Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko Şehri Yürüyüş Turu ve Tek Günlük Turlar

Pirin Dağının “Giriş Kapısı”

Kuzey Pirin’in eteklerinde konuşlanan Bansko, bütün dağ boyunca yapılan yürüyüş turizminin “giriş kapısıdır”. Burada, Bansko içinde bulunan ve çeşitli istikametlere yola çıkılan 10’u aşkın yürüyüş noktası vardır. Temel işaretli rotalar 12 adet olup, toplam uzunlukları 200 kilometreye yakındır.

Bansko'da Yürüyüş | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko, “Banderitsa” – üç buçuk saatlik yürüyüş ve 4 saatlik yol mesafesinde bulunan “Vihren” ve “Demyanitsa” Dağ Misafirhaneleri ile bağlantıyı teşkil eder. Bu dağ misafirhanelerinden, dağ içinde çeşitli yönlere gidilebilir.

Bansko’dan altışar km mesafede bulunan Dobrinishte ve Razlog’dan da çok meşhur rotalar başlamaktadır. Dobrinishte’den 3 saatlik mesafede “Gotse Delchev” Dağ Misafirhanesi bulunuyor olup, buradan 2 saatlik yürüyüş veya teleferikle “Bezbog” Dağ Misafirhanesine ulaşabilirsiniz.

Buradan, çeşitli işaretli güzergahlar üzerinden gidilebilir. Razlog’dan başlayan rota ise 4-5 saatlik geçiş ile “Yavorov” Dağ Misafirhanesine ulaşır.

Uygulamada, bir rotadan diğerine geçiş yapılan çeşitli kombinasyonlar gerçekleştirilebilir. Bu şekilde, Basnko’da organize edilen yürüyüşlerle, bütün Pirin Dağının gezilmesi ile birlikte Rila ve Rodoplara da geçişler yapılabilir.

Bansko’da hem yaz, hem de kış yürüyüşlerine uygun rotalar mevcuttur. Zorlukları ve süreleri isteğe bağlıdır. Amatörler için olduğu gibi, daha deneyimli dağcılar ve sadece profesyonel dağcılar için uygun olan rotalar vardır.

Dağcılık ve kaya tırmanıcılığı, 21 yerde gerçekleştirilebilir olup, iki bölgede – yüksek dağlık bölge ve dağcılık bölgesi – 45 rota mevcuttur.

Ayrıca, türistlerin dağın jeolojisi, Pirin’in bitki ve hayvan dünyası hakkında bilgi edineceği eğitici eko patikalar da bulunmaktadır.

Engelli kişiler de düşünülmüştür. Örneğin Bansko’nun 4 kilometre kadar yukarısında, “Dragostinov Chark” eko patikası bulunmaktadır. Bu patika, özel ihtiyaçları bulunan turistlerin bütün gereksinimlerine uygundur – dinlenme tesislerine yapılan yürüyüşlerin patika üzeri olması, özel zemin, modifiye tuvaletler vb.

Bansko’da Yürüyüşler – Zorluk Seçenekleri

Bansko’daki birçok yürüyüş, turistlerin seçebileceği farklı zorluk seviyelerindedir. Tabi ki organize turizmden bahsediyoruz – örneğin Lucky Bansko Spa & Relax, yola çıkış noktasına kadar ulaşım ve kalifiye dağ rehberi sağlamaktadır. Buna ayrıca muhteşem doğa manzarasında piknik de dahil edilmiştir.

Pirin dağındaki çadır kampı | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko’daki bütün yürüyüşler, insanın manzaranın tadını çıkarabileceği ve gevşeyebileceği, muhteşem güzelliğe sahip doğal mekanlarda yapılır. Zorluk seviyesinin artması ile “kendini deme” psikolojisi de devreye girer. Bu deneme, dayanıklılık için olduğu gibi, korkusuzluk için de geçerlidir çünlü yüksek kısımlarda baş döndürücü uçurumlar, dağ sırtlarında ise dar patikalar sizi bekler.

Düşük zorluk seviyesine sahip rotalardan meşhur olanı, 16 Banderitsa Gölü grubunun en düşük rakıma sahip olanı olan Okoto’dur (Göz). Yürüyüş, 1300 yıldan daha eski olan Baykusheva Mura’yı (Baykuş Çamı) da kapsamaktadır.

Orta zorluk seviyesine sahip yürüyüşler örneğin Bandaritsa Göllerinden Okoto, Ribno ve Muratovo ile Bezbog Dağ Misafirhanesi ve Popovo Ezero’ya (Papaz Gölü) olanlardır. Bu geçişler, 3-4 saatlik uzunluktadır.

Adrenalin seviyesinde şiddetli bir artış arayan turistler, misal Bansko’daki Vihren ve Koncheto Zirvelerine veya Vasilashki Göllerine – Damyanitsa Dağ Misafirhanesine giden rotaları, göllere “Vihren” veya “Bezbog” Dağ Misafirhanelerinden giderek seçebilirler.

