Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da Dağ Bisikletçilği

Bansko’da Dağ Bisikletçiliği – Gün Geçtikçe Daha da Meşhur Olan Atraksiyon

Bansko’da dağ bisikletçiliği, beldenin turistlere sunduğu atraksiyonlardan biridir. Bunun yanında – elbette şehrin misafirlere oraya kadar bisikletle gitmek zorunda değil – bisikletler kiralanabilir olup, rehber de temin edilmektedir.

Ayrıca sunulan bu atraktif eğlence, 3-4 saatlik ücretsiz tanıtım turu da kapsamaktadır. Rota, yerinde seçiliyor olup, turistlere bölgeyi çok iyi tanıyan deneyimli bir dağ bisikletçisi önderlik eder.

Dağ bisikleti | Aparthotel Lucky Bansko SPA & Relax

Bütün bunlar tesadüf eseri değildir. Yıllar önce Bansko’da temelleri atılan dağ bisikletçiliği organizasyonu faaliyete başladığında, bu adrenalini yüksek sporun ülkemizde sevenlerinin git gide arttığı gözlemlenmiştir.

Bulgar Bisikletçiler Birliği’nin dağ bisikletçiliğine son derece ciddi yaklaşması – Birlikte gençler, kızlar, kadınlar, erkekler, kadınlar ve erkekler Elit ve Master olmak üzere milli turnuvalar düzenleyen bir dal mevcuttur – bu hususta yeterli göstergedir.

Bu yarışmalar, Birliğin resmi spor takvimine dahil ediliyor olup, bu disiplinde milli takıma girmek için oluşturulmuş kriterler vardır.

Geçtiğimiz sene ise Birlik tarafından gönderilen ve 7 kişiden oluşan milli takımımız, İtalya’da düzenlenen iniş ve forkros disiplinlerinde Dünya Dağ Bisikletçiliği yarışlarına katılmıştır. Bu yarışlarda, çok fazla teknik beceri gerektiren zorlu arazi şartlarında, çoğu Bulgarların gerizinde kalan 250 seçkin bisiklet ustası yarışmıştır.

Pek tabidir ki Bansko’da sadece ileri seviyelerde olanlar için değil de amatörler için de dağ bisikletçiliği gelişmiştir ve amatörler için Bansko’da belirli rotalar seçilmiştir.

Hatta bölgede amatör yarışları bile yapılmaktadır – örneğin iniş ve country cross müsabakaları. Kadınlar da dahil olmak üzere çok yoğun talep olduğunun altını çizmek isteriz. Bu da, Bansko’da dağ bisikletçiliğinin gelişmesi gerektiğine dair bir dayanak daha teşkil etmektedir.

Organizasyon konusunda ise genelde müsabakaların ödül fonu hakkında sponsorluk olmak üzere belediye yönetimleri, Bulgar Kızıl Haçı, güzergahlar ğzerindeki dağ patikaları sebebi ile Arama Kurtarma Servisleri, gzergahların ormanlık arazilerde bulunması sebebi ile orman işletmeleri vb. de dahil olmaktadır.

İngilizler, Bansko’daki Organize Dağ Bisikletçiliğinin Temellerini Atmıştır

Günümüzde artık şehirde organize dağ bisikletçiliği gelenek haline gelmiştir. Bu oldu, Bansko’da çeşitli dağ bisikletçiliği güzergahları titizlikle seçilerek, turistler için atraksiyon haline gelmiştir ve uzun yıllara dayanan deneyime sahip aktif bisikletçilerin yanı sıra çok fazla deneyime sahip olmayan insanların da dahil olmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca burada düzenli olarak zorlu seviyelerde uluslararası yarışlar da düzenlenmektedir.

Dağ resimde bisikletçisi | Lucky Bansko SPA & Relax

İlginç olanı ise bu geleneğin temellerinin yabancılar tarafından atılmış olmasıdır. Burada dağ bisikletçiliğinin bir spor olarak algılanmasının yolunu 2009 yılında, James Hughes önderliğinde İngilizler açmıştır.

Gönüllüler, Bansko Dağ Bisikletçiliği Organizasyonunu kurarlar ve 1983 yılında UNESKO tarafından koruma altına alınan “Pirin” Milli Parkı yönetimi ile işbirliğine girişirler. Amaç; içinde bulunan güzel mekanlar ve doğal dağlık alanlar nedeni ile Bansko’daki güzergahların parktan geçmesi ve aynı zamanda doğaya zarar verilmemesidir.

Eş zamanlı olarak, dağ bisikletçiliği yapılacak güzergahlar işaretlenmektedir. İşaretleme, bisiklet tekerleği çizimi olup, içerisinde renkli bir nokta barındırır.

2009 yılından itibaren günümüze kadar Organizasyon, Bansko’dan Razlog havzasındaki çeşitli yerlere uzanan yaklaşık 200 kilometrelik dağ bisikletçiliği güzergahları işaretlemiş olup, bu güzergahlardan bazıları Rila ve Rodop Dağlarından geçmektedir.

