Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da festivaller

Güneybatı Bulgaristan’da bulunan Pirin Dağı’nın kollarından sarılmış halde bulunan ve Rodop ve Rila Dağları’nın yakınında bulunan Bansko, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen hep daha fazla artan turistleri kendine çekiyor.

“Evet, Bulgaristan’daki en popüler kış tatil yeri, karın düştüğü zaman ve kayak sezonu açıkken turistlerin kasabaya gelmesi mantıklı” diyeceksiniz.

Evet öyle… ama bir yere kadar. Çünkü küçük dağ kasabası, sadece kayak sezonu boyunca değil, aynı zamanda sezon dışında da çok daha fazlasını sunabilir.

Bansko, son 20 yıldır dünyadaki en popüler kayak merkezlerinden birisi olmanın yanısıra aynı zamanda yıl boyunca çeşitli festivallerin düzenlendiği, ilginç, ilgi çekici, heyecan verici ve hem yerli halkın, hemde turistlerin kalplerin fetheden bir kültür merkezidir.

Bu nedenle şehri ziyaret etmeyi seçen birçok insan, yalnızca büyük kayak pistleri, iyi yemekler, dağın güzelliği ve iyi donanımlı oteller nedeniyle değil aynı zamanda Bansko festivalleri nedeniyle de tercih ediyor.

Bansko festivalleri

Kukeri şenliği – ocak

Bulgar Kukeri bir fotoğrafa | Lucky Bansko

Yeni Yıl gecesi için Bansko’daysanız, o yılın ilk gününde şehrin sokaklarını dolduran Kuker şenliğine katılmanız ilginizi çekebilir.

Kuker Festivali her yıl düzenlenir ve Bulgaristan’ın dört bir yanındaki kuker gruplarını bir yerde toplar. Kuker şenliği tarif edilemeyecek bir şey, görmeye değer. Bansko’daki bazı otelde Yeni Yıl kutlamayı seçen turistlerin çoğunun – geleneksel Bulgar folkloruyla ilgili en muhteşem gösterişlerden birine katılmak için tatillerini mutlaka uzatıyorlar.

Kukeri büyüsü, kostümlerin güzelliği, yeni yılda şehri fetheden şarkılar ve danslar görülmeye değer. Kötü ruhları uzaklaştırarak eski yılı geri gönderip tertemiz yeni yıla hoş geldin diyerek Kuker şenliği seyirci olarak katılmaktan daha iyisi ne?

Yaz tiyatro şenlikleri – temmuz

Yaz, dağ ve tiyatro…

Tiyatro sanatının sadece başkentte ve büyük şehirlerde yaşadığını duymuşsunuzdur dimi? Yaz aylarında Bansko’daysanız bunun doğru olmadığını anlayacaksınız. Çünkü Temmuz ayında şehir Bulgaristan tiyatro sahnesine dönüşür.

Birkaç gün içinde, şehir sakinleri ve konukları, ülkedeki en iyi tiyatro gösterilerinin tadını çıkarabilir ve en yetenekli oyuncularımızdan bazıları ile canlı olarak buluşabilir.

Her yıl düzenlenen yaz tiyatro kutlamaları, Bansko’daki lüks bir otelde tatil yaparken en sevdikleri yapımların sihrine kapılmak isteyen tüm ülkenin tiyatro sanatının hayranlarını bekliyor. Tiyatro ve dağdan hoşlanıyorsanız, şehirde yaz mevsiminde en sevdiğiniz iki şeyi sunarsa ne dersiniz?

Bansko Beat – temmuz

Eminiz ki, Bansko Beat Music Experience müzikseverler kaçırmazlar! Festival üç yıl üst üste düzenleniyor ve Bansko’daki en büyük yaz mevsimi görülecek yer olmayı istiyor. Temmuz ortasında iki gün boyunca, Balkan kasabası, dünyaca ünlü müzisyenlerin ve popüler sanatçıların ortaya çıktığı sıcak bir müzik arenasına dönüşüyor.

Festival sırasında atmosfer muhteşem dir, müzik herkesin kalbini fetheder, oteller ve meyhaneler ise dolar ve taşar. Müziği sever misiniz? O zaman gelecek yıl tatilinizi Bansko Beat ziyaretinizle birleştirin!

Yıldızların altında Sinema – temmuz

Yıldızların altındaki en az bir filmi seyretmedikçe yaz tatiliniz tamamlanmaz, değil mi? Özellikle, “Yıldızların altında Sinema Festivali” yapıldığı Temmuz ayının ortalarında tatilinizi yapmayı seçerseniz tatil beldesi sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Yıldızların altındaki en yeni belgeselleri sevdikleriniz ile izlemenin romantizmini hayal edin.

Bansko Jazz Fest – ağustos

Caz Festivali - Bansko'da saksofon | Lucky Bansko

Bir jazz hayranı değilseniz bile, Bansko’da Uluslararası Jazz Festivali‘nin  sadece ülkede değil Balkanlar’da da en büyük olduğunu duymuşsunuzdur.

Festival, 20 yıllık geçmişe sahip ve Bulgaristan’daki en önemli müzik etkinliklerinden biri. Yerel bir doktor tarafından birkaç Bulgar jazz sanatçısına şehirdeki bir konser ziyareti için davet olarak başlayarak bugün festival, Bansko’daki en büyük atraksiyon merkezlerinden biridir ve şehrin ve otellerin uluslararası jazz festinin düzenlendiği ağustosun ortasında jazz severler ile dolmasının sebebidir ile dolmanın nedenlerinden biridir.

Jazz’ı pek fazla sevmeseniz bile, Bansko’ya jazz festivali için özel olarak gelen dünya çapında en popüler jazz sanatçılarından bazılarının performanslarını dinlemeyi reddetmeyeceğinizi tahmin ediyoruz.

