Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko – “Slavonic Bulgar Tarihi” nin kurucusu

Bansko – “Tarihsel Slav Bulgarca” nın yazarı Bulgar Uyanışının başlangıcını verdiği yer

Bulgaristan ve yurtdışındaki ünlü dağ beldesi Bansko, güzel bir kayak beldesinin görkeminin yanı sıra, her mevsim çeşitli turistik mekan ve eğlenceler sunan zengin tarihi geçmişe sahiptir. Bansko, Bulgar kültürünün, sanatının ve maneviyatının yeniden canlandırıldığı önemli bir kültür merkezi olmuştur. Pitoresk tatil, tarihimizin derin izlerini bırakmış en önemli Bulgar şahsiyetlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

Bansko Paisii Anıtı

Güzel Bansko beldesinin merkezinde Paisii Hilendarski’nin anıtı ve harika eserinin şerefine inşa edilen anıt müzesi inşa edilmiştir.

Paisii ve anma müzesinin anıtını oluşturma tarihi

Aziz Anıtı Paisii Hilendarski Bulgar heykeltıraş Stoycho Todorov tarafından yapıldı ve 1976 yılında bitirildi. Paisii Hilendarski’nin evinin anıtın yapıldığı yer çevresinde bulunduğuna dair bir öneri var. Anıt, ünlü kitabının birkaç büyük sayfasının zeminine tam olarak bakan bir Slav Bulgarca Hikâyenin yazarıdır.

Bansko’da Peder Paisii ile ilgili başka ne bulabiliriz?

Bansko’da, aziz hatırasına adanmış bir başka tarihi yer vardır – Paisii Hilendarski’nin anma müzesi, aynı zamanda “St. Paisii Hilendarski ”. Müze, Paisy’nin babasının bulunduğu yerin bulunduğu yerdedir.

Paisii'de Tarih-Slav-Bulgar

Paisii Hilendarski’nin 1762’de “Slavo-Bulgar Tarihi” yazdığı yer burasıdır. Bu mekânın ziyareti, Paisii’nin halkının tarihini yazdığı zamanlardaki herkesi geri getirir. “Slavo-Bulgar Tarihi” yazdığı hücrenin yeniden inşası ölçülemeyen bir değerdir.

Paisii Hilendarski’nin anıt müzesinde ne görülebilir?

Müzeye gelen ziyaretçiler, aynı zamanda Hedendar Manastırı’ndaki Paisii Hilendarski hücresinin otantik bir kopyasını da görebiliyordu. Burada yaşadığı ve yazdığı hikayenin yanı sıra, Tanrı’ya dua ettiği St. Ivan Rilski Şapeli de vardı. Müze ayrıca, Athos Dağı’nın kutsal topraklarını da tutar.

Paisiy’in anma müzesi, manastır hücresi ve şapelin yanı sıra tarihte önemli bir rol oynayan Bansko’nun sakinleri için de portreler düzenlemektedir. Paisii Memorial Müzesi’nin üçüncü katında, eğitici konferanslar için modern ve işlevsel bir eğitim odası bulunmaktadır. Bansko’nun seçkin kişilikleri ve film gösterimleri üzerine konferanslar düzenlemektedir.

Müze aynı zamanda zengin bir tüccar ve zengin bir tarihsel geçmişi olan kardeşi Lavrentius ya da Hilendar Manastırının başrahisi olan Lazarus olarak bilinen cömert bağışçı Hacı Valcho’nun yerini Paisii’nin iki kardeşinin yeri ve hafızasını buluyor.

Lavrentius’un anısı Paisius tarafından “Slav-Bulgar Tarihi” örneğinde sürdürülüyor: “Ve onu Abbot Lavrentius’un Hilendar Manastırında, bir anneden ve benden büyük olan erkek kardeşimden besteledim. O zaman 60 yaşındaydı, ben 40 “. Aslında Lavrentius bir hieromonk, bir tahnitçi idi ve saf ve saf bir hayat sürdüğü için, 1761-1762 döneminde Hilendar Manastırı’nın Abbot’u seçildi.

