Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da Bulgaristan’ın Yeni Yıl gelenekleri nelerdir?

Bansko’ya hangi mevsim gelirseniz gelsin , asla sıkılmazsınız. In Bansko bölgesinde ve Razlog’da yıl boyunca eşsiz tatil düzenlenen ve gözlemlemek devam edilmektedir asırlık etnografik gelenekleri . Yüzyıllar boyunca, her insan Yeni Yıl’ın kuşaktan kuşağa geleneklerini ve inançlarını korudu ve aktardı. Bu aynı zamanda Bansko için de geçerlidir.

Yeni Yıl, yerel nüfusun aylar öncesinden hazırladığı bölgedeki en çekici tatillerden biridir. Yeni Yılı Bansko’da geçirmeyi planlıyorsanız , tereddüt etmeyin. Bansko kutlamaları, Yeni Yılın ilk gününden başlıyor ve Sonbahar Gününün sonuna kadar devam ediyor .

Bansko sakinleri hem laik hem de dini eski ve yeni bayramları kutluyorlar. Bansko’da her tatilin başlangıcında , elinde bir sardunya tutan ve geleneksel olarak masada pilavlı tatlı muz servis eden müthiş bir çan çırpıcı ile ilan edilir.

Geleneksel Kuker Karnavalı, Bansko’daki Yeni Yıl geleneğinin bir parçasıdır. Tüm Banskali’ler çeşitli korkutucu maskeleri görmek ve Bulgar korosuna katılmaktan büyük heyecan duyuyorlar . Razlog bölgesi , Bulgaristan’daki en görkemli ve heyecan verici geleneksel Yeni Yıl geleneklerinden ikisinin kutlanmasıyla ilişkili :

Surva’nın Sevgisi

Şafakta, Survarkets adı verilen küçük çocuklar, süs dalları olan Survaketleri taşıyan evlerin etrafında dolaşıyorlar. Yılbaşında sağlık, iyi şanslar ve doğurganlık dileklerini söyleyerek sahiplerine vurmak için onları kullanıyorlar. Buna karşılık, ev sahibi onlara iğne, az miktarda para ve mutlaka fındık verir .

Kuker özel

Кукерски обичай в Банско | Lucky Bansko SPA & Relax

Kuker Gümrük Nedir?

Geleneksel olarak, 1 Ocak’ta , Yeni Yıl Arifesi ve Sirni Zagovezny, bir mummerin fuarında ve Kuker oyunları adında özel ritüeller düzenledi. Kuker oyunları sadece her katılımcının hazırladığı özel maskeler giyen erkekler tarafından yapılır .

Gençler ve yaşlılar Bulgar halk kostümlerinde giyinir , kendilerini gizler, Kuker topluluklarında toplanır ve kötü ruhları ve kötü ruhları yasaklamak için sokaklarda dans etmeye başlar . Onların dansları sözde mummer oyunları.

Moker gelenekleri sadece erkekler tarafından, özellikle de şehitler olarak yapılmaktadır. Her Kuker grubunun tek evli adam olan bir lideri vardır. Bu, onun sosyal statüsüne sahip bir çiftçi olduğu anlamına gelir (Doğu Bulgaristan’da bir gelin ve damat tarafından yönetilen tek bir şirket var – bir kadın ). Diğer köşelerdeki sürücüler farklı adlara sahiptir:

  • Kuker
  • büyükanne ya da anne-mummer gelin
  • kral
  • plyufkach
  • harachari (iki veya dört)
  • berberin

Doğu Bulgaristan’da, Kuker gruplarının liderleri olağan gelin ve gelin kıyafetleriyle kendilerini gizliyorlar. Bulgaristan’ın diğer bölgelerinde, mumyalar genellikle dış kısımlarında kürklü keçi, koyun ya da tüylü derilerde giyiniyor ve başlarına cilt maskeleri takıyorlar veya siyah yüzleri var. Bellerine çan (zincirleri) asarlar ve bir elinde kırmızı bir yalak tutarlar ve süpürüp süpürürler (uçtaki fırına bağlı bir bez parçası bulunan tahta bir çubuğu temsil ederler).

