Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da Avrupa Müzesi Gecesi

Avrupa Müzeler Kültür Girişimi Müzesi fikri 2005 yılında başlatıldı, böyle bir etkinlik ilk kez Paris, Fransa’da düzenlendi.

Organizatörler, inisiyatifi bir ana amaç ile başlatıyor – daha fazla gencin ve ailenin müzelere, galerilere ve diğer kültürel kurumlara ziyaretlere ilgisini teşvik etmek . Bu ilgiyi uyandırmak için ziyaretçilere gece boyunca müzelerden ve galerilerden birine ücretsiz erişim imkanı sağlandı.

Bansko'da Avrupa Müzesi

Organizatörler, inisiyatifi bir ana amaç ile başlatıyor – daha fazla gencin ve ailenin müzelere, galerilere ve diğer kültürel kurumlara ziyaretlere ilgisini teşvik etmek . Bu ilgiyi uyandırmak için ziyaretçilere gece boyunca müzelerden ve galerilerden birine ücretsiz erişim imkanı sağlandı.

Girişim o kadar başarılı oldu ki, gelecek yılın başlarında, Fransa’daki diğer şehirler de katıldı ve gün boyunca kültürel kurumlara ücretsiz ziyaretler yapmaya başladılar. Kolay – yavaş ve komşu ülkelerden gelen şehirler girişimi böldü ve küresel bir şey haline geldiği ortaya çıktı.

Başlangıçta, Avrupa Müzesi Gecesi farklı tarihlerde ve yılda bir ya da iki kez yapıldı, ancak çoğu Avrupa ülkesi kültürel girişime katıldığında, Uluslararası Müze Günü tarihi boyunca yılda bir kez yapılması gerektiğine karar verildi – 18 – yapabilirsin.

Ülkemiz, 2005 yılında Filibe’den başlayarak Avrupa Müzeler Gecesi’ne katıldı. Şehrin başarılı bir şekilde başlamasından sonra, Müzeler Gecesi başlangıçta büyük şehirlerde gerçekleşmeye başlar ve bugün etkinlik ülkedeki hemen hemen tüm şehirlerde gerçekleşir. Bansko’da birkaç senedir Avrupa Müzesi Gecesi yapıldı!

Bansko Müzesi Gecesi | Lucky Bansko

Tatil kentinde, Avrupa Müzesi Gecesi çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yaparak kutlanır .Bu yıl, Banskali ve Bansko Sanat Evi’ndeki kasabanın konukları , ilk kez ünlü yasaklı galaksinin tüm galaksisinin yaşamı ve etkinlikleri ile ilgili belge ve materyallerin sergilendiği “Yurtseverler için” sergisiyle sunuldu.

Geleneğe göre, müzeler gecesinde, kültürel kurumlar yarı zamanlı çalışmakta, böylece Bansko’nun tarihini ve onun harika kişilikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes bunu ücretsiz ve istediği zaman yapabilir.

Bu yıl Bansko’da kapılarını ziyaretçilere ücretsiz açan müzeler :

Ev – Nikola Vaptsarov Müzesi

Nikola Vaptsarov tarafından Bansko Müzesi | Lucky Bansko

Girişim sırasında, müze sabah 9’dan akşam 2’ye ve akşam 5’den akşam 11’e kadar açıktır ve görmek isteyenler son derece meşguldü.

Nikola Vaptsarov, Bansko’da doğan en saygın kişilikleri değil, Bulgaristan’daki en sevilen şairlerden biridir. Şiir Müzesi’nin evinde ziyaretçiler Vaptsarov’un hayatı ve eserleri üzerine dokunabildi , şiirlerini öğrendi, genç Vaptsarov’un hayatının ilk yıllarını geçirdiği odayı gördü.

Ziyaretçilerin rahatı için Bansko’daki Avrupa Müzeler Gecesi boyunca müze personeli rehberlik etti ve Vaptsarov ve ailesinin hayatı hakkında az bilinen bilgiler verdi.