Artık popüler olan dağ bisikletçiliğinin geliştirilme çalışmalarına Belediye de dahil olmuştur. 2009 yılında, kapsamlı erişim, eğitim, atrenman ve yarışma imkanı sağlanması amacı ile, çeşitli engelli düzeneklerle bezeli park bisikletçilik merkezi açılmıştır.

Daha sonraları, 2012 yılında kazanılmış bir proje üzerine Belediye, 2250 metre uzunluğa sahip ve Bansko’daki birçok güzergaha bağlanan “Sveti Nikola” Merkezine bisiklet yolu yaptırmıştır.

Aynı zamanda, çocukların dağ bisikletçiliğe yoğun ilgi gösterdiği gözlemlenir ki uluslararası ingilizce çokcuk eğitim kampı LuckyKids tarafından da onaylanmaktadır.

Dağ bisikletçiliğinin bir atraksiyon olarak turistler tarafından olumlu şekilde benimsenmesi, bu sporun önünde geniş gelişme olanakları açmıştır çünkü Bansko’da bunun için gerekli bütün koşullar mevcuttur, gerisi ise organizasyona bağlıdır ve burada o da mevcuttur.

Turistler Neden Bansko’daki Bisikletçiliği Beğeniyorlar?

Bansko’daki dağ bisikletçiliği, çok güzel mevkilerden geçen çeşitli rotalarla yapılmaktadır. Doğayla bu doğrudan temas, bügün genelde şehrin stresine maruz kalan insanları elbette ki heyecanlandırmaktadır. Bu insanlar, bisiklet sürerken muhteşem manzaların tadını çıkartırlar.

Bansko'da bisiklet sürmek | Lucky Bansko SPA & Relax

Doğayla gerçekleştirilen bu temas – asırlık ormanlar, haşmetli dağ, mis kokulu rengarenk yaylalar, göz alıcı göller – enerji depolamaya yardımcı olur.

İnsanlar, günlük hayatın stresi ve endişesinden arınarak, gevşiyor, morallerini düzeltiyor ve dinleniyor. Bu aktivite, çeşitli sezonluk rahatsızlıklar ve depresyona karşı, sadece negatif duyguları dağıttığı için değil, mutluluk hormonu endorfinin de salgılanmasına yardım ettiği için muhteşem bir “ilaçtır”.

Dayanıklılığınız, karakteristik özellikleriniz ve becerileriniz sınandıktan ve güzergah başarı ile kat edildikten sonra şahsi zafer ve şahsi başarı duygusu da ayrı bir pozitif psikolojik olgudur.

Buraya kadar anlatılan her şeyin yanında, bisiklet sürmek insan fiziğinin, formunun korunması ve sağlık durumun iyileştirilmesi için de gayet ilgi çekici bir yöntemdir. Birçok insan, bisiklet sürmeyi sağlılıklı yaşamın bir parçası olarak kabul etmektedir. Uygulamada görülmektedir ki bu spor, nispeten düşük travma riskleri taşır – örneğin koşmaktan daha az.

Dağ bisikletçiliği, kalbi güçlendiren, kolesterolü düşüren ve kalp krizi riskini azaltan bir spordur. Ne kadar daha çok güçlendirilirse kalp o kadar daha iyi çalışır ve kan dolaşımı ve solunum ile oksijen sağlanımı daha iyi seviyelere çıkartılır. Uzmanlara göre bu spor, kemik kitlesinin de artmasına yarımcı olmaktadır.

Ayrıca kompleks bir spor olup, bütün vücudu hareket ettirerek, sadece ayak değil, karın, göğüs ve kol kaslarını da geliştirir. Bu şekilde kesinlikle fazla kilo ve obeziteden uzak tutar.

Bu alanda ilginç bir araştırmayı, İngiliz bilim adamları yürütmüştür. Gözlemlendiği üzere 55 ila 79 yaş arası bisikletçiler, fiziksel olarak yaşıtlarından çok daha gençtir. Bisiklet sürmenin sayesinde hem kasları, hem de kalpleri ve zihinsel becerileri, kendilerinden çok daha genç katılımcılarınkilerle hemen hemen aynı seviyelerdedir.

Bansko’da Dağ Bisikletçiliği Güzergahları

Bansko’da dağ bisikletçiliği için her zorluk seviyesini kapsayan güzergahlar mevcuttur. Bunun böyle olmasının sebebi, her duruma özel yolların seçilmiş olmasıdır – hem “denemek” isteyen turistler, hem de Bansko’da düzenlenen bir dizi uluslararası yarışların katılımcıları için.

Dağ bisikleti gezileri | Lucky Bansko SPA & Relax

Örneğün “Sveti Nikolaya”ya kadar giden bisiklet yolu, bisikletle yapılan harika bir gezidir. Yol boyunca etrafında dinlenme mekanları, mangal yerleri ve bisikletler askıları bulunmaktadır.

