Bansko hakkında

Bansko'dan Foto | Lucky Bansko SPA & RelaxBansko, Bulgaristan’dan ve yurt dışından her mevsim çok sayıda turisti cezbeden uluslararası çapta tanınmış bir dağ tatil yeri’dir. Bansko’da ve bölgede, 16 000’den fazla yere sahip 320 konut var – misafirhaneler, 2,3,4 yıldızlı otel, beş yıldızlı lüks oteller.

Mağazalar, spor, moda, günlük eşyalar, sanat el sanatları gibi çeşitli mallar sunuyor. ATM’ler anahtar yerlerde – kamu binaları, müzeler, oteller, gece kulüpleri, teleferiklerin yanı gibi her yerde bulunmaktadır.

Kışın, hem profesyoneller hem de amatörler ve yeni başlayanlar için ideal şartlar sağlanmaktadır ve birçok ulusal ve prestijli uluslararası kayak dağ yarışmaları düzenlenmektedir.

Sezonun geri kalanı kentte olduğu kadar dağlarda da sayısız eğlence ve atraksiyonlar sunuluyor. Doğal, kültürel, tarihi ve mimari alanlara geziler düzenlenmektedir. Bazıları sadece Avrupa’ya değil, aynı zamanda dünya çapında da özgü’dür. Ekstrem sporlar da dahil olmak üzere pek çok spor için fırsatlar bulunmaktadır. Kültür takvimi, uluslararası festivaller, yarışmalar ve konserlerle yıl boyunca doludur.

Tatil ve teambuilding haricinde, iş toplantıları, konferanslar ve eğitimler için uygun koşullar vardır. Örneğin, Lucky Bansko Spa & Relax 5 yıldızlı otelde üç yıl üst üste prestijli uluslararası fitness festivaline ev sahipliği yapıyor ve 2016’da dünyanın dört bir yanından 600 fitness(spor) eğitmeni ağırlıyor.

Yani şehir yaklaşık 8000 kişidir, ancak turistlerin sürekli akın etmesinden dolayı, tüm yıl boyunca çok canlıdır.

BANSKO BELEDİYESİ

Bansko belediye | Aparthotel Lucky Bansko SPA & Relax
Bansko şehri, iyi organize edilmiş bir belediye merkezi’dir. Bansko Belediyesi Blagoevgrad İlinde olup sadece 12.000’den biraz fazla nüfusa sahiptir. Bansko belediye merkezinin yanı sıra Bansko şehrine 6 km mesafede bulunan ve balneo (kaplıca) tedavi merkezi olan Dobrinishte şehri, ve Filipovo, Mesta, Obidim, Kremen, Osenovo ve Gostun köyleri de dahil olmaktadır.

Bansko belediyesinin nüfusunun% 60’ından fazlası turizm faaliyetinde bulunuyor. Tarım iyi gelişmiştir, hayvancılık, patates üretimi ve mobilya imalatı burada önde gelenlerdendir.

Bansko belediyesi kişi başı AB fonlarından en çok para çeken ilk 10 belediyeden biridir. Böylece Bansko Belediyesi, transit ve yük taşımacılık, yaya bölgelerine sahip iyi bakımlı sokak ağı ile, park alanları, bisiklet yolları gibi iyi altyapıya ve iyi düzenlenmiş trafiklere sahiptir. Bansko belediyesinde çok iyi korunmuş müzeler ve mimari rezervler bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için belediyenin resmi sitesi: https://bansko.bg/

BANSKO’NUN HARİTASI VE COĞRAFİ KONUMU

Bansko Haritası | Lucky Bansko SPA & Relax
Bansko, Pirin Dağlarının kuzey ucunda yer alır. Bansko belediye sınırları Razlog, Sandanski, Kresna, Belitsa, Gotse Delchev, Garmen ve Pazardzhik bölgesinde bulunan Velingrad’la komşu sınırları vardır.

Bansko’ya ulaşmak kolaydır – başkent Sofya’nın 160 km güneyinde 120’si otoban. Plovdiv’den 145 km uzaklıkta, Blagoevgrad’dan 56 km mesafededir. Sofya ve daha büyük şehirlerdeki otobüsleri de kullanabilirsiniz.

Pirin, dağlık karakterlidir ve nehir yatakları düzlüğünden tepelik ve parlak dağlık alanlara kadar olan rölyefi çok çeşitlidir. Bansko, deniz seviyesinden 927 metre yükseklikte, Mesta Nehri boyunca yüksekliği 600 metredir ve en yüksek noktası 2914,3 metre olan Vihren tepesidir. Böylece ortalama yükseklik 1033 metredir. Bu, Pirin’i, Moussala tepesinin 2925 m’ye ulaştığı Rila’dan sonra ülkedeki en yüksek ikinci dağ yapar. Böylece, tatil yeri, diğer tüm turistlerin yanı sıra dağcılık için bile caziptir.

