Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da müzeler

Bansko: Tatil, spor, eğlence, eşsiz müzeler, festivaller, yarışmalar

Bansko’da organize bir ekonomik faaliyet olarak turizm, 1979 yılından beri kasıtlı olarak gelişmeye başlamıştır. Bugün kent, mevsim boyunca rekreasyon ve eğlence koşullarına sahip, modern bir uluslararası tesistir. Bansko’da her yıl 500 000 kişinin katıldığı dünyanın dört bir yanından turistler gelmektedir.

Bansko Konseri | Lucky Bansko SPA & Relax

Onların çoğu, Trakyalılardan beri ve onlardan önce tanıklık edilen zengin bir binyıl tarihe dokunmak için buraya ziyaret etmektedirler.

Kısaca Bansko ve bölgedeki müzeler, turistlerin mutlaka görebileceği yerler arasındadır. Seçim aslında çok zengin ve bölgedeki kültürel anıtların yerel ve ulusal önemi olan ve UNESCO’nun bir dünya mirası olarak korunması altındaki her türlü menfaatine tekabül ediyor. Tesisin kendisine bir müze şehri denilebilir – Bansko’daki müzeler kompakt bir şekilde lüks apart otel Lucky Bansko’dan çok uzakta olmayan büyük bir komplekste bulunmaktadır.

Bütün bunlar, yıl boyunca gerçekleşen birçok uluslararası festival, yarışmalar, tematik günlerle (caz, opera, bale, etno, pop vb.) birleştirilebilir.

Neden Müze şehri?

Sadece Bansko’daki müzeler, kasaba için bir müze şehri olmasının gerekçeleri değil. Buradaki mimari, Antik ve Modernitenin çok ilgi çekici bir birleşimidir. On yıllar boyunca, kentin yeni kesiminde bina ve altyapı inşaatı uluslararası turizmle tutarlıydı – hem koşullar hem de çekici bir görünüm yaratmaktadır.

Bansko Şehir Müzesi | Lucky Bansko SPA & Relax

Şekiller, renkler ve kombinasyonlar için çeşitli mimari ve tasarım çözümleri ile en güncel trendler izlenmektedir. Böylece son derece ilgi çekicidirler.

Eski kısım, tarihi ve etnografik değeri olan mimari bir rezerv’dir. Burada bir asırdan fazla evler, Rönesans dönemini “anlatırlar”.

Bansko’nun alanı tarım, hayvancılık ve el sanatları ile her zaman zengin bir bölge olmuştur. Ancak Rönesans döneminde Banskolular oldukça zenginlemişlerdir.  Sadece Ege sahillerinde değil, Batı Avrupa’da da ticaret yapıyorlarmış.

Birçoğu büyük Avrupa şehirlerinde ofis açıyormuş, çocukları orada eğitim alıyormuş ve faaliyetlerini geliştiriyormuşlar. Hatta Bansko’dan üç kişi – Germanovi kardeşler, bir banka kurmuşlar ve hükümetlere bile kredi veriyorlarmış.

Fakat bu zenginleşme aynı zamanda çok sayıda hırsızlık yapan gruplarıda kendine çekiyormuş. Sadece kervanlara saldırmakla kalmayıp şehre giriyorlarmış. Ve hala egemenlik altında – zaman bulgarlar için belirsizmiş.

Bu, aynı zamanda, o zamanlardaki inşaat ve yapıları da etkiliyormuş.  Banskolular için aile ve ev yaşamlarının merkeziymiş ve bunşarı korumak için gereken herleyi yapıyorlarmış.

Sokaklar dar bırakılıyormuş, böylece birçok atlıyı aynı anda istila edemezlermiş. Evlerin duvarları kale duvarları gibiymiş – taş, iki metreye kadar kalınlıklar, ağır kapılar, pencereler düz örgülerle ve barınaklarla doldurulmuş. Odalar arasındaki bağlantı karmaşık geçmeli koridorlarla yapılıymış.

