Bansko’da hava

Bansko hava durumu – yıl boyunca turizm için benzersiz bir iklim

Bansko’yu, yıl boyunca turizme yönelik koşullarla eşsiz bir atraksiyon haline getiren iki temel doğal özellik var – rölyef ve iklim. Bansko’daki hava, Aralık ayından nisan ayına kadar uzun bir kayak sezonu yapılmasına olanak tanır ve burada kış nispeten yumuşaktır. İlkbahar, yaz ve sonbahar serin ve dağ gezileri, sayısız yürüyüşler, balık tutma, avcılık, çeşitli spor, gezi vb. fırsatlar sunar..

Bansko hava durumu | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko’nun iklim özellikleri Akdeniz bölgesinin yakınlığı ile belirlenir; kıtalararası coğrafi kemer, hangi şehir ve bölgenin özgül rölyefidir.

Akdeniz Siklonları, esas olarak kış mevsiminde etkiye sahiptir. Akdeniz’den sıcak hava yığınları kışın yumuşak olmasını sağlamak için Aralık ve Ocak aylarında burada. Bölgedeki ortalama Ocak sıcaklıkları eksi 1, 9 derece.

Yaz mevsiminde Bansko’daki hava etkisi İslandalı siklonları uygulamaya başlamıştır. Ardından Azores anti-siklon çalışmaktadır, kuzeybatı rüzgarları artıyor ve bu daha sıcak aylar boyunca Bansko’daki havayı daha serin hale getiriyor. Temmuz ve Ağustos aylarının en sıcak aylarında ortalama sıcaklık 25-27 derecedir.

Bu arka plana karşı, bölgenin bazı yerel özellikleri tanımlayarak hava durumunu da etkiliyor. Kasaba, Pirin Dağı’nın eteğinde yer almaktadır. Dağın karakteristik olarak belirgin yüksekliği vardır: arazi ağır engebeli, kompakt düzlemler, derin vadilerle yüksek dağ sıraları.

Aynı zamanda, Bansko belediyesinin topraklarındaki yükseklik düzlüklerde 600 metre, Vihren zirvesindeki tepe noktası 2914 metre arasında değişen üç dağ alanı (düşük, orta ve yüksek) var. Doğal olarak, bu kabartma özelliklerinin Bansko’daki hava üzerinde etkisi vardır.

Yaz aylarında, orta dağlık alanlar 19 ila 23 derece arasında, üst kısımlarda 15 ila 18 derece arasında. Vadilerdeki koylar, yamaçlardan gevşek yerel rüzgarları serinleten eteklerine getirir.

Bansko hava için kesin bir tahmin var mı?

Bansko, yılda yüz binlerce turisti çekmektedir – modern otelleri ile yaklaşık yarım milyon, yılın her bir zamanında rahat ve dinlendirici bir tatil imkanı sağlamaktadır.

Bansko'da kışın kayak asansörü | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko, dağlarda çok sayıda eğlence sunuyor – Pirin benzersizdir ve çeşitli açık hava etkinlikleri için birçok insanı cezbetmektedir. Bu nedenle tatilciler şehirdeki hava durumu tahminlerini arıyor.

Bansko’daki iklim üzerindeki hem dış hem de yerel birçok etkiye rağmen, turistler meteorolojik hava tahmini üzerinde güvenebilirler.

Bu etkiler çevrimseldir; etkiler ve oluştuğu zaman olarak da bilinirler. Belirttiğimiz gibi, Akdeniz siklonları Aralık ve Ocak aylarında istila etmekte ve yaz aylarında Azores anti-siklon ve İslanda siklonları faaliyet göstermektedir.

Arazinin belirlediği iklimin yerel özellikleri kalıcıdır. Onların dış etkilerin döngüselliği, Bansko ve bölgede bir hava durumunun derlenmesini kolaylaştırıyor.

Tatil planlarına göre, Bansko ve bölgedeki hava durumu, ilgili bölgelerde (düşük, orta-yüksek, yüksek dağ) kontrol edilebilir. Bansko belediyesinin yaklaşık 475 kilometrekarelik bir alanı var, çoğunlukla Pirin’in, Razlog vadisinin bir parçası olan bölümlerini, Mesta vadisindeki kolları ve kollarından, ayrıca Rodopların bir bölümünü kapsıyor.

Bansko’daki uzun vadeli hava durumu, kışın minimum 24 saatlik sıcaklıkların sabah 7-8 ve yaz aylarında 4-5 saat arasında olduğunu gösteriyor. Maksimuma 15 saat içinde ulaşılır.

Mart ayının sonunda ısınmaya başlıyor, ancak Mayıs ayının ortasında soğuk hava olması muhtemel ve bu nedenle kısa vadeli hava durumunu izlemek zorunludur.

Soğuma Eylül ayında başlıyor. Bansko hava tahmin istatistiklerine göre, ortalama tarih 24 Eylül. Bununla birlikte, 22 Ekim’de başlayan soğuma durumları da vardır.

Yaz aylarında Bansko havası ne gibi fırsatlar veriyor?

Bansko, kışın dünyaca ünlü bir kayak merkezi – hem acemi hem de ileri eğitimli ve profesyoneller için. Yaz aylarında Bansko’da hava koşulları sağlayan dağ aktiviteleri için fırsatlar çok sayıda ve aynı zamanda çekicidirler.

Burada, 50-60 dakikalık turlar, 17 saatlik yürüyüşler, kombine turlar ve gezilere kadar çeşitli geçişlerden birini seçebilirsiniz. Bansko çevresindeki piknik, zengin bir folklor programıyla, ev yapımı şarap ve konyak ile yerel mutfağından spesiyalitelerle çok ilgi çekicidir.

At Yarışı | Aparthotel Lucky Bansko SPA & Relax

Balıkçılar için alabalık, kefal ve sazan ile bölgedeki olağanüstü güzel yerlere düzenlenen geziler düzenlenmekte ve yerel şefler ateşte balık yemekleri hazırlamaktadır. Bu geziler ATV ve dağ bisikleti turları için fırsatlar sunuyor. Bu arada, bölgede bisiklet kullanmak için 200 km’den fazla rota işaretlenmiştir.

Binicilik bazları ayrıca bir saat süren gezi veya daha uzun yürüyüş, “adrenalinli” kaya tırmanışı, rafting ve diğer klasik sporları da yapabilirsiniz.