Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da Jazz festivali ne zaman

Uluslararası Jazz Festivali Bansko – Bulgaristan’da analog olmayan bir gelenek

Bansko’daki Uluslararası Jazz Festivali, 20 yıl boyunca gerçekleştirilmektedir – bu yılın ağustos ayında 20. yıl dönümü düzenlendi. Her zaman aynı haftada – 8 Ağustos – 13 Ağustos arasında. İstisnalar yapılabilir, ancak nadiren ve program erken ilan edilir. Bu festival haftasında Bansko jazz olur.

Bansko'daki Caz Festivali | Lucky Bansko

Akşam konserleri şehrin merkezinde açık havada saat 19:00’da başlayıp 5 saatten fazla sürüyor. Festivalin bitiminden sonra jazz, yerel bir piyano barda devam ediyor. Gün boyunca şehirde de jazz duyulur – farklı mekanlarda, büyük barlar ve restoranlar da oda sahneleri var.

Bu yüzden bu 20 yıldır festival gelenekler kurmuştur, muazzam örgütsel deneyim ve uluslararası temaslar biriktirmiştir, dünya çapında ün kazanmıştır.

Özellikle festival için farklı ülkelerden binlerce jazz müziği sevenler var, forum, müzik sitelerinde ve çizelgelerde bulunan sayısız seyahat acentesinin tekliflerinde yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinden sanatçılar tarafından da desteklenmektedir. Sürekli olarak uluslararası performanslara ve turlarda olmalarına ramen, Bansko’ya katılmaya hazır olduklarını ve mükemmel organizasyonlarını gösterdiklerini belirttiler.

Bu anlamda yapılan değerlendirmeler çok sayıdadır, burada süper-İngiliz şarkıcı Mungo Jerry, Macaristan’dan grup Djabe, Yuichiro Tokuda – Japonya, Shelley Berg – ABD, Angela Reijhaven – Hollanda, 8WD – Almanya ve birçokları sayılabilir . Bunların çoğu yıllar boyunca birkaç kez Bansko’daki Jazz ​​Festivaline katıldılar.

Seyircinin açık kalbinin ona ilham verdiğini söyleyen Ray Dorset gibi. Neredeyse tüm ünlü Bulgar jazz sanatçısının geleneksel katılımı festivale olan ilgilerini gösteriyor.

Festivalin ana başlatıcısı, organizatörü, festivalin “motoru”, mesleği doktor olan Emil Iliev’dir. Kurucu olmaktan başka, Bulgaristan’da analogu olmayan mevcut formata dönüştürüyor. 2008 yılından beri Bansko uluslararası jazz festivali  ana sponsoru yerel belediyedir.

Bansko – Balkanlar’daki Festival Caz Merkezi

Sunulan müzik ve ölçeğin kalitesi konusunda Bansko Uluslararası Jazz Festivali, Balkan Yarımadasında en önemli olanıdır. Bu, festivale katılan tüm kıtaların jazz sanatçılarının ve topluluklarının uzun listesinden belli oluyor.

Caz Festivali Bansko - Ünlüler | Lucky Bansko

Liste gerçekten çok büyük. Vasil Petrov, Milcho Leviev, Yıldız İbrahimova, Antoni Donchev, Hilda Kazasyan, Kamelia Todorova, Petar Salchev, Mihail Yosifov, Kalin Velyov, Bobi Valchev, Theodosiy Spasov ve daha birçoğu, uluslararası çapta popüler Bulgar sanatçılar arasında hemen hemen herkes.

Yabancı sanatçıların isimlerinide saymak çok zor, çünkü çoklar. Bununla birlikte, simgeleyen Amerikalı jazz sanatçısı Solomon Burke, Hollandalı sanatçı Candy Dulfer, Alman sanatçı Axel Zwingenberger, Yunanistan’dan Vicky Almazidou, ABD’den Benny Gallson ve Jackie Ryan, Rus sanatçı Oleg Kireev, birçok yıldır İngiltere’de sanat yapan Brezilyalı sanatçılar Claudio Croon’dan söz edilebilir. Mısır’dan – Eftecasat, Japonya – Keito Saito, İsviçre – Silvan Zinck, Belçika, Polonya, Slovenya, vs.’li müzisyenler vs.

Yirmi yıl boyunca Bansko Uluslararası Jazz Festivalinde sergilenen performansların sayısı ve büyük grupların kalitesi de dikkat çekici. Ulusal radyo orkestraları, deneyim sahibi tartışmasız profesyoneller, geleneksel olarak yer almışlardır. Georgi Borisov, Vili Kazasyan, Angel Zaberski’nin formasyonları burada çalmıştır; Almanya, Avusturya, ABD orkestraları. Sanatçıların yüksek seviyesini gösteren, NATO’yu resmen temsil eden orkestra müzisyenlerinin katılımı’dır. Türk Askeri Orkestrası Yıldız İbrahimova ile ortak bir katılım da gerçekleştiriştir.

Bansko Uluslararası Jazz Festivali’nin önde gelen sanatçılarla “özgür müziğe” çekmesi, dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenleri buraya çekim gücünü açıklıyor. Hatta bazıları izin günlerini festivale göre planlıyor, bazıları Bansko’da jazz günleri ve geceleri geçirmek için birkaç gün ayırıyor.