House – Neofit Rilski Müzesi

Bansko'daki Rila'nın Neofit Müzesi

Benina Evi veya Evi – Neofit Rilski Müzesi , 09: 00-22: 00 saatleri arasında açıktır. Müzenin ziyaretçileri, büyük Banskali’nin evinin her köşesini görebilir, hücresel okula göz atabilir, verandaya oturabilir ve Neophyte Rilski’nin yaşamını ve aydınlanmasını anlatan müze sergisini görebilir .

Kalıcı simge sergisi

Kalıcı simge sergisi 09:00 – 14:00 ve 17:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır. Doğrudan yabancı yatırım ziyareti sırasında ziyaretçiler, Bansko Sanat Okulu’ndan ressam ve ikon ressamların eserleriyle tanıştı .

Paisii Hilendarski Devlet Sigorta Şirketi

Manevi – tarihi merkez “St. Paisii Hilendarski ”yarı zamanlı olarak 09: 00-22: 00 ve 17: 00-11: 00 saatleri arasında çalışmaktadır. Ziyaretçiler, SIC’de Paisii Hilendarski’nin hayatına değdi. Ücretsiz tur sırasında ziyaretçiler, Palavya Hilendarski’nin “Slav-Bulgar Tarihi” ve “St. Hilendar Manastırı’ndan Ivan Rilski . Her ne kadar manevi ve tarihi merkez Bansko’da yeni inşa edilmiş binalardan biri olsa da, müze de içinde bulunan mimari ve paha biçilmez eserleri ile etkileyici.

Velian Evi

Mimari anıt, sabah 9’dan akşam 2’ye ve akşam 17’den akşam 11’e kadar uzanır. Velian House, 18. yüzyılın sonları ve 19. yüzyılın başlarından kalma Bansko mimarisinin olağanüstü bir şaheseridir . Efendi Velian Ognev’e verilen Kutsal Üçlü Kilisesi’nin dekorasyonu konusundaki eşsiz çalışması nedeniyle, bugün takdire şayan bir şekilde onu yeniden yapılandırır ve boyar.

Velyanov Evi’ni ziyaret edenler, Velyanov Evi’nin her köşesinden misafir almaya ve Üstat Velyan Ognev’in evi hakkında ilginç hikayeler anlatmakta başarısız olan rehberlerin hikayelerini duyma zevkine sahipti.

IEC Radon Evi

Radon Evi Müzesi | Lucky Bansko

Bansko’daki Müzeler Gecesi boyunca Tarih ve Etnografya Müzesi 09: 00-22: 00 ve 17: 00-11: 00 saatleri arasında açıktır. Müzede ziyaretçiler, kentin tarihi, insanların yaşamı hakkında bilgi sahibi oldular ve az bilinen belgeleri, fotoğrafları, nesneleri ve otantik kostümleri tanıdılar.

Bansko’daki Avrupa Müzeler Gecesi birkaç yıldır kutlanıyor ve her yıl programa daha fazla müze girme eğiliminde oluyor. Bansko Belediyesinin amacı , kentin manzaralarını daha da tanıtmak ve sakinlerini ve misafirlerini tarihiyle tanıştırmaktır.

Bansko’daki Avrupa Müze Gecesine nasıl katılabilirsiniz?

Tek ön şart, kültürel inisiyatiflerin gerçekleştiği şehirde olmaktır. Katılan müzeler yarı zamanlı ve ziyaret etmekte özgür oldukları için hepsini görebilir veya gerçekten görmek istediklerinize uğrayabilirsiniz.

Tüm müzeleri görmek ve sadece müzeden müzeye gitmek istemiyorsanız, turların düzenlenip düzenlenmediğini sorabilir ve lisanslı bir rehber eşliğinde bulunan gruplardan birine katılabilirsiniz.

Kendi başınıza gayet iyi olacağınızdan ve ilgilendiğiniz her şeyi görebildiğinizden eminseniz, zaman ayırmanız ve Bansko’daki Avrupa Müze Gecesi’nde kültürel kurumlara ücretsiz bir tur atmanız gerekir .