Paisiy Hadji Valcho’nun diğer kardeşi, Hilendar’daki 1756-1757 büyük ölçekli inşaat arasında başladı. Bu yıldan önce, Dowley-Sersko köyü yakınlarında “Caravan Sarai” adındaki karavanlar ve tüccarlar için ücretsiz bir konaklama yeri inşa etti.

Yine Hilendar’da bulunan Hadji Valcho, manastırın harap olmuş güney kanadını tabandan bir kule-çan kulesi ve üç kattan oluşan çatıya geri getirdi.

Paisii Müzesi’ni oluşturma tarihi

Mart 1922’de Paisii Hilendarski’nin evi yandı. Aynı yıl, Paços’un evinin yazıtlı bir taş olduğu yer olan Bansko’nun vatansever vatandaşları, “Burada, Baba Paisius’un 1722 yılında doğduğu evdeydi”. 1912’de Bansko’nun kurtuluşu sırasında, yerel milletvekilleri Ulusal Meclise bir protokol göndererek, Bansko’nun bir şehir ve bir ilçe merkezi olmasını dilediler.

Bansko Paisi Anıtı| Lucky Bansko SPA & Relax

Eylemlerinin bir nedeni de, Bansko’nun, tüm yaşamını Bulgar halkına vermiş olan büyük Bulgar Baba Paisii Hilendarski ve Neofit Rilski’nin doğum yeri olması. Bir başka sebep de, Bansko’nun Ulusal Revival’ın başlangıcından beri Bulgar kültürünün savunmacı bir kalesi olmasıdır.

Bir buçuk yıldan fazla bir süre önce, bölge hükümeti Paisii’nin evinde faaliyet gösteriyordu. Paisii’nin anma müzesinin ortaya çıkışıyla, Bansko sakinlerinin, büyük vatandaşı onuruna, onurlu çalışmasını övmek için bir anıt yaratma arzusuyla karşılaşır.

Müze anıtı, Athos Dağı’ndan keşişler tarafından aydınlatılır ve şapelinde şapel servisleri yapılır. Çok fikir Georgi Hristov doğdu Athos Dağı Hilandar Manastırı’nda “Slav-Bulgar Geçmiş” yazmaya başladı Paisij, hücre başına bir kopyasına bir tane oluşturmak için. Ulusal, Kültürel ve Eğitimsel Gelenekler Vakfı’nın başkanıdır ve bu fikri 1997-98’de sunmaktadır. Kompleksin planları ve projeleri üzerinde çalışıyor. Çalışması ve belediyenin yardımı sayesinde Paisii Hilendarski’ye adanan anıt bir gerçek oldu.

Hafızanın korunmasına ve Paisii Hilendarski’nin büyük eserine büyük bir katkı, Bansko Belediyesi ve Kent Müzesi Kompleksi’ne sahiptir. Müze kompleksi, biri Dobrinishte’de bulunan dokuz alanı kapsamaktadır. Müze kompleksinin yöneticisi Assen Koev’dir.

Hücre Büyük Baba Paisij Paisij katının altında bulunduğu “Story,” yatağını ve barınak, yazdığı iconostasis tablo içeren yeniden oluşturun. Ne yazık ki, orijinal keşişin hücresi artık yok. Ayrıca ahşap rafta düzenlenmiş birkaç kilise kitabı vardır.

Paisii’nin hücresi hakkında daha ilginç gerçekler

Yıkık Şapel “St. Stefan “, Paisii’nin hücresine çok yakın olan Bulgar büyük aziz Ivan Rilski’nin onuruna inşa edildi. 1752-1764’te, vatansever banca, Hilendar’daki büyük ölçekli inşaatın başlamasından birkaç ay sonra Zograf’a büyük bağışlar yaptı. Athos Dağı’ndaki “Zograph” un doğu kanadı tarihte “Banska Mahala” veya “Hadjivalchova Mahala” adıyla bilinir. Hilendar’ın güney kanadında da adı “Banska mahala”.

