu % 30’a varmaktadır.

Mimariye, özel girişim sahiplerinin önde gelen mimarların ve tasarımcıların hizmetlerinden yararlanma özgürlüğü verilir. Bu şekilde, Rönesans’tan kalan eski yerel mimarinin bir arada yaşama ve klasik şekillere çekici canlı inşaat çözümleri.

Tabii ki, belediye kalkınma stratejisi, oteller için altyapının imalatı ve bakımını da içermektedir.

Bansko’da turizmin gelişimi – ekonominin %60

Küresel ekonomik kriz, tabii ki, Bansko turizm gelişimini etkiledi, ancak bunu aşalı çok oldu. Kentteki turizm sektöründeki gelir zaten 2008/2009 kriz öncesi seviyesinin çok önünde. Bu, Pazar Ekonomisi Enstitüsünün bir analizidir.

Aqua otel kompleksi | Aparthotel Lucky Bansko SPA & Relax

2008-2009 yıllarında turistik yataklar 7.000 dolaylarında, şu anda yaklaşık 20.000. Bu, turistlerin artan akışı için yerel ticaretin doğal bir tepkisidir. Bansko’da 2008’den bugüne geçirilen gece konaklamalarından gelen gelir yaklaşık 16 milyon leva’dan 30 milyona yükselmiştir.

Bansko’da turizmin gelişmesi bölgede önemli bir ekonomik faaliyet haline geliyor. Turizm, Bansko Belediyesi ekonomisinin % 60’ından fazlasını oluşturuyor ve işsizlik, ülke ortalamasının çok altında. Gıda sektöründe turizm – tarım ve küçük işleme işletmeleriyle ilgili faaliyetler de bulunmaktadır.