160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko kişilikleri: Rila Metropolitan Neofiti (1793 – 1881)

Rila Neofilosunun portresi

Bansko’daki havanın ilk nefesi, yalnızca memleketlerinde değil, aynı zamanda bütün Bulgaristan tarihinde de parlak bir delik bırakan bir ya da iki büyük şahsiyet tarafından çekildi.

Böyle bir insan, bir aydınlatıcı, bir yazar, bir öğretmen, dünya düşüncesine sahip bir yazar ve manevi bir rüya olan Rila’nın Metropolitan Neofiti’dir .

biyografi

çocukluk 

Neofit Rilski (Nikola Poppetrov Benin) 1793 yılında Bansko’da pop Peter Benin ve eşi Catherine ailesine doğdu .

Nicola’nin ebeveynleri varlıklı, saygın ve saygı duyulmaktadır. Çok eski bir Bansko ailesinin yanı sıra, babası da Kutsal Üçlü Kilisesi’ne uğrar ve onun için hücre okuluna gider. Tabii ki annesi, Yunan, Sırp ve Avusturyalı konusunda çok başarılı bir ticaret gerçekleştiren Rotterdamlı zengin bir Pamuk tüccarı .

Çok hassas bir yaşta, Nicholas okuma ve yazma ile ilgileniyordu ve ilk öğretmeni kasabanın hücre okulunda ders veren babasıydı . Günden güne Nicholas yeni şeyler öğrendi ve bilgi konusundaki susuzluğu büyüdü.

delikanlılık

Çocukken, Nicholas, etrafındaki dünyayı tanımaya hevesli, uyanık ve açık fikirli yeni bir çocuktu. Büyük olasılıkla onu , Toma Vishanov’un oğlu Dimitar – Molera’ya (Bansko Sanat Okulu kurucusu ve ressamı) çok yaklaştırdı . Arkadaşı sayesinde Benini çizgisinin genç mirasçısı güzel sanatlar ve ikonografiyle tanıştı ve hafifçe – grafik sanatlarına yavaşça aşık oldu.

Ressam olma arzusu o kadar güçlüydü ki Dimitar ile Viyana’ya gitmeye karar verdi. Dimitar’ın aniden ayrılması gerektiğinden, Avusturya’nın başkenti için ayrılma gelmedi, ancak Viyana için değil , babasının Rila Manastırı’nı boyaması gerekiyordu . Ancak, bu Nicholas’ı caydırmadı ve valizini topladı ve manastıra giderken arkadaşıyla yakalamak için eve koştu.

Böylece Rila’nın gelecekteki Metropolitan Neofiti kendisini kaderini belirleyen Rila Manastırı’nda buldu. Manastırdaki kaldığı süre boyunca, Nicholas resmin resminin olmadığını ve asla onun olmayacağını anladı, ama aynı zamanda gerçek tutkusunu keşfetti – edebi etkinlik .

Bununla birlikte, yazı yazmayı ve eğitimi okuyabilmek ve geliştirebilmek için hayatını Tanrı’ya adamak zorunda kaldı ve Nicola Benin bunu yapmaktan çekinmedi.

Arkadaşı resim işini bitirip Rila Manastırı’ndan ayrıldığında, Nicolas kaldı ve acemi atasöz Jerotheus oldu . Kararı, özellikle fikre şiddetle karşı çıkan babasına hitap etmedi, ancak nihayetinde, Nicholas’ın rızası ve nimeti olmadan atılmaması koşuluyla uzlaştı.

Neophyte Rilski Bansko Müzesi

Kahraman, Pop Peter’a oğlunun keşiş olmayacağına, ancak Helen harfini çalışacağına ve manastırda okuyacağına dair güvence verdi. Jerotheus , sözlerinin gerçeğinin kanıtı olarak, Yunanca’yı Nicholas’a öğretmeye başladı.

Pop Peter’ın endişeleri uykudan kısa süre sonra, atasözü Jerotheus sözleşmeyi imzaladı ve 1811’de Nicholas gizlice gizlendi ve manastır Neofit adı verildi.

Manastır isminin benimsenmesiyle, genç Kaluga’nın hayatı, ölümüne kadar takip ettiği yepyeni bir yola giriyor.

gençlik

Manastırdaki hayatının ilk yıllarında, Neofit özenle eğitildi ve Yunan metropollerinin ruhsal bir onuru almak için Sofya’daki manastıra gönderildiği düşünülebilir sonuçlar gösterdi.

Sofya’da Neophyte Rilski, Selanik’ten Slavonik ve Yunancayı mükemmel bilen genç bir öğretmenle tanıştı ve bu dillerde ilk öğretmeni oldu. Ancak bir süre sonra Neofit, manastıra geri dönmek zorunda kaldı ve çalışmalarını kesmemek için öğretmenini de yanına aldı.

Dört yılını manastırda geçirdi … hocası Kutsal Manastırın duvarlarının arkasında kaldığı sürece .

Öğretmenden ayrıldıktan sonra Nicholas’ın öğretimi sonlandırıldı ve çalışmalarına devam etmek için başka bir öğretmen ya da okul aramak zorunda kaldı.

Böylece, 1822’de Neofit, Melnik’e gitti; o sırada Metsovo’dan gelen ünlü Yunan laik Daskal Adam okulu vardı. İçinde genç adam 4 yıl boyunca çalıştı ve ülkedeki en iyi Helenistlerden biri oldu.

Edebi, eğitim ve öğretim etkinlikleri

1826’da Melnik’teki çalışmalarını başarıyla tamamlayan Neophyte, Rila Manastırı’na geri döndü ve kısa bir süre sonra Samokov’da , Büyükşehir Ignatius’u Samokov’da ders verip çalıştığı Samokov’da ders vermeye davet edildi .

1828’de, Ignatius acımasızca öldürüldü ve Neofit’i çok fazla yaraladı. Bu şiddet eylemi genç adamı, katledilen din adamlarına adanmış bir şiir yazarak ilk şiir girişimlerini yapmaya teşvik eder.

Büyükşehir Samokov suikastından sonra, Neophyte