Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da ikonik sergi – tarihsel açıdan

Kalıcı İkon Sergisi fikri nasıl ortaya çıktı?

Rönesans döneminde gelişen diğer sanat okullarının aksine, Bansko Okulu Kurtuluş sonrası gelişmeye devam etti. Bu süre zarfında, ikon boyama ve oymanın muhteşem desenleri ustaların usta ellerinden ortaya çıkar ve ulusal hafızada parlak bir delik bırakır.

Bu nedenle, uzmanlardan oluşan bir ekip 10 yıldır kiliseleri ve manastırları gezmekte, bilgi toplamakta , okul ustaları tarafından yapılan orijinal ikonları ve Bansko Hayvanat Okulu’nun işi olduğu bilinen duvar resimlerinin fotokopilerini çekmektedir .

1985 yılında toplanan eserlerle büyük bir ulusal bilimsel forum olan “Bulgar Sanat Merkezi ” düzenlendi . Geçici sergi Bansko Chitalishte’de düzenlendi ve özgün ikonlar, duvar resimleri, oymalar ve Bansko Okulu tarafından yapılmış mimari eserler sergilendi. Sergi o kadar ilgi uyandırdı ki, kısa bir süre sonra Sofya’da aynı ve hatta daha fazla başarıya ulaştı.

Böylece 1986’nın sonunda Bansko’da Kalıcı İkon Sergisi açmaya karar verildi.

Simgeler restore edildi ve fuar yeni (ve kalıcı) evini Bansko’daki yenilenmiş Metoh binasında buldu.

Bansko Sanat ve Oyma Okulu 18. yüzyılın sonunda kuruldu ve kurucusu Toma Vishanov – Molera idi . Almanya ve Avusturya’da sanat çalışma fırsatı olan ve farklı bir dünya ile karşılaştığı ve Bulgaristan’da bilinmeyen düşünme ve öğrenme teknikleri geliştirdiği uyanık bir gençti.

Modern Avrupa resim tekniklerinde tecrübe ve tanıdıklık kazanmış olan Molera, kendi Bansko’suna geri döndü ve yaratmaya başladı. Çalışmaları Bansko’daki mezarlık kilisesini ve Rila Manastırı’ndaki Şefaat Kilisesi’ni boyamak .

Molera çalışmalarına araştırmacıların birine göre, eserleri şehir oymacılar işe yaramamıştı o zamandan beri Bansko kilise mezarlığına iconostasis oyulmuştur ve çalışma tarzı çarpıcı biçimde benzer modern Avrupa tarzı bir Thomas Vishanov .

Molera bize yabancı olan ve toplum tarafından geniş çapta kabul görmeyen teknikleri kullandı, bu nedenle oğlu Dimitar, babasının ona öğrettiği stilden koptu ve Athos Dağı’nın daha muhafazakar ikon resmine döndü .

Dimitar Vishanov, babasından daha fazla kabul gördü ve sadece Bansko ve çevresinde değil, ülke dışında da en başarılı ustalardan biri oldu. Onun popülaritesi yıllar boyunca verdiği birçok emir ile kanıtlanmaktadır.

Çalışmaları vardır Rila Manastırı’nın şapelde freskler – kilisede “Arkhangelsk Fest” “Pchelino” Bansko, Leshko Rila Manastırı ve diğerlerinde kiliselerde simgeler. Dimitar, ünlü usta tarafından boyanmış görülebilen Yunanistan, Sırbistan ve Makedonya’da da arandı.

Büyük olasılıkla Dimitar Molerov’un ikonları ve duvar resimleri ülke ve yurt dışındaki kiliselerde ve manastırlarda birçok yerde bulunuyor, ancak ne yazık ki usta eserlerini imzalamamış ve yazarlığı kanıtlamak zor.

Işık – yavaş yavaş baba ve oğul Molerov Ustya Velian ve oğlu Angel Velyanov, Dimitar Sirleshtov, Hristo Galabo gibi sanatçıların katıldığı bir resim ve oyma okulu kurdu .

Okul büyüdü ve uzun ve geniş oldu, Balkan Yarımadası boyunca ustalar arandı.

Bansko’da tatildeyseniz ziyaret etmeyi planladığınız yerlerden birinin Kalıcı İkon Sergisi – Bansko olduğundan eminiz . Nerede olduğu ve orada ne görebileceğiniz hakkında bilgileri kolayca bulacağınızdan da eminiz.

Ve size bu konuda bilgi vereceğiz, ancak önce müze sergisinde yer alan eşsiz ikonlara ve duvar resimlerine dokunabilmeniz için bugün ana nedenlerden biri olan Bansko Hayvanat Okulu hakkında konuşmak istiyoruz .

Yникалните икони и стенописи в Банско | Lucky Bansko SPA & Relax

Kalıcı İkon Sergisine Dön – Bansko…

Bansko Okulu ressamlarına ve özellikle de kurucusu Toma Vishanov ve oğlu Dimitar’ın eserlerine değindiğimiz gibi, müze sergisinin kendisini adadığı için oraya geri dönüyoruz .