Aileler üst katlarda oturuyormuş, bir “kadın odası”, bir oturma odası, ailenin oturma odası v.s. varmış. Alt katta, tarımsal ürünler ve envanter için atölyeler veya tesisler varmış.

Bugün Bansko’daki eski evler, geçmişte Banskoluların hayatıyla ilgili birçok ayrıntıya sahip bir “resim”dir.

Bansko Müzeleri – incilerden oluşan kolye

Bansko’daki müzelerin her biri öneme sahiptir – başka bir yerde görülemeyen bir kolye içinde inci gibi durmaktadır.

Bazıları Bulgaristan tarihinde belirgin kalan kişilikleri anlatıyor; diğerleri, dramatik ve trajik dönemde Banskoluların yüzyıllarca hayatta kalmasına yardımcı olan Hıristiyan inancıyla ilgilidir; diğerleri benzersiz bir sanat gösterirken, dördüncüleri ise de tarihin antikaları toplamıştır.

Bansko'daki Tarihi Müzeler | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko’daki müzelerden öne çıkan şahıslardan, en popülerleri Paisiy Hilendarski, Neofit Rilski ve Nikola Vaptsarov’un isimleridir.

Slav-Bulgar Tarihi” nin yazarının evinin yerine modern bir anıt inşa edildi. Buradaki sergiler arasında Paisiy’in “Tarihi” yazan Bulgaristan’da Rönesans’ı başlattığı manastır hücrenin eşsiz kopyası bulunmaktadır.

Neofit Rilski’nin evinde kişisel kütüphanesinden sergiler ve hala egemenlik altında bulunan bulgarların eğitimi için aydınlanma çalışmaları var. Vaptsarov müzesinde – aynı zamanda yeniden yapılanma evinde – modern multimedya hayatını ve eserlerini sunmak için kullanılır.

Fakat Bansko’daki müzeler, tarihimiz için hâlâ önemli olan diğer insanların hayatlarını ve eserlerini korudu. Örneğin, Bansko Sanat Okulu’nun ikonografi ve freskosunun temellerini atan Molera’nın evi (Toma Vişanov).

Bansko‘nun merkezinde yer alan “Kutsal Üçlü/Holy Trinity” ve “Uspenie Bogorodiçno” Kiliseleri ulusal önem taşıyan kültür anıtlarıdır.

“Kutsal Üçlü”, yalnızca inşaatı ile değil/yapılışından sonra uzun süre Balkanların en büyüğü imiş/, zengin ve güzel dekorasyonuyla da etkileyiciydir.

Burada turistler iki yıl sonra kutsallığa erişmek için 1833-1835 yılları arasındaki yapım tiyatrosunu öğreniyorlar. 18. yüzyılın ortalarından itibaren Uspenie Bogorodiçno”, eşsiz bir ahşap oyma simgesel duruşuna sahiptir. Bolisko’dan 20 kilometre uzaklıktaki Dobırsko’daki kilise, freskolarıyla UNESCO’nun himayesindedir.

Radonova Evi, Sanat Evi ve Bansko Ressam (Pirotesk) Sanat Okulu

Bansko’daki müzeler arasında, bölgenin tarihinin ve ulusal kültüre katkısının özetlendiği üç sergi var.

19 yüzyılın başlarından bu yana yerel geleneklerin tarzında inşa edilmiş olan Radonova Evi, Bansko günlük yaşamından arkeolojik buluntular, etnografik sergiler ve ev eşyaları toplar.

Radon Evi - Sergisi | Lucky Bansko SPA & Relax

Arkeolojik malzemeler, fotoğraflar ve eserler yerleşimin ortaya çıkmasından 1912’ye kadar, Kurtuluş geldiği zamanı kapsar.

Kalede, erken Hıristiyan bazilikalarının, kutsal alanların ve diğerlerinin kazılarında bulunan Trak zamanlarından kalma Ortaçağ’dan kalma buluntular bulunmuştur. Etnografik sergi, kostümler, yaşama, ritüeller, estetik görüntüler ve benzeri konuları kapsar.