Bansko Opera Festivali – ağustos

Küçük dağ kasabasının sadece uluslararası bir jazz festivalini değil, aynı zamanda bir opera festivalini de barındırabileceğini kim bilebilirdi? Evet, ama Bansko başardı! Ağustos ayı başında ve Eylül ayının başında her yıl, şehrin en önemli opera yıldızlarını bir araya getiren bir opera festivaline ev sahipliği yapıyor. Festival, açık bir sahnede gerçekleşmekte ve dünya çapında opera sanatının hayranlarını cezbetmektedir.

“Pirin tepeleri” Folklor festivali – eylül

“Pirin tepeleri” Uluslararası Folklor Festivali Eylül ayında Bansko’da gerçekleşen en büyük olaylardan biridir. Bu festival farklı uluslardan insanları, farklı değerlerde ve geleneklerde yetişen ve yeni dostluklar keşfetmek için şehre gelen insanları biraraya getiriyor.

Pirin tepeleri” Uluslararası Folklor Festivali, dünyanın dört bir yanından gelen halk gruplarının katıldığı Bansko’daki en büyük atraksiyonlardan biridir. Festival boyunca ülkenin tüm bölgelerinden gruplar, Balkan ülkelerinden halk grupları, Avrupa, Amerika ve hatta Japonya’dan halk grupları görebilirsiniz.

“Bohemi” Folklor festivali – eylül

Eylül ayı başında Bansko’daki bir otelde dinlenmeyi seçen herkes için, tatil ve Bansko’daki sayısız turistik mekanı gezerek kasabada gerçekleşen folklor festivali “Bohemi” ‘yi ziyaret etmek çok ilgi çekici olacak.

Festival, şehrin kültürel takviminde hala yeni ancak hayranlarını hızla yükseltiyor. Şehrin o zaman şanslı iseniz, Balkanlar’dan müzik, şarkı ve danslarla şehir meydanını seslendiren folklor gruplarını görebilirler.

Bansko Balkan Festivali – eylül

Balkanlardan insanlar olarak, popüler Balkan sanatçılarını bir sahnede toplayan Bansko Balkan Fest’ine kayıtsız kalmayacaksınız. Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan’dan en sevilen sanatçılar, en ünlü Balkan müzik festivaline ve eşsiz ritimlere katılıyor.

Bansko Film Festivali – eylül

Kasım ayında Bansko Film Festivali | Lucky Bansko

Birçok film sanatı severlerini bir araya toplayan Bansko’daki bir diğer atraksiyon. Şehirde düzenlenen film festivali, diğer festivallerden biraz daha farklı. Neden?

Çünkü sadece Bansko Film Festivali dağın güzelliğini, extreme sporlarla ilgili filmleri, kayak sporlarındaki harika isimleri gösteren belgesel filmleri görülebilir. Festival organizatörleri, her yıl festival ziyaretçilerinin canlı olarak karşılaşabileceği efsanevi sporcuları davet ediyor.

“Sabah yıldızı” Uluslararası Sanat Festivali – kasım

Festival 2008 yılından beri yapılmakta olup 2010 yılından bu yana uluslararası bir statüye sahiptir. Etkinlik sadece Bansko için değil, aynı zamanda ülke için de önemli kültürel etkinliklerden biridir ve her yıl katılımcılar artıyor.

Sanat festivaline olan ilgi gerçekten çok büyük ve dünyanın dört bir yanından çocuklar, gençler, yetişkinler sanat yeteneklerini sergilemek için geler. Yarışma programında çeşitli sanatlar var – klasik bale, görsel ve tiyatro sanatları, çeşitli dans ve müzik stilleri.

Bansko’da kayak sezonunun açılışı – aralık

Her yaştan kayakçı | Lucky Bansko SPA & Relax

Bir festival olmasa da, kayak sezonu açılması harika bir olay ve Bansko’daki en büyük atraksiyondur. Sezonun açılışına katılmaktan büyük bir onur duyuyoruz, bu nedenle kış sporu severlerinin büyük bir yüzdesi sezonun başlangıcında kutlamalar sırasında Bansko’daki bazı otelde dinlenmeyi tercih ediyorlar.

Bansko hakkında sevgilerle…

Burada, Pirin dağının eteklerinde, eski zaman, bugünkü gün ve gelecek bir araya toplanırlar. Dağ yürüyüşleri, Bansko’daki çok sayıda turistik mekana bakma, geleneksel mutfağı tadma, kayak pistlerinde kayak yapma veya şehirde düzenlenen çeşitli şenlikleri ziyaret etme gibi küçük tatil kasabasında herkes kendisi için bir şeyler bulabilir.

Bansko’nun eğlence ve atraksiyonları yıl boyunca eksik değildir ve şehir mevsim boyunca konuklarla doludur. Tatil yeri, Paskalya, Sevgililer Günü, 8 Aralık, Noel ve Yeni Yılda en popüler yerlerden biridir.

Ve tatiller boyunca Bansko’daki bir otelde tatil yapmaya duyulan ilgi sadece bir moda değil. Onlara harika bir atmosfer, harika dağ manzaraları, gündüz ve gece eğlenceleri, turistik yerler ve daha fazlasını sunabileceği için turistler şehri seçerler.

Bansko’ya bir kez geldiğinde, kalbin sonsuza dek burada kalır ve sen tekrar tekrar gelirsin. Çünkü burası, konuklarına her şeyi sunabilecek bir yer.

Bansko festivalleri pek çoktur ve görülmeye değerdir, yemekler dayanılmaz derecede lezzetlidir, doğası harikadır, görülecek yerler çoktur ve Bansko insanlarının misafirperverliği – atasözüne konu olmaya değeridir.