Tür içinde kapsamlılık

Bansko Uluslararası Jazz Festivali, tür için kapsamlıdır. Programlar sanatçılar ve stiller tarafından tüm kolları temsil etmek üzere seçilir. Elbette jazz’ın köklerine geniş kapsamda önem verilir – blues, swing, dixiland, bi-bop. Aynı zamanda, “özgür müzik” te çağdaş aramalar da gösteriliyor.

Bansko Caz Festivali - Saksafon | Lucky Bansko

Yaratıcılık özgürlüğüne olan bu tutum, festival ve etnik müzik ve doğaçlamalar için bir yer bıraktı, zira bunlar farklı bir karaktere sahipler. Festivalde, örneğin Mısır, Endonezya vb. İlgi çekici, büyüleyici performanslar vardı. Teodosiy Spasov, Miroslav Tadic ve Vlatko Stefanovski ve diğerlerinin sunduğu projemize bizim sanatçılarımızdan Stoyan ve Elitsa katıldı.

Tabii ki, Bansko Jazz Festivali hakkında konuşurken, onun 20. baskısında yer alan kutlamalarına değinemez. 30 ülkeden 300 sanatçı ile rekoru kırdı. İmprovizasyonlar ve duyguların bir patlamasının izleyiciyi çok etkiledi. Ek olarak, improvizasyonlar sadece müzik değil, birçok atraksiyonlar da sahnede yer aldı. Örneğin, “Spagetti Swing” makarna hazırladılar. Maurizio Sciliano – vokalist, özel bir tezgahda 3 çeşit makarna hazırladı. Grubun vokalistlerinden Linda ve Elizabeth, bunları izleyicilere dağıttılar.

Patrizia Lacquidara, şarkıcı olması için bir balkan şarkısından ilham aldığını söyleyerek sürpriz yaptı. Bu şarkıyı İtalyanca seslendirdi ve seyirci refrén’in St. George’ya olan duasına seslendridiler.

Piyanist Axel Zwingenberger, Makedonya triyosu ile Vlatko Stefanovski, klas Kamelia Todorova, İsviçre’den Seven, Hilda Kazasyan ve diğerleri jürjübileye katıldılar. Jübile’de ayrıca Chelentano, Mina, Pavarotti, Bongusto, Buscalione‘nin şarkıları yer aldı.

Resmi bölümde Yılmaz İbrahimova festivalin katkısı için verilen takdir belgesi aldı, Bansko’daki uluslararası jazz festivalinin gelişmesine katkıda bulunan tüm belediye başkanlarına ödül verildi.

Bansko Uluslararası Jazz festivali’nin merak konusu hikayesi

Bir masal gibi, fakat bir gerçek: Ağustos 2017’de 20 yılı kutlayan mevcut Bansko Jazz Festivali, bir dermatoloji kliniğinde dünyaya geldi. Fikir 1990’ların başında ortaya çıktı ve kıtalar arasındaki ülkelerdeki akupunktur konusunda uzmanlaşmış bir dermatolog olan Emil Iliev Festivalinin şu an yönetmenliğini yapıyor.

Caz Festivali Bansko - opera şan | Lucky Bansko

Tedavi ve sağlıklı yaşam kliniğini Bansko’da açmadan önce, Dr. Iliev Almanya’da çalışıyormuş, hastalar için tedavi sürecinin dinlenme ve eğlence olarak geçirmek amacı ile hastalara rahatlık sağlama konusunda uluslararası deneyim hakkında bilgiliymiş.

Dahası, İsviçre, Avusturya ve Almanya da dahil olmak üzere Avrupa’daki farklı ülkelerdenmişler, daha yüksek beklentiler ve gereksinimler varmış. Zarif bir eğlence olarak, Vasil Petrov, Kamelia Todorova, Vili Kazasyan, Lyudmil Georgiev, Pepi Slavov gibi tanınmış sanatçıları davet etmeye başladığı oda jazz konserlerine programda yer vermiş.

Iliev’in kendisi müzikle ciddi şekilde ilgileniyormuş ve kendisi zaten bir jazz hayranıdır ve bu türe sahip ünlü sanatçılarla yaptığı temaslarda Bansko Jazz Festivali fikri doğmuştur. 20 yıl ve daha yıllar önce Bansko’da bu fikir “egzotik” geliyormuş, o zaman turizmin bugünkü ölçeğini düşünmemişler. Yaz aylarında insanlar tarım işleri ile uğraşıyorlarmış ve küçük kasabada bu özel türe adanmış büyük bir yaz festivali yapma düşüncesi onlara çok yakın değilmiş. Bununla birlikte, Dr. Iliev kentin turizm umutlarını zaten görmüş ve Bansko’nun uluslararası ölçekte bir jazz merkezi haline gelebileceğini söylemiş. Klinikteki konserlerde tanıdıklarını yerel entel meslekli olanları, işadamları ve Belediye’den gelen insanlar davet etmeye başlamış. Kısa süreyle önemli ölçüde artmışlar ve bu Emil Iliev’e ek bir güven vermiş.

Bu nedenle, azimle, 1998 yılında Bansko uluslararası jazz festivali, Bulgaristan, ABD, Fransa ve diğer ülkelerden katılımcılar ile düzenlenmiştir.