Sanat Evi, Vaptsarov Müzesi ile bağlantılıdır, ancak sergiler, gösteriler, sanatlar ve bilimsel forumlar için ayrı bir komplekstir. Kalıcı sergilerden biri de Bansko için bir edebi merkez, resim, belge, el yazması, kitaplar içerenidir. Tabii ki burada Paisiy Hilendarski ve Neofit Rilski önemli bir yer tutuyor.

Orijinal ustalar tarafından yaratılmış ve geliştirilen pitoresk okul, 1749’dan kalma eski bir manastır binasında gösterilmektedir. Sergide orijinal simgeler, fresklerin kopyaları ve kilise nitelikleri bulunmaktadır.

Uzmanlar, ahşap oyma ve boyama olan Bansko okulunun, belirsiz yaratıcı arayışlar ve çalışmalar ulusal sanatımızda en iyi yerlerden biri olmasına rağmen, ülkemizde ulusal sanat gelişimine katkıda bulunduğu kesin olarak düşünmektedirler.

Eşsizdir, dış etkilerden arındırılmış ve karakteristik bir Rönesans fenomeni olarak gelişir. Bir yüzyıldan uzun süredir okul ustaları kiliselerde ve manastırda binlerce simge boyuyor ve benzersiz simgeler oluşturuyor.

Okulun ustalarının çalışmaları, Bansko’da “Kutsal Üçlü” “Uspenie Bogorodiçno” ikonostazı, eserleri Athos Dağı Manastırlarında Rila Manastırı’nın merkez kilisesinde ve kiliseye sembolize edilmiş başka yerlerdedir. .

Bansko – turistlerin görebileceği eşsiz gümrük ve esnaf sanatları

Bansko’da, ülkeden ve yurtdışından gelen turistlerin ilgisini çeken otantik gelenekler ve esnaf el sanatları korunmaktadır.

Bu nedenle konuklara sunulan programlara özel olarak odaklanıyorlar. Her yıl Mayıs ayında bir hafta, şehrin eski kesimlerinde, Bansko – folklor, ritüeller, yerel geleneksel mutfaklar vb. geleneklerini gösteren özel tematik festivaller düzenlenmektedir.

Büyükanne, geleneksel tezgahı gösteriyor | Lucky Bansko

Turistler sadece ahşap oymacılığı, dokuma ve diğer pek çok ustanın çalışmalarını izleyemekle kalmayıp, aynı zamanda gösterilere katılabilir, “nasıl çalıştığını” deneyebilir ve hatta bir şeyler üzerinde çalışablir. Büyük ilgiden dolayı, bazı sanatlara kısa eğitim kursları da sunuluyor.

Bansko’da piknik de çok ilgi çekicidir. Kentin etrafında, at arabaları taşıyan doğal manzara ev sahipliği yapmaktadır. Konukların önünde, geleneksel folklor şarkıları, danslar ve şarkılar, her gün Bansko halkı için eskizler, yerel mizah gibi bütün bir gösteri yapılır.

Öğle yemeğinde doğanın ortasında Bansko özel yemekleri-hamur işleri, sosis ve ev yapımı şarap ve konyak dahildir. Ayrıca, otantik  kostümler ile zengin folklor programı ile, haydut yaşamından gösteriler ile “haydutlar tarafından “ kaşırılmayı gösteren gösteriler ile  piknik de vardır.

Korunmuş valevitsa görmek ilgi çekicidir – battaniye, kilim ve benzerlerini yıkamak için büyük sert “leğenler”. Onlarda, sudan dik bir oluk düşer ve kilimlerini dönen bir çamaşır makinesi gibi “döven” güçlü bir akım bulunur ve girdap oluşur.

Bu çamaşır tipine bir gece-gündüz ya da iki saat gerekiyor, ancak geçmişte banskolular yaratıcılığını “kullanışlı araçlar” olarak görmek merak uyandırır.