Sergi, Bansko Hayvanat Okulu’nun tarihinin izlendiği çeşitli salonlarda bulunuyor.

Salondan sonra salonun etrafına bakmak, okulun yıllar içinde nasıl geliştiğine dair bir izlenim verecektir. Sen hissedeceksiniz Thomas Vishanov arasında eklektik modern ve yenilikçi tarzını keyfine varacaksınız oğlu ve torunu eserlerinde tarzında bir değişiklik algılayacaktır, eserlerinin sıradışı ve hassas deseni, okulun dinlenme Zograph yetenek .

Kalıcı İkon Sergisi – Bansko’nun merkezinde, Toma ve Dimitar Vishanov’un orijinal simgelerinin yanı sıra, çalıştıkları kiliselerdeki birçok duvar resmi belgesini ve fotokopisini görebilirsiniz.

İlgi çekici olanlar, Molera’nın otantik bir taslağı olan Bansko Sanat Okulu’nun en büyük uzmanları ve bağışçıları olan Hacı Valcho ve Lavrenty’nin portreleri , Molerov’ların çıraklarından birini boyamak için fırçalar ve diğer aksesuarlar.

Музейна експозиция в Банско | Lucky Bansko SPA & Relax

Kalıcı İkon Sergisinin yanı sıra, Bansko Okulu’ndan eserleri görmek için başka bir yer var mı?

Genellikle sergiyi ziyaret eden insanlar çok etkilendiler ve yetenekli yüzücülerden çıkan daha fazla örnek görmeye bakıyorlar.

Bu yüzden, eğer ilgileniyorsanız, sergiyi gördükten sonra Bansko – Kutsal Üçlü Kilisesi’ndeki en büyük merkezi ziyaret edebilirsiniz . Dimitar Vishanov’un ikonlarına ev sahipliği yapıyor ve tapınaktaki duvar resimleri Mouth Velian’ın eseri.

Bansko Zooloji Okulu, Rönesans’ın müstahkem evinin ünlü mimari tarzının yaratılmasının ana suçlularından biridir . Bansko’da 18. yüzyılın ortasından 19. yüzyılın ortasına kadar inşa edilen evler, yalnızca kendi yapılarıyla (erişilemez kale olarak) değil, aynı zamanda Banskalilerin verandaları, odalarını, hatta evlerinin saklanma yerlerini boyamalarıyla da ayırt edilir.

En ilginç ve güzel Revival evlerinden biri, sadece karakteristik mimari tarzı temsil eden değil, aynı zamanda Bansko Zooloji Okulu’nun en önde gelen temsilcilerinden biri olan Mouth Velian tarafından elle boyanmış Velyanova Evi’dir. In Velyanova evin hala da ustanın işi olan güçlü ve parlak renkler ve hikayeleri, ama muhteşem oyma tavanları, parlayacak ustanın sadece istisnai duvar resimleri görebilirsiniz.

Bansko nesiller boyunca bütün bir mahalleyi korudu, Bansko müstahkem bir ev tarzında inşa edilmiş Revival evleri bulunuyor ve her birinde Bansko Sanat Okulu ustası tarafından yapılan duvar resimleri veya oymaları bulabilirsiniz .

Eğer Bansko ustalarının yeteneklerini keşfetme yolculuğunu istiyorsanız, okulun kurucusunun evini, Toma Vishanov’u ziyaret ettiğinizden emin olun.

Sonunda … yararlı bilgiler

Başlangıçta size Kalıcı İkon Sergisi – Bansko’da bilgi sözü verdik . Müzeyi kolayca bulabileceğinize ikna olsak da, simgesel serginin Yane Sandanski Caddesi 3’te bulunduğunu söyleyelim.

Снимка на икони от Иконна изложба | Lucky Bansko SPA & Relax

Sergi, salıdan cumartesiye sabah 9’dan akşam 5’e kadar açık. Gerisi 12: 00-14: 00 ve hafta sonları Pazar ve Pazartesi günleridir.

Ayın ikinci Çarşamba günü Kalıcı İkon Gösterisini ziyaret ederseniz, ücretsiz olarak izleyebileceksiniz. Günün geri kalanında giriş ücreti yetişkinler için 3 BGN, öğrenciler ve öğrenciler için 2 BGN’dir. Dilerseniz, müze çeşitli dillerde ( Bulgarca, İngilizce, Rusça, Fransızca ve Almanca) , Bulgarca konuşmaları 5 BGN ve yabancı dillerdeki konuşmaları 10 BGN olacak şekilde konuşmalar düzenliyor.

Tesis ayrıca engelli insanlar için erişilebilir bir ortam sağlamaktadır.

Kalıcı İkon Sergisi yüzlerce ulusal sitenin bir parçası ve evden alabileceğiniz bir baskıyı (Nikola Vaptsarov Müzesi) içeriyor.