Bansko yakınlarındaki Pirin Ulusal Parkı, Rila ve Orta Balkan ile birlikte Bulgaristan’ın üç ulusal parkından biridir. Buna ek olarak, park BM tarafından küresel önem taşıyan Avrupa’nın topraklarından biri olarak tanınmaktadır. Burada UNESCO ağına dahil olan doğal biyosfer rezervi Bayuvi dupki – Cinciritsa bulunmaktadır.

TARİH

Bansko Tarihçesi | Aparthotel Lucky Bansko SPA & Relax
Bansko Bulgar belediyesi 1850 yıllarında kurulmuştur. Ancak bölgenin antik zamanlardan zengin geçmişi olduğuna dair kesin kanıtlar var. Ve burada yaşayan insanlar da zenginmiş. Arkeolojik araştırmalar sırasında bulunan bulunan kalıntılar ve zamanı için değerli takılar da bunu kanıtlamaktadır.

Kazılar sırasında Bansko’ya 4 km uzaklıktaki kent kalesi, Trakyalıların zamanına kadar uzanıymaktadır. Bulgular burada Homeros’un İlyada’da bahsedilen militan Dai olduğunu gösteriyor. Diğer bulunanlar daha da eski bir geçmişi ortaya çıkarmaktadır – insan faaliyetleri hakkında daha ayrıntılı bilgi M.Ö. 5000’e kadar uzanmaktadır – Trakyalıların ataları.

Bu zengin tarih boyunca şehir kalesi yeniden inşa edilmiştir – Osmanlı İmparatorluğunun kapsamı altına girinceye kadar gelişmesi devam eden erken bir Hıristiyan tapınağı da vardır – burada yerliler fethedene son karşılığı vermişlerdir.  Rönesans döneminde Ege kıyılarında ve Batı Avrupa’daki büyük alışveriş merkezleriyle güçlü bir ticaret gerçekleşmiştir.

Dönem, hızla yükseliş ve ulusal bilincin gelişmesi ile karakterizedir. Böylece, bölge, Bulgaristan’ın yeniden canlanması için bir merkez haline gelmiştir; bu da Bulgar tarihinin tamamı için önem taşımaktadır. Burada Paisii Hilendarski, “Slav Bulgar Tarihi”ni yazmıştır, Neofit Rilski ve birçok din adamı ve öğretmenler, haydutlar ve kurtuluş için silahlı mücadeleye katılanlar yaşamıtır.

Bölgenin çalkantılı tarihinde Kresna-Razlog isyanı da vardır. Daha sonra 7 gün süren Bansko merkezi ile “Razlog krallığı” ilan edilmiştir. Daha sonra, 1896’da VMORO’nun bölgesel merkezi buradaymış ve 1903’te Ilinden-Preobrajenie İsyanı’nda Banskolular kitlesel olarak yer almıştır. Bugünkü belediyenin olduğu yer 1912  yılında Bulgaristan topraklarına dahil edilmiştir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLERİ

Bansko Simgesel | Lucky Bansko SPA & Relax
Bansko tatil yerinde konuklar, Pirin Dağı’nın benzersiz manzaralarının yanı sıra, Rodoplar ve Rila gezileri ile eşsiz doğal yerler arasında yapılacak yürüyüşler yapma şansına sahiptir.

Baykusheva Mura, Bansko’ya sadece 14 km uzaklıktadır – görülmeye değer bir şeydir. Mura, 1300 yılı aşkın bir yaşa sahiptir, çevresi yaklaşık 8 metre ve yüksekliği 25 metreden fazladır. Ayrıca, Lucky Bansko Spa & Relax 5 yıldızlı otel, Okoto, Ribno, Muratovo, Vasilashki ve Valiavishki Gölleri, Popovo Gölü, Vihren Tepesi gibi eşsiz doğal manzaraları içeren yürüyüş turları da organize etmektedir.

Birçok turist, en düşük katında, elektriklenip erişilebilen 1100 metrelik bir iz ile Yagodinska mağarasını ziyaret etme fırsatı da kazanır.

Bansko’da kültür turizminin büyük bir gelişimi var, çünkü bölge zengin bir geçmişi ve sayısız tarihi, dini ve mimari yerlere sahip. Farklı çağlardan 140’tan fazla kültürel anıt var, bunların bazıları benzersizdir ve küresel önem taşıyor.

Bansko’ya 20 km uzaklıktaki Dobarsko’daki kilise böyle önem taşımaktadır. Tapınak, 1614 yılına dayanıyor ve freskolarında, 1014’te yakındaki Belasitsa’daki trajik savaşın ardından Samuel’in kör askerlerinin yer aldığı yerleşimi yansıtıyor. Duvar resimleri iyi korunmuş ve UNESCO tarafından korunmaktadır.

