Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko Yakınındaki Mağaralar

En ünlü tatil beldelerinden biri olaran Bansko, kışın olduğu gibi yılın geri kalan sezonlarında da tercih edilen bir tatil beldesidir. Kayak yapmak için olsun, Bansko’da muhteşem bir tatil yapmak için olsun, sizin de artık Bansko’yu ziyaret ettiğinizi tahmin ediyoruz.

Ziyaretiniz sırasında bu küçük tatil şehrinin ünlü mekanlarının büyük bir kısmını gezdiğinize de eminiz ama her zaman, bir önceki gelişlerinizde kaçırdığınız, görmeye değer yeni bir şeyler vardır değil mi?

Bir sonraki ziyaretinizde Bansko’da nereleri gezebilirsiniz?

Artık Bansko’daki bütün ünlü mekanları gezip, Nikola Vaptsarov’un müzeye dönüştürülmüş evinin kapısını aralayıp, Sveta Troitsa Kilisesi,  Velyan’ın Evi, Neofit Rilski’nin müzeye dönüştürülmüş evini ziyaret ettiyseniz, sadece Bansko’da iyi bir otel arayıp bulduğunda da içinden çıkmayan misafirler değil de, Bansko’nun tarihi dokusunu ve Bansko yakınlarında bulunan ünlü mekanları tanımak isteyen birer seyyahsınız demektir.

Maceraperest bir ruh taşıyor ve meydan okumalardan korkmuyorsanız sizlere Bansko yakınındaki mağaraları takdim edelim.

Hana Mağarası

Mağara Hanna Pirin'de | Lucky Bansko SPA & Relax

Hana, büyük olmayan, niş büyüklüğünde bir mağaradır ve sarkıtların dikitlerin ve diğer mağara oluşumlarının bulunduğu farklı mağara salonları görmeyi beklentisi içerisinde iseniz hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Evet Hana Mağarası size gerçekten bu tür deneyimler sunamaz ama dağa açılan muhteşem manzaralarla gönlünüzü alır.

Mağara, Banderitsa Dağ Evi’nin üstünde, Damcı Kayalıklarının dağ evine doğru oluk şeklinde inen yolu üzerindedir.

Hana Mağarasına nasıl ulaşabilirsiniz?

Mağaraya ulaşmanın en kolay yolu, Vihren Dağ Evi işaretlerini izlemek. İşaretlerin başlangıcından yaklaşık 80 – 100 metrede büyük kayalıkları fark edeceksiniz. Onlara vardığınız zaman sadece yaklaşık 90 derece sağ dönün ve bu yönde ilerleyin.

Ormana girdiğinizde sol tarafınızda birkaç asırlık karaağaç kalacak olup, sizin mağarayı sağınızda aramanız lazım. İyice basılmış (ama işaretlenmemiş) bir patika bulacaksınız ve o sizi mağaraya götürecek.

Bansko’nun en ünlü mekanlarından olmasa da, Hana Mağarası, içinden görülen manzaralarla karşınıza sizi çok mutlu edecek bir sürpriz çıkaracaktır.

Piknik yeri arıyorsanız tam da mağaranın önü bunun için ideal yer olacaktır.

Banski Suhodol 72

Banski Suhodol, turist erişimine uygun değildir çünkü güvenli hale getirilmemiştir ve tehlikelidir. Ama yetkin mağaracılar iseniz ve hangi güvenlik tedbirlerini alacağınızı biliyor olup, gerekli ekipmana sahipseniz size mağaraya nasıl ulaşabileceğinizi söyleyelim.

Banski Suhodol 72’nin girişi, Koteşki Çal eteklerindedir. Mağaraya ulaşmanız için Bansi Suhodol Sirküsü kampına ulaşmanız, batı yönünde ilerlemeniz ve dağ tacına gelmeniz gerekli.

Dağ çamları arısında bir hendek göreceksiniz; onu takip etmelisiniz. Hendeği takip ettiğinizde büyük bir kayalık yığınına çıkacaksınız. İleri devam ettiğinizde kısa bir tırmanış gerçekleştirmeniz gerekecek, ardındansa mağaranın girişini göreceksiniz.