Koç, keçi ve boğa türlerini temsil eden maskeler en eskisi gibi kabul edilir. Geleneğe göre , Kuker oyunlarının Dionysius’un şerefine antik kutlamalar ile doğrudan eski bir bağlantısı olduğunu gösteren gerçek bir kanıt olan her Kuker karnavalına katılmaları zorunludur .

Aşçılık âdetleri, geçen kışın ve yeni hayatın ve ısınmanın doğuşunun bir simgesidir. 6000 yıl öncesine dayanan topraklarımızdaki en eskilerden biridir. Kooking’in gelecek iş yılında meyve verdiğine inanılıyor.

Кукери маскирани в костюми | Lucky Bansko SPA & Relax

Kuker’ler farklı isimlerle adlandırılır – ayı yavruları, yaşlı adamlar, kancalar, babunlar, yayalar . Kadın ve erkek giysileriyle giyiniyorlar ve korkunç maskeler takıyorlar . Doğu Bulgaristan’da çoğunlukla gelin ve gelin kıyafeti giyilirken, ülkenin geri kalanında keçi, koyun veya geyik derisi kıyafeti giyerler. Pimleri ve zilleri kendi başlarına asarlar , kötü güçleri korkutmak için sopa taşırlar ve böylece bereket ve refahın sembolü olan baharın gelişini memnuniyetle karşılarlar .

Bansko bölgesindeki Starchev bölgesi olarak da adlandırılan Kuker Karnavalı, Trakyalıların zamanından beri kökenlerinde putperest olmuş , ancak Bulgar etnografik geleneklerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Geleneklere yalnızca erkekler, gençler ve bir ayı ayı katılabilir.

Genç nedime keçi derisi elbise ve genellikle bir metreden daha yüksek ve at kuyruğu ile sona eren büyük korkutucu kafa maskeleri giyinir. Kostümleri goblinler, karakondzhuli, vampirler ve daha fazlası gibi doğaüstü kötü yaratıkları betimliyor .

Kukers, 4 bakır çan asılan bir deri kemer ve kemerler ile kuşatır. Onlar gerçekleştirmek Geleneksel Mim oyunlar (özel ritüelleri) kötü ruhları ve sağlık ve köy doğurganlığı sınırdışı amacıyla.

Kuker oyunları sırasında, halk geleneklerinin unsurları yerine getirilir ve doğurganlık denir. 1 Ocak’ın ilk günlerinden beri, şehir için cömert bir karnaval alayı başladı. Ana şovun seçildiği bir yarışma var.

Festivaller akşama kadar devam ediyor . Festivaller sona erdiğinde, mahallelerin orkestraları ilk şovun evini ziyaret ediyor, bu da tatilini bitiriyor. Yılbaşı gününde en güzel mumya kostümü için bir yarışma da var.

Kuker oyunlarında başrol yapan sanatçılar Boy (Büyükbaba), Gelin (Baba), Kral ve diğer Kukeri’dir . Sadece Kral, daha önce ailesi olan, çocukları ve mülkü olan yetişkin bir adam olmalıdır. Bir el arabasına biniyor ve ardından balcılar zemini sürmek için bir pulluk sürüyor.

Vagonda, kralın sembolik olarak ektiği tahıl bulunan bir dal vardır . Kukers köyün merkezinde toplanır, oradan doğurganlık ve sağlık isimleriyle evleri gezmeye giderler. Sahipleri konuklara ” şarap” ve yemek verir ve sahibinin elini öperler.

Кукери маскирани в костюми | Lucky Bansko SPA & Relax

Köy gezisini tamamladıktan sonra, Kuker grubu eski törenlerini yaptıkları meyhaneye geri döner. Birincisi, mumyalayıcılar zillerle mümkün olduğu kadar sert oynamaya çalışırken farklı yönlere koşuyorlar.

Daha gürültülü oldukları, kötü güçleri ve ruhları daha iyi çıkarabilecekleri inanılıyor . Orada, ev işlerini düzenlemeye başlamış gibi görünen Gelin onları bekliyor, ama sadece onu mahvediyor. Oğlan , telaştaki Gelin’i yeni bir başlangıcın doğurması için “gübrelemek” ritüelini gerçekleştirir ve köylüler Krala üç lokma ekmek verir.