Koncheto’dan bahsetmek zaten yeterlidir – sırtın uzunluğu 400 metre olan, yer yer 50 santimetre genişliğe ulaşan ve neredeyse dikey 400-500 metrelik kuzeydoğu yamaçları bulunan iki zirve arası dik bir eğerimsi girinti.

1963 yılında çok güçlü bir metal ip takılmış olup, 69’da güneybatı yamaçlarından patike geçirilmiştir. Derler ki 1963 yılından önce turistler, bazı yerlerde sırta ata biner gibi oturur ve sürtünerek geçerlermiş.

Dağcılar için Vihren Zirvesi, kuzey tarafından antrenman yapmak için önceliklidir. Bu arada, dağın bu bölgesinde, ülkemizdeki en büyük ve tırmanılması en zor olan duvarlar mevcuttur.

Pirin’in Özel Gölleri

Bansko’da dağ yürüyüşlerinden bahsedilirlen, göllere özel alaka gösterilmelidir. Harika manzaralara sahip olup, dağa benzersiz bir çekicilik katmalarının yanı sıra, sahip oldukları bu “özel durumda” başka bir şey daha gizlidir. Dağdaki bütün göller, Pirin Parkı dahilindedir. Bu göller, buzul gölleri olup, 180 adetten fazladır ve toplam yüzölçümleri 18 000 dekardır!

Pirin dağında muhteşem manzara | Lucky Bansko SPA & Relax

Sayısı bu kadar fazla olan bu göller, küçük ve büyük gruplarda kümelenmiştir – Banderishki gölleri 16, Vasilashki 12, Popovi 11 vb. Tekil göller de vardır – Salzitsa, Manenko, Disilashko. Birçok göle henüz isim verilmemiştir.

Yukarı Polezhansko Gölü, 2710 m rakımla en yüksekte bulunan göldür. Breznishki göllerinden Suhoto, 1963 m rakımla en alçakta konumlanmıştır. En büyük ve en derin göl, Popovoto gölüdür – yüzölçümğ 123.6 dekar, derinliği ise 29.5 metredir.

Bansko’daki organize yürüyüşlerin rotaları, çeşitli göller kapsamaktadır – Tevno, Prevalski, Popovo Gölü, Büyük Valyavishko Gölü.  İlginç olanlardan birileri de “Todorka’nın Gözleri” – Todorinite Gölleridir ve bu göller, “Vihren” ve “Demyanitsa” Dağ Misaferhaneleri arasındadır.

Yukarı Todorka Gölünün rakımı 2536 metre olup, göl 151 metre en ve 124 metre boy ebatları ile yuvarlaktır. Yaklaşık 8 metre derinliğe sahiptir. Todorka’nın Aşağı Gölü daha küçüktür.

Turistlerin göllere karşı ilgisi o kadar yoğundur ki sadece bir “göl” rotası da mevcuttur. Bu rota, Banderishki Göllerinden beşini: Muratovo, Robno, Zhabeshko, Dalgoto ve Okoto Göllerini kapsamaktadır.

Yürüyüş ağır değildir; yaklaşık 4 saatlik mesafede olup, aşılan denivelasyon 350 – 400 metredir. Bansko’dan otobüsle 40 dakikada ulaşılan “Vihren” Dağ Misafirhanesinden yola çıkılır. Rota, dağ yamaçları, ırmaklar arasındn kıvrıla kıvrıla, dağ çamları, otluk alanlar ve buzultaşlar yanlarından geçerek ilerler; patikalar titizlikle işaretlenmiştir.

Manzaralarının güzelliği hakkında Ribno Gölünden bahsedilebilir. Buradan, boyunun bütün ihtişamı ile Vihren Zirvesi görülebilirken, gölün sularında ise Donchovite Karauli (Donchonun Koruyucuları), Banderishki Chukar ve Muratov Zirvesi silüetleri yansır.

Bansko’da Gezi

İnsan Bansko’da geziye çıktı mı, bütün gün durmak gelmez içinden ve bütün ilginç şeyleri görmek için bir gün de yetmez zaten. Burada bize 3500 yıl kadar eskileri “anlatan” çeşitli müzeler, sergiler, benzersiz mimariye sahip anıt binalar, arkeolojik kazılar bulunuyor olup, halk zanaaetleri, şehrin kıyılarındaki doğa içinde gezi ve piknikler düzenlenmektedir.

Bansko'daki gelenekler ve halk kostümleri | Lucky Bansko SPA & Relax

Bir de muhtelif uluslararası festivallerden birine denk gelirse – opera, jazz, folklor, pop – bütün gün Bansko’da sahneden sahneye gezerek dolaşabilir.

