Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da Kış Tatili – Unutulmaz Bir Deneyim

Ünlü bir kayak merkezi olarak Bansko, her kış binlerce kış sporları tutkununu kendine çekiyor. Kayak merkezi, sadece ülkemizin turistleri arasında değil, beyaz pistlerinin tadını çıkarmak için sezonun açılmasını sabırsızlıkla bekleyen bütün dünyadan turistler arasında da çok popüler.

Bansko kayak pistleri | Lucky Bansko

Siz de beyaz sporların tutkunu iseniz büyük ihtimalle artık bavullarınızı hazırlayıp, bu sezonda da kış masalınızı yaşamak için Bansko’ya doğru yola çıkmışsınızdır.

Kayakçı değilseniz kendinize Bansko’daki atraksiyonların, kış tatilinizde Bansko’yu tercih etmek için yeterli olup olmadığını soruyorsunuzdur.

Tatilinizi Kayak Merkezinde Geçirmeniz İçin 7 Neden

Gerçek şu ki Bansko, kayak tutkunlarından, kış tatilini az ya da çok farklı yemek deneyimleri, ünlü mekanları dolaşmak, spa merkezlerinde zaman geçirmek gibi farklı aktivitelerle bağdaştıranlara kadar herkese uygun keyifli anlar sunabilmektedir.

Bu kayak beldesi öylesine benzersizdir ki misafiri olarak masal gibi birkaç gün geçirmek isteyen herkese uygun keyifli anlar sunar.

Hadi Bansko’da Kayak Yapmaya

Bansko’da kayak olmadan başlayamayız değil mi? Beldenin, her sezonda yeterince atraksiyon ve eğlence sunmasına rağmen, sahip olduğu büyük popülarite (özellikle son yıllarda), tam da sunduğu son derece uygun kış sporları koşullarından ileri gelmektedir.

Kayak pistinde kayak resmi | Lucky Bansko

Kayak merkezinin rakımı 925 m olup, Pirin, Rila ve Rodoplar olmak üzere üç dağ yakınında konuşlanmış olması, onu beyaz spor severler için ideal mekan haline getirmiştir.

Bansko’daki kayak sezonu, bu kadar da olmaz dedirtircesine uzundur – aralıktan nisana kadar, fiyatları uygundur, otelleri hem çok, hem de turistlerin bütün gerekisinimlerini kapsar derecededir, pistleri ise bakımlıdır ve kayak, snowbord, kayak koşusu, biatlon vb. yapmak için gerekli her şey mevcuttur.

Merkezin kayak bölgesi, 1000 m rakımdan başlayarak 2560 metreye ulaşır. Bansko’daki pistler, toplam uzunluğu 75 km olan, çeşitli zorluk seviyelerine sahip 15 adet pisttir.

Gece kaymalarını sevenler için aydınlatmalı pistler mevcutken, kayak koşucuları ve snowboard sporcuları için ayrı güzergahlar, acemi kayakçılar için deneyimli hocalar ve hatta Bansko’daki çocuklar için de çocuk kayak yuvası düzenlenmiştir.

Kayak veya snowboard yapmıyorsanız ya da keyifli bir kış tatili geçirmek için başka yollar da arıyorsanız Bansko’daki atraksiyonlar kesinlikle size göre ve o kadar çok ki motorlu kızak mı kullansam, paten mi kaysam, paraplaner atlayışı mı yapsam veya bir rehber eşliğinde birçok turistik güzergahtan birine doğru yürüyüşe mi gitsem diye seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

Ya da belki de bu eğlencelerin tümünü, Bansko’ya kayak yapmak için gelmişken tadacaksınız? Seçim tamamen sizin!

Lezzetli Bansko Mutfağının Tadına Bakalım

Kayak merkezlerinin en ünlüsü olmakla birlikte (daha önce de söylediğimiz gibi) Bansko, çok popüler bir yeme içme merkezidir ve turistlerin büyük bir kısmı da son derece iştah kabartıcı geleneksel Bansko mutfağı için buraya geliyor.