Paisii Hilendarski’nin anısına büyük bir ilgi vardır. Paisii Hilendarski’nin “Slav-Bulgar Tarihi” yazan hücrenin tam kopyasını yalnızca burada görülebilir. Diğer kültürel mekanlar – Neofit Rilski’nin müzeleri, Nikola Vaptsarov’un müzeleri, kalıcı sergilere sahip Bansko Sanat Okulu müzeleri.

VELYANOVA EVİ

Bansko VELYANOVA EVİ | Lucky Bansko
Bansko’daki birçok görülmesi gereken yerler arasında Velyanova’un evi bulunmaktadır. Rönesans sırasında bölgenin yaşam tarzı ve ruhunun bir göstergesidir. Ev, fresklerle ve zarif bir güzellik duygusu gösteren ahşap oymalarla süslenmiştir. Aynı zamanda aileyi korumak için bir “savaş alanı”dır – kalın taş duvarlar, güçlü çubuklu pencereler, barınaklar.

Velyanova Evi dışında, o sırada burada bulunan tüm evler bir metreden fazla duvarlarla yapılmıştır. Koruma dışında, katlar için dahili dolaplar gibi evler için çok pratik bir çözüm bulmuşlardır. Alt katta “ofisler” varmış – tezgahlar, atölyeler veya dükkanlar

FESTİVALLER

Birçok turist özellikle her yıl düzenlenen çeşitli uluslararası festivaller, yarışmalar ve kültürel kutlamalar için Bansko’ya geliyor. Bunların arasında Bale Festivali, Opera, Uluslararası Caz, Balkan Müzik ve Mutfak Sanatları Festivali, spor ve Latin dansları, klasik ve modern bale, sokak dansları ile halk oyunlarını bir araya getiriyor.

Ayrıca, Bulgar ve Makedonya’da büyük hip-hop yıldızlarının turnesi, çocuklara yönelik güzellik ve yetenek Little Miss & Mister Galaxy için uluslararası forum da düzenlenmektedir. Yabancılar için ve Bulgarlar için çok ilgi çekici olan, tuhaf ritüel kıyafetlerle görülebilen Kuker Festivali de düzenlenmektedir. 1 Ocak’ta “yılı açar” ve tatil yerinin Aralık ayında düzenlediği Noel ve Yılbaşı tatillerinin doruk noktasıdır.

ATRAKSİYONLAR

Bansko Gezi | Aparthotel Lucky Bansko SPA & Relax
Bansko, tatil amaçlı seyahat edenler için çeşitli atraksiyonlar sunmaktadır. “Orta dereceli” olanlardan daha büyük kitle sporlarına, dağcılık, bisiklete binme ve hobiler, aşırı adrenalinşi atraksiyonlara kadar düzenlenmektedir. Mağara alanı Bansko’ya 3 km uzaklıkta olduğu için farklı zorluklarla kaya tırmanışı 10 yerde organize edilmektedir.

Bu atraksiyonların organizatörleri profesyonel dağcılık ve dağ kurtarma eğitmenleri, güvenli eğitim kayaları, gerekli tüm eğitim ekipmanlarını sağlamıştırlar.

Rafting ve kayakçılık, Struma ve Mesta’da yapılır. Bansko’daki turizm işi, özel olarak seçilmiş rafting kulüpleri ile çalışmaktadır ve bu turistik mekanların profesyonel bir şekilde garanti altına alınarak kusursuz bir şekilde sunumaktadır. Buna ek olarak, başka turistik yerler de var – arazi üzerinde çeşitli yamaçları ve zorluğu olan Off Road rotaları güzergahları. .

KİTLE SPORLARI

Bansko Kitle sporu | Lucky Bansko SPA & Relax
Bansko’da farklı kitle sporları için koşullar bulunmaktadır. Açık hava tenis, futbol, basketbol, voleybol da oynanabilecek modern spor bahçeleri mevcuttur. Çitlerle çevrili, modern kaldırımlar, istirahat için yazlık evler vardır. Oyun alanları, tırmanma çerçeveleri ve salıncaklarla güvenli oyun alanlarına sahiptir.

Golfçüler dağlık arazide oynayabilirler. Bansko’da biri 18 delikli  ve ikincisi 5 delikli bir şampiyona parkuru vardır. Aynı zamanda, Orta ve Doğu Avrupa’daki liderlerin arasında bulunan, tam donanımlı ve son teknoloji ürünü golf akademisinde de antrenman yapılabilir. Oyun alanlarına ve ters istikamette taşıma hizmeti mevcuttur.

Bansko’da hobileri de organize etmektedirler. Balıkçılar için seçeneklerden biri “Ribarnika” kompleksine gezidir. Bir şey almak zorunda değilsiniz, her şey yerinde kiralanıyor. Orada eşsiz doğa manzaraları arasında kendinizi hobilerinize bırakacaksınız  ve ardından yakaladığınız lezzetli şekilde hazırlanım yerinde tüketebileceksiniz. Birkaç baraj varyantı mevcuttur.