Mağaralar /Peşterite/ Mevkii

Yazın Bansko’daki otellerden birinde dinlenmeyi seçtiyseniz ve çok da ağır olmayan bir dağ gezisi yapmak istiyorsanız, Mağaralar Mevkii’ne yapacağınız yürüyüş kesinlikle hoşunuza gidecektir.

Mağaralar Mevkiine nasıl ulaşabilirsiniz?

Pirin Dağlarındaki Göl | Lucky Bansko SPA & Relax

Gezinizin başlangıç noktası, Pirin Milli Parkı girişi olabilir ve oradan detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Parkın girişinden çok güzel çam ormanlarına gireceksiniz ve patikayı izleyerek Motikata Restoran’a ulaşacaksınız. Burada biraz dinlenebileceğiniz gibi, gücünüz hala yerindeyse ilk keskin viraja kadar devam edebilirsiniz.

Viraja geldiğinizde Demyanitsa Nehrini geçmeniz (köprüden) ve Bansko sakinleri arasında Ribarnika /Balık Çifliği/ olarak bilinen binaya doğru devam etmeniz gerekli. Patikayı izleyerek Mırtva Polyana /Ölü Çayır/ Mevkiine varacaksınız.

Çayıra ulaştığınızdan biraz sonra, ilk keskin sol virajda Banderitsa Nehrinin karşısına geçmeniz lazım ve ardından karşınıza temiz ve bakımlı bir dinlenme yeri çıkacak. Artık kendinizi dinlenmeye bırakabilirsiniz çünkü hedefinize ulaştınız… Mağaralar Mevkii karşınızda. Anladığınız üzere, bu mevki adını, içinde bulunan bir çok mağara oluşumlarından almıştır.

(Bu güzergahı yaya, bisikletle veya atla geçebilirsiniz.)

Nişata Mağarası

Banderitsa Dağ Evine kadar tırmanırsanız sadece gözünüzün önüne serilen muhteşem dağ manzaralarının keyfini çıkarmakla kalmayıp, dağ evinden yaya 15 dakika mesafede bulunan Nişata Mağarasına da ulaşabilirsiniz.

Maceraperest bir ruh hali içindeyseniz kalıp, geceyi Banderitsa’da geçirebilir veya kamp kurabilir, sabahındaysa mağarayı gezebilirsiniz.

Nişata Mağarası küçüktür ve içinde mağara oluşumlarına rastlayamazsınız ama oraya kadar yapacağınız yürüyüş çok keyiflidir ve kesinlikle buna değer.

Banderitsa altında Bulgaristan’ın en uzun uçurum mağaralarından biri bulunmaktadır ama ulaşımı zordur ve yazın bile gitmeye çalışmanızı tavsiye etmeyiz.

Mağaracılar, bu mağaranın sadece Bulgaristan’ın en uzun uçurum mağarası olmakla kalmayıp, içinden geçen ve birkaç çok güzel şelale oluşturan nehri ile yaşattığı görsel zevk açısından da en özel mağaralardan biri olduğunu paylaşıyor.

Sveti Ivan Rilski /Rila’lı Aziz Ivan/ Mağarası

Mağara St. Ivan Rilski | Lucky Bansko SPA & Relax

Ağır tırmanışlar sizi pek de cezbetmiyorsa, usta mağaracı da değilseniz bir gününüzü  Rila Manastırını gezmek ve Sveti Ivan Rilsli Mağarasını görmek için ayırabilirsiniz.

Bansko’daki otelenizle Rila Manastırı arasındaki mesafe, yaklaşık 100 km olup, bu mesafeyi yaklaşık bir buçuk saatte geçeceksiniz ama Rila Manastırı ve civarında geçireceğiniz her dakika kesinlikle buna değecektir.

Manastırı rahat rahat gezin, orada satılan meşhur sıcak çöreklerden atıştırın, sonra da fazla acele etmeden, Ivan Rilski’nin inzivaya çekilmek için geldiği bu yerlerde yaşadığı mağaraya gidin.

Mağara, manastıra yaklaşık yarım saatlik bir mesafededir, yol üzerinde bolca tabela mevcut o yüzden yolu bulamamanız gibi bir ihtimal yok.