Daha sonra, mumyalayıcılardan ikisi, pullukta koşar ve bir “pullukçı” onları alıntılar. Onlardan sonra Kral daldan tahıl ekilir ve tüm grup kılıçlarını zıplayarak ve sallayarak onları takip eder . 

Kral doğurganlık için onun nimet verdi , Mummers biri onu ve dinlenme “diriltmek”, onun üzerine toplanır öldürme ayini. Sonra gelin , yeni başlangıcı gerçekleştirmenin bir yolu olan bir çocuğu doğurur . Bu, tarım yılının başlayabileceği ve kutlamaların horo ile devam edeceği anlamına gelir . Tatilin sonunda, herkes insanlar tarafından bağışlanan lüks bir yemek ziyafeti için bir araya geliyor .

Старинен кукерски обет | Lucky Bansko SPA & Relax

Örneğin, Razlog kasabası, her mahallenin kendine has annesi, bekarlığa veda partisi, kızlar, orkestra ve ayılarının bulunduğu şehirlerden biridir ve kimlikleri gizli tutulur. Kasaba, Uluslararası Starchev Karnaval Karnavalına ev sahipliği yapıyor .

Genellikle 15 Ocak’ta Razlog merkez meydanında yapılır. Bu karnaval vesilesiyle, Avrupa Karnaval Şehirleri Federasyonu yönetim kurulu üyeleri şehre geliyor. Razlog, 16 yıl önce Avrupa Karnaval Kentleri Federasyonu’na üye oldu .

Razlog karnavalı rekabetçi. Her Kuker grubu dört temel kritere göre değerlendirilir. Kriterler:

  • Kuker geleneğinin unsurlarını sunma
  • yerel kültürel özelliklerin iletimi
  • yöresel elbise ve maskelerde geleneksel motiflerin gösterilmesi, sanatta performans düzeyi.

Bulgar gruplarındaki Kuker’ler genellikle 50 katılımcı ve yabancı gruplarda 30 katılımcı var. Uluslararası Kuker Karnavalı, elbette, Starchev Yeni Yıl Kukar Karnavalı’nın bir devamı .

Yerliler, Kukers Chowshi veya yaşlı adamları çağırıyor. Temel olarak, erkekler ve kızlar, genç erkekler ve kızlar katılıyor. Nesiller boyu geçmiş olan ve üretim teknolojisi çok eski olan özgün, geleneksel kostümler giymişler .

Razlog’da, örneğin, her ev Kuker kostümlerine layık görüldü ve yerel halk tarafından çok değerli. Kukers genellikle gruplar halinde hareket eder ve görevlerinden biri de haydut ve kız korosunu korumaktır .

Кукерски костюми в Разлог | Lucky Bansko SPA & Relax

Mayo Kukeri (babugeri)

Бански кукери (бабугери) | Lucky Bansko SPA & Relax

Yılbaşı gününde Bansko şehri için tipik olan geleneksel babunların ortaya çıkışıdır . Yılbaşı Gecesi, Bansko sakinleri babunlarda giyinir ve kötü ruhları kovmak için sokaklarda dans eder . Kıyafetleri keçi derili ve keçilidir. Ayrıca “süet” olarak da adlandırılan deri yüz maskeleri vardır ve birkaç ağır çan veya küvet bekçilerine asılır.

Кукери гонят злите духове | Lucky Bansko SPA & Relax

“Liderlerin” geleneği

Bu gelenek Ürdün’ün kutlaması ile ilişkilidir . 6 Ocak günü saat 10 civarında, bayramın başlaması yerel kilisede ciddi bir ayinle yapılacak. Daha sonra, geleneksel şarkılar söyleyen yerliler, nehirde önceden gömülü bir yere yöneldi .

Papaz suyu kutsallaştırır, daha sonra Mesih’in haçını döker ve bir grup evlenmemiş genç adam onu bulmak için buzlu sulara atlar . Haç kaldırıldıktan sonra, bir grup genç insan eve dönerek, hediye aldıkları sağlık ve bereket için kutsal su serpiyorlar. Akşama vaftiz edilen insanlar alışveriş merkezinde dönüyorlardı .