Avcılar, eski Dikçan, Harami Bunar, Batişta, Vişeritsa gibi farklı devlet av çiftliklerine gidebilirler. Burada en yaygın olanı kırmızı geyik, mouflon ve vahşi domuz türleridir. Tüm bunlar sadece bir fotoğraf avı olabilir, bu yüzden burası bölgedeki harika turistik mekanlardan biri haline gelmiştir.

Dağda atına binme, “Rusaliite” bazında şehirden 10 km uzakta gerçekleşiyor. Ata binme eğitmenidir, yeni başlayanlar için de uygundur. Okçuluk veya havalı tüfek ile değiştirilebilir. Buna ek olarak, bir fıstık ve sülün çiftliği de gezilebilir.

Haziran’dan eylüle kadar bu bölge dağ bisikleti için de uygundur. Bansko Belediyesi tarafından 2250 m’lik bir bisiklet yolu inşa edilmiş, ancak 200 km’lik güzergahlarda işaretler mevcuttur.

KAYAK

Bansko Kayak | Aparthotel Lucky Bansko SPA & Relax
Aralık ortasından Mart-Nisan aylarına kadar Bansko mükemmel kayak koşullarına sahiptir. Modern spor, güvenlik ve konfor teknolojileri ve ekipmanları için kayak pistlerine ve kayak tesislerine 40 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapılmıştır.

Bununla Bansko kayak merkezi uluslararası tanınmışlığı kazanmıştır – örneğin, kayak dağcılık alanlarında ve biatlonda Avrupa Kupası için bir yarışma burada düzenlenmektedir. Bansko 2019’da Erkekler için Dünya Kayak Kupası düzenlenecek ve 2020’de – kadınlar için kayak yapılacaktır. Financial Times, Bansko’yu Doğu Avrupa’nın tamamındaki en iyi kayak merkezi olarak belirtiyor.

  • Pistler

Profesyonel sporun yanı sıra, sevenler ve yeni başlayanlar için koşullar da Bansko’da sağlanmaktadır. Bansko kayak pistlerinin 75 kilometresinde pistlerin % 35’i yeni başlayanlar için, pistlerin % 40’ı orta derecede gelişmiş olanlar için ve diğer % 25’i ileri seviyede olanlar için yapılmıştır. Hepsi güvenli ve bakımlıdır. Bir dizi kayak okulu, kayak dolabı, kayak teçhizatı da bulunmaktadır. Küçükler için hareketli bir yürüyüş  döngüsü ve bir çocuk kayak bahçesi vardır.

Benzersiz bir 16 kilometrelik kayak pisti inşa ediliyor ve şehri en büyük pistle birleştiriyor. Işıklandırılmış, kar makineleri ile sabitlenmiş, hem kayakçılar hem de snowboardcular için uygundur.

  • Teleferikler

Bansko’da kayak pistlerine hizmet eden çeşitli teleferikler var. Bunlar, verilen pistin başlangıcına hızlı erişim için kullanışlıdır ve turistlerin inanılmaz derecede güzel manzaraları görmelerini sağlar. Teleferiklerden, koltuk teleferikleri, kabinliler ve çekicileri seçebilirsiniz. Onların toplam uzunluğu 22 kilometredir. Kabin teleferiğinde 8 koltuklu bir kabin bulunmaktadır, 1 ve 2 numaralı pistlere hizmet vermektedir, 6315 metre uzunluğundadır ve kasabayı kayak kompleksine bağlar. 3,4 koltuklu ve 6 koltuklu teleferikler var, ekiciler tek ve çift kişiliktir ve ayrıca bir çocuk şeridi vardır.

Kar makineleri 230’dur ve kullanılan tüm güzergahları kapsayabilmektedir, bu nedenle bazı durumlarda kar başlığını mayıs başına kadar korumak mümkündür.

  • Snowboard

Bansko’nun kış sporları için ideal şartlar olarak tanınması, Uluslararası Kayak Federasyonu Snowboard Komitesinden gelmiştir. Ocak 2018’de Dünya Kupası, Bansko’daki tüm snowboard oyuncuları için bir hazırlık amaçlıdır 10 günlük bir kamp ile başlayacaktır ve bu dünya standartlarında bir yarışa başlangıcı olacaktır.

Amaç, Banskoda ki mükemmel koşulların yanı sıra snowboard oyuncuları Bansko’daki Dünya Kupası ve Pönching’deki Olimpiyatlar için kendilerini hazırlayabilmeleri. Bu yıl ilk kez Bansko’da, 200’den fazla en iyi snowboard katılımcısının katıldığı snowboard startları vardı.