Lepenitsa Mağarası

Bansko’daki ünlü mekanları gezdiyseniz ve gezinizin çapını biraz genişletmek istiyorsanız listenize Lepenitsa Mağarası ziyaretini de ekleyebilirsiniz.

Mağara, Batı Rodoplarda, Velingrad Şehrine yaklaşık 11 km mesafede konuşlanmaktadır ama orayı gitmek iki saatinizi bile almayacaktır.

Lepenitsa’nın uzunluğu 1525 metre olup, üç seviyeden (kat) ibarettir. İlk katından yeraltı nehri geçer, ikinci katında birkaç göl görülebilir, üçüncü katına ise ziyaretçilerin ulaşması mümkün değildir.

Mağaraya gitmeye karar verdiyseniz, sadece rehber eşliğinde ve özel ekipmanla girebileceğinizi unutmayın.

Boychova Dupka Mağarası

Mağara, Simitli Şehrin yaklaşık 19 km, Bansko‘ya ise yaklaşık 70 km mesafede olup, Logodaj Köyü yakınındaki Boyçova Skala /Boyço Kayası/ Mevkiinde konuşlanmıştır. Maalesef, araştırılmış ve haritacılık faaliyetleri gerçekleştirilmiş olmasına rağmen turistlerin ulaşımına henüz açık değildir. Yine de bu sizi durdurmasın ve bir gününüzü ayırıp civarda geziye çıkın.

Mağara, görülmesi gereken doğal mekanlardan biri olarak ilan edilmiştir ve an itibariyle turistlerin erişimi için altyapı çalışmaları yürütülmektedir.

Snejanka /Pamuk Prenses/ Mağarası

Rhodope Dağlarındaki Snezhanka Mağarası | Lucky Bansko

Halihazırda Lepenitsa Mağarasına ulaştıysanız Bulgaristan’ın en güzel mağaralarından biri olan Snezhanka Mağarasını görme fırsatını kaçırmayın.

Mağara, Peştera Şehri yakınlarında bulunmaktadır ve Bansko’dan Snejanka’ya ulaşmanız yaklaşık 2 saatinizi alacaktır ama buna karşın inanın ki bu ziyaretiniz unutulmaz olacaktır.

Ve işte sonunda Snejanka Mağarasını görmeye niyetlendiyseniz daha  Bansko’daki otelinizden çıkıp maceraya atlamadan önce size vereceğimiz tüyolar.

Mağaraya kadar yol sorun değil. Eh, bazı yerlerinde oldukça yoğun virajlar var ama dikkatli sürerseniz karşınıza çıkan ihtişamlı manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Varış noktasına yaklaştığınızda sizi mağara eteklerinde bulunan otoparka götürmeye yetecek sayıda tabela göreceksiniz. Buraya kadarı kolaydı…

Mağaraya ulaşmanız için yaklaşık 30 – 40 dakika tırmanmanız gerekli. Aman dikkat – hatrı sayılır bir eğim mevcut. Kondisyonda olsanız bile durup nefes almanız gerekecektir.

Zaten yukarı doğru bütün yol boyunca, kalbiniz yerinden çıkarcasına atarken oturup dinleneceğiniz yerler yapılmıştır, o yüzden korkacak bir şey yok. Güç bela yukarı çıkarken sizinle dalga geçercesine “Az kaldı”, “Sonu göründü” yazan tabelalar göreceksiniz ve yolunuza gülümseyerek devam edeceksiniz.

Snejanka Mağarası, ülkemizdeki en güzel mağaralardan biri olmakla kalmayıp, içinde aklınıza gelebilecek hemen hemen bütün kaya yapıtı çeşitlerini toplamıştır.

Birkaç salondan oluşuyor olup, orada mağaracıların Cüceler, Papağan, Küçük Yunus, Özgürlük Anıtı ve elbette Pamuk Prenses adını verdiği benzersiz taş yapıları göreceksiniz. Fark etmenizin zor olmasına rağmen mağarada en az dört yarasa kolonisi yaşıyor ve bazen içlerinden biri çok yakınınızda uçuverebiliyor.

Snejanka’ya her 15 dakikada bir rehber eşliğinde giriliyor. İçerideki sıcaklığın her zaman sabit 10 derece olmasına rağmen üstünüze hafif bir mont almanız akıllıcadır.