Turistlerin Bansko’da yapması gereken ilk gezilerden biri, muhteşem manzaralarını bütün hayat hatırlayacakları 8 kişilik kabin teleferikle yapılan gezidir. Bu teleferik, kışın da yazın da çalışıyor olup, 6233 metre uzunluğu ile ülkemizdeki en uzun teleferiklerden biridir.

Aşılan denivelasyon, 597 metredir: başlangıç istasyonu Bansko’da ve 998 m rakıma sahip iken, yukarıdaki istasyon 1595 m rakıma sahip, Banderitsa yaylasıdır. Yolculuğun süresi 25 dakikadır.

Banderitsa yaylasında ise yazın turistleri ilgi çekici bir eğlence merkezi beklemektedir: burada Avrupa’nın en uzun su kaydırağı – 400 m!, atış sahası, mini golf sahası, langırt oyunları, küçük kaleli futbol, çocuk alanları ve rekreasyon alanları mevcuttur.

Bansko’daki cazip gezilerden bir diğeri de Bansko pikniğidir. Şehrin kenarlarındaki ırmaklar ve alacalı gölgelerle bezeli göz alıcı çayırlarda, başka yerde bulunmayan yöresel yemek ve mezelerin, Bansko mahzenlerinin şarap ve rakıların tadına bakabilir, canlı müzik ve şarkılar, adet ve geleneklerin teatral taksimi ile yöresel folklorla bütünleşebilirsiniz. Bansko’daki bu gezilerin keyif açısından zirveye ulaştığı nokta ise Pirin Dağındaki haydut geçitlerinde at arabası ile dolaşmaktır.

Bansko’da, bisiklet gezileri de mevcuttur, üstelik sadece şehir içinde değil, 2250 metrelik “Sveti Nikola” Merkezine giden bisiklet yolu üzerinde de düzenlenebilir. Bansko’daki bu geziler, mangal sefası ile taçlandırılabilir.

İlk Önce Nereler Ziyaret Edilmelidir?

Bansko’da, başka yerde görülmesi mümkün olmayan birçok yer ve eser mevcuttur. Şehrin içi ve etrafında bulunan 140 kültür anıtı, insanın başını döndürür.

Bansko da bulunan ve görülecek yerler | Lucky Bansko SPA & Relax

Tüm bunlar, Bulgaristan tarihine geçmiş önemli şahsiyetlerin yaşamlarına, ülkenin kaderini değiştiren tarihi olaylara, benzersiz yaşam kültürüne, sanata ve başlangıcından sonuna dek açılıp kapanan çağlara tanıklık eden enteresan eserlerdir. Her şey görülmeye değer – peki ilk önce hangisini ziyaret etmeli?

Bansko’daki organize turistik gezilere mutlaka rehber eşliğinde müze gezileri de dahil edilir.

Burada Paisiy, Rilalı Neofit ve Vaptsarov’a ilgi yoğundur. Tarihe iz bırakmış bu Bulgarların hayatına “göz atmak” heyecan vericidir.

Rila Dağlı Neofit /Neofit Rilski/ ve Nikola Vaptsarov müzeleri, doğdukları evlerde kurulmuştur. Paisiy Hilendarski için anıt – doğduğu evde inşaa edilen ve 2008 yılında kapılarını açan yeni bir bina yapılmıştır.

Anıtta, “İstoriya Slavyanobalgarska” /Slav – Bulgar Tarihi/ adlı eserin yazıldığı ve Bulgaristan’ın Ulusal Dirilişinin başladığı manastır koğuşunu görebilirsiniz – Hilandar Manastırındaki ortamın bire bir aynı kopyası yapılmıştır.

Burada, rahip Paisiy’in Bulgarların kaderini değiştirecek kitap için Tanrıya sığındığı ve dua ettiği tapınağın da bire bir aynı kopyası yapılmıştır.

Rila Dağlı Neofit’in doğduğu evde, aktif aydınlatma faaliyeti – “Bulgarca Gramer”, Yunan-Bulgar sözlüğünden bazı bölümler, toplu eğitime uygun çizelgeler ve kendisine ait kitapların bulunduğu belgesel bir sergi düzenlenmiştir.

Dahi şair Vaptsarov’un evi, şairi modern bir şekilde bizlere “anlatmaktadır” – video filmler, özel ışıklandırma, seslendirme – projenin yaratıcısı olan ünlü yönetmen Valo Radev’in düşünebildiği şekilde.

Bansko gezileri esnasında turistler, Velyanovata Kashta’dan /Velyanov’un Evi/ da çok etkilenmektedir – bu ev, inşaa edildiği zaman, dönem mimarisi ve bölgedeki Diriliş konusunda simge niteliğindedir. Traklar dönemi, Antik ve Orta Çağa ait yöresel arkeolojik bulgular ve zengin etnografya eserlerinin sergilendiği Radonov’un evi de ilgi odağı haline gelen mekanlar arasındadır.