Bansko’da turistlerin işini kolaylaştıran başka güzergahlar da mevcuttur. Örneğin daha deneyimsiz turistler, araba ile Bansko üzerindeki Todorova Ornitsa mevkiine götürülebilir ve oradan “Sveti Nikola” Merkezine, Dobrinishte’ye gidilerek tekrar Bansko’ya dönülebilir.

Bu güzergah üzerinde Bansko’ya dönmek için dar hat üzerinden veya alçakta, dağın eteklerinde bulunan tarımsal yoldan geçme seçenekleri mevcuttur.

Adı geçen güzergahın adı “Ölü Köpek”tir. Bu, Bansko’da bulunan bisiklet parkurları arasındaki tek ilginç isim değildir. Aslında bir çoğu böyledir: “Uçan İskoçyalı”, “Kurnaz Bayan”, “Çamur Banyosu” vb. Görünüşe göre Dağ Bisikletçiliği Organizasyonu (James Hughes etrafındaki Britanyalı MTB grubu/, İngiliz mizahını sergilemişlerdir.

Bu arada, onların katkısı gerçekten çok büyüktür. Örneğin 2009 yılında Organizasyon, ilk güzergahları işaretlemiş olup, James Hughes “Her Yerde Yol” yarışını başlatmıştır. Bugün bu yarış uluslararası olup, her yıl düzenlenmektedir ve resmi spor takvimine dahil edilmiştir.

Aynısı, temellerini bir grup İngilizin 2012 yılında attığı “Üç Dağ Ultra 120” yarışı için de geçerlidir.

„Hiçbir Yere Yol” “Bezbog” Dağ Misafirhanesinden Dpbrinishte’ye ve sonra Bansko’ya giden, sadece iniş yönünde ilerleyen bir güzergahtır.

İlginç isme sahip bir diğer güzergah ise yine sadece iniş yönünde ilerleyen “Uçak İskoçyalı”dır. “Bezbog” Dağ Misafirhanesinden yola çıkılıp, eski bir orman yolundan Mocharata Mevkiine inilip, Dobrinishte’ye ulaşılır. Testere Yaylasına devam edilip, Bansko’ya inilebilir.

Bansko’da Bisikletçilik ve Büyük Ölçekli Düşünceler

Bansko’da dağ bisikletçiliği eğlence-eğitim merkezi açma fikri, yine Britanyalı dağ bisikletçiliği MTB grubuna ait. Bunlar, aslında zamanında ülkemize yerleşmiş olan İngilizlerdir.

Bisiklet parkında aşırı bisiklet | Lucky Bansko SPA & Relax

Fikir çok geniş ölçekliymiş. Merkezin – döneminde ülkemizdeki en büyük merkez – 2011 yılındaki açılışında James Hughes, bu küçük parkın, Bansko’nun dağda sunduğu atraktif sporlara – tırmanma, bisikletçilik, dağcılık – yönelik büyük bir projeye atılan ilk adım olmasını temenni ettiğini bildirmiştir.

Yine bu konuşmasında Hughes, Bansko’daki bisikletçiliğin çocuklara çok değerli nitelikler kazandırdığını da söylemiştir. Bu arka planda, gençlerin parka ilgisi çok yoğundur. Fikir, bisiklet parkının, dağ bisikletçiliğine itici güç kazandırması ve sadece Bulgaristan’ın değil, yabancı ülkelerden de katılımcıların ilgisini çekmek için Balkanlar’ın en büyüğü olana dek geliştirilmesidir.

Merkezin kurulma fikri, geniş toplumsal yankı uyandırmış olup, bisiklet parkının yapımına yardım etmek için ülkenin her köşesinden gönüllüler akın etmiştir. Bu insanlar, parkurlar üzerinde bir aydan fazla çalışmıştır. Fakrlı yerlerde, pisti gerçek dağ koşullarına yaklaştıran birçok engel ve engebe kurulmuştur.

Projenin danışmanı, sadece Avrupa’da değil, başka kıtalarda da bu tür parklar tasarlamakla ünlü olan Didier Schneighder’dir. Bu branşın içinde bulunan kişiler, iyi byker parkların yüzde 90’ının onun tarafından tasarlandığını söylemektedir.

Park, Bansko’daki dağ bisikletçiliği tutkunları için ücretsiz olarak kapılarını açar ve hemen ardından yarış ve eğiitimler düşünülmeye başlanır. Meraklıları, Bansko’yu en iyi kayakçıların yaptığı gibi, en iyi bicycler’ların da merkez haline getirmelerini temenni etmektedirler.

Bansko ve bölgenin gelişim planları arasında, beldedeki faaliyetlerin, turistlerin talep ve beklentileri doğrultusunda gerçekleştirilmesi ve tüm yıla yayılan ziyaretler için yaz aktivitelerinin tamamlanıp geliştirilmesidir.