Ünlü Profesör Mihail Enev, “Bansko, Paisii’ye Bulgarlara verdiği demeçte, Hadji Valcho’ya tüm zamanların ahlaklılığını verdiğini söyledi. Ve 18. yüzyılda Bansko’dan “Tarih” adlı küçük bir kitabın sayfalarından neden, bütün Bulgar topraklarını halkın fikirlerini ve yaşamını altüst etmeye ve kurtuluşa giden yolu temizlemeye yönelten kültürel uyanış dalgasını başlattı. Çünkü Bansko, Bulgar maneviyatının, eğitiminin ve kültürünün asırlık bir odak noktasıdır. ”

Paisii Hilendarski’nin kişiliği hakkında

Peder Paisii Hilendarski 1722’de Bansko’da doğdu. Samokov piskoposunda Penko veya Peter adında ve “Slavo-Bulgar Tarihi” nde yaptığı açıklamalarda, hayatı hakkında bilgi buluyoruz. 1758’de Sremski Karlovci’ye taksi şoförü olarak gitti ve burada tarihi eserleri ve Bulgar tarihiyle ilgili ortaçağ kaynakları ile tanıştı.

Paisii Hilendarski Anıtı

1745’te Paisius, 23 yaşında olduğu ve bir hieromonk olduğu ve daha sonra da eğitildiği Hilendar Manastırı’na gitti. Slav Bulgar Tarihi 1762 yılında Zograf Manastırında Paisius Hilendar Manastırı’ndan diğer rahiplerle bir anlaşmazlık nedeniyle ayrıldıktan sonra tamamlandı. 1772’de Assenovgrad’ın şu anki çeyreği olan St. George köyünde (Ambelino diye anılır) Athos Dağı’na giden bir yolda öldüğü sanılmaktadır.

Ünlü Bansko, 26 Haziran 1962’de Bulgar Ortodoks Kilisesi’nde bir aziz olarak canlandı. Her yıl 19 Haziran’da büyük bir azizin anısını kutlarız.

Plovdiv onun “Slav-Bulgar Tarihi” nin Yazımı “eylemleri tserkovnaya ve Grazhdanskaya” Sezar Baronius ve Mavro yörüngesinin “Kitap tarihçilik” gibi tarihi eserler esinlenmiştir. Paisii’nin hedefi, Bulgar halkının ulusal bilincini uyandırmak ve yüksek ulusal öz saygı için bir neden olduğuna inandırmaktı. Kitabın transkriptleri toplam 60’tır ve ilk kopya 1765 yılında Sofroniy Vrachanski tarafından yazılmıştır. Kitabın ilk basılı baskısı “Tsarniknik” başlığı altında 1844 yılında yayınlanmıştır.

Bulgar tarih yazımındaki en ciddi bilimsel hipoteze göre Paisii Hilendarski, Mikhail Hadjivulchev’in oğlu ve Bansko’dan Lavrentius (Lazar) Hilendarski’nin kardeşi. Tabernacle’nin diğer çalışmalarında, Paisii Hilendarski’nin doğduğu yer olarak diğer yerleşimlerden bahsedilmektedir, ancak bu ifadelerin doğru olması ihtimali küçüktür.

Peder Paisii – ebedi ahlak modeli

Paisii, Orta Çağ’dan ulusal özgürleştirici bir kültürel ve politik harekete dönüşen Bulgar kültürel geçişinin bir simgesi haline geldi. Maalesef Paisij ünlü yılında kendini bilgilerin yeraldığını vermiştir “Slav Tarihi.”

Ancak, kendi çalışmasını yaratmayı başardığı zaman ve şartlar göz önüne alındığında, bunun büyük ve layık bir başarı olduğunu söyleyebiliriz. Orada kardeşim aynı anneden doğmuş ve benden büyük, Abbot Lavrentiya de manastırın Hilendar kısmındaki” 1745 yılında Samokov piskoposluk gelen Athos Dağı’na geldi ve 1762 yılında Story toplanan bahseder; o da 60 yıl oldu ve ben – 40. ”

Bulgar tarihinde ilgilenen Hepiniz, kesinlikle anıtı veya Filibe müze anıt ziyaret etmelidir.

Konum

Anıt, 14 Nikola Vaptsarov Caddesi’ndeki Eski Kent’teki Bansko’nun merkezinde ve 21 Otets Paisiy Caddesi’ndeki müzenin yanında yer almakta olup, yanında Nikola Vaptsarov ev müzesi, Rönesans döneminden kalma otantik evler bulunmaktadır. hala bozulmamış.