Banska Kapama - fotoğraf | Lucky Bansko

Başka hiçbir yerde Bansko’da ağırlandığınız gibi ağırlanamazsınız. Sadece burada Bansko kapamasının, anadan kıza geçen tariflere göre hazırlanmış ev yapımı melezelerin, komlek, katino meze, kajelli kombar ve benzer yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Bansko mutfağı o kadar leziz ve benzersizdir ki sadece bu geleneksel yemekleri tatmak için bile birçok insan, 2017 Noel tatilini Bansko’da geçirmek için şehre akın ediyor.

Ya da belki çeşitli mutfaklar arıyorsunuz? E, Bansko size büyük sayıda İrlanda, Alman, İngiliz pubları, İtalyan, Yunan, Türk, Japon, İsviçre, Fransız mutfağını sergileyen mekanlar sunabilir… Geleneksel Ermeni yemekleri yapan yerler bile var.

Bulgar Rönesansı Mimarisine ve Ünlü Mekanlara Göz Atalım

Özel olarak Bansko’da kayak yapmaya gelenler bile şehrin ve bölgenin simgesi haline gelmiş ünlü mekanları gezme fırsatını kaçırmıyorlar. Çünkü Bansko sadece modern ve popüler bir kayak merkezi değil, kadim bir tarihe sahip ve misafirlerine gösterecek çok şeyi olan bir şehir. Burada neler var:

*Kutsal Üçlü Kilisesi – Bansko’lular tarafından 1835 yılında inşa edilen bu kilise, günümüzde de ziyaretçileri büyülemeyi başarıp, kendi elleriyle ve bağışlarla toplanan paralarla bu kutsal mabedi yapan insanların gücünü ve ruhunu yansıtmaya devam ediyor.

*Nikola Vaptsarov’un müzeye dönüştürülen evi – ünlü şair Nikola Vaptsarov’un doğduğu ev ve Bansko’da uzak 1952 yılında kapılarını açan ilk müzedir.

*Neofit Rilski’nin müze haline getirilmiş evi – Benina Evi lakabı ile ünlü bu ev, Bulgar laik eğitim hayatının temellerini atan Neofit Rilski’nin doğduğu ve büyüdüğü evdir.

*Velyan’ın Evi – Bansko’daki XVIII yüzyıl Rönesans akımlarını gözler önüne seren mimarisi ile son derece etkileyici bir mekan.

*Paisii Hilendarski Anıtı – Bulgaristan Rönesansının başlamasını sağlayan ve Slav-Bulgar Tarihi adlı eserini yazarak milletimize umut olan bu büyük Bansko’lunun anısına 1976 yılında, şehrin tam kalbinde dikilmiştir.

Bansko’nun yakınlarında ise aşağıdakiler ziyaret edilebilir:

*İsimsiz Şehir – Sveti Nikola Tapınağı’nın yenileme çalışmaları esnasında tesadüf eseri keşfedilmiştir. Henüz sırlarını tamamen açığa çıkarmamış olmasına rağmen İsimsiz Şehre doğru yapılan bir gezi, Bansko’da tatil ve kayak için zaman geçirirken mümkün olduğu kadar fazla mekan gezmek isteyen herkesin hoşuna gidecektir.

*Baykuşevata Mura – Baykuşevata Mura /Baykuş Karaçamı/, kışın bile kaçırılmaması gereken Bansko’daki en ünlü atraksiyonlardan biridir. 1300 senelik ömrü ile ağaç, 1650 yaşındaki Granit Meşesinde sonra ikincidir.

*“Düğün” Kaya Fenomeni – Bansko’ya 30 km mesafede bulunan ve kışın da ziyaret edebileceğiniz inanılmaz bir doğa fenomenidir. Efsanelerden birine göre uzun yıllar önce, kadim zamanlarda kindar bir kayınvalide oğlunu, gelinini ve düğüne gelen misafirleri lanetlemiş ve kayınvalide dahil herkes taşa dönüşmüş.

Kendimizi SPA ile Şımartalım mı?

Üst düzey bir SPA deneyimini size sunabilecek tek yer Velingrad değildir. Bansko’da da havuz kenarı, sauna veya masaj masasında sakin ve dinlendirici bir tatil için bütün gereksinimlerinizi karşılayacak birçok otel mevcut.

Güzel spa merkezi | Lucky Bansko

Daha farklı şeyler arıyorsanız olsanız bile şehre sadece birkaç kilometre mesafede bulunan Banya Köyü mineralli su havuzlarına gömülebilirsiniz. Son yıllarda Banya Köyü, Bansko’ya kayak yapmaya gelen turistler arasında, kayak pistlerinde geçirdikleri aktif bir günden sonra dinlenebilecekleri birkaç mineralli su havuzu ile çok popüler.

Yakın Şehirlere Geziler

Diyelim ki Bansko’daki atraksiyonlar size yetmedi, o zaman yakın şehirlere düzenlenecek tek günlük geziler, size iyi gelecektir.

Dobrinishte, Bansko’ya sadece birkaç kilometre uzaktadır ve kayak merkezi gibi o da size hiç de az olmayan ünlü mekanlar ve bölgeye özgü, lezzetli geleneksel yemekler sunacaktır.

Dobrinishte’nin en popüler atraksiyonlarından birisi, Bezbog /Tanrısız/ Zirvesi gezisidir. Zirveye, Bezbog Dağ Evi’ne telesiyejle çıkarak ulaşabilirsiniz. Telesiyej, iki oturaklıdır, ara istasyonı mevcuttur ve sadece 30 dakikada sizi dağ evine götürür. Orada açığa çıkan manzaralar benzersiz olup, yanınıza kayaklarınızı da aldıysanız dağ evine yaptığınız bu kısa geziyi Dobrinishte pistinde kayarak taçlandırabilirsiniz.

Razlog, Bansko’ya sadece 6 km mesafede bulunan bir diğer Rönesans şehridir ve Bansko’da kayak yaparken uğramanız son derece kolaydır.

Turistik bir belde olarak çok popüler olmamasına rağmen bu küçük şehir, günübirlik geziler için son derece keyifli bir ambiyansa sahiptir ve oraya gitmişken Tarihi Müzeyi, Aziz Georgi Kilisesini, Kutsal Yortu Kilisesi, Yazo deresindeki merdaneli çamaşırhaneyi gezebilirsiniz.

Gece Hayatı

Kış tatili, sadece şömine başında birer kadeh şarap eşliğinde geçirilen romantik gecelerden ibaret değildir. E, tabi ki istediğiniz buysa sevgilinizle otel odanızda başbaşa kalmanız da fena bir fikir değil ama canınız eğlenmek istiyorsa Bansko’daki gece atraksiyonları  bir saniye bile sıkılmanıza izin vermeyecek.

Bansko'da bir barda kokteyller | Lucky Bansko

Kışın Bansko’daki en aktif sezon olmasından mütevellit buralılar, misafirlerine yeterince gece eğlencesi sağlamak için ellerinden geleni ardına koymamıştır. Buraa publar, barlar, kulüpler, kumarhaneler bulacaksınız ve her mekan size farklı bir atmosfer, bolca eğlence ve sabahlara kadar süren alemler sunacaktır.

Ve Daha Neler?

Bansko’da kayak yapmaya gelmişken son derece eğlenceli bir macera yaşamak isterseniz, şehirdeki escape odalardan birinde gizem avcılığına soyunabilirsiniz. Son yıllarda escape rooms, Bansko’daki en popüler aktivitelerden biri haline geldi. Eğer siz de maceracı hissediyorsanız sizi bu odalarda bekleyen heyecanlı eğlenceyi kaçırmayın deriz.

Kışın paintball oynanmaz diye mi düşünüyorsunuz? E, unutmayın ki Bansko’da bulunduğunuz sürece her şey mümkündür ve eğer sizin eğlenceniz buysa kışın da çalışan ve keyifli dakikalar geçiireceğiniz yeterince açık oyun sahası mevcuttur.

Kışın Bansko, kültürel etkinliklerle dolup taşar; bu yüzden şanslıysanız ve tatiliniz, şehirde düzenlenen geleneksel kış şenlikleri ve festivallerinden birine denk gelirse kesinlikle benzersiz bir deneyim yaşacaksınız çünkü Bansko ahalisi, yürekten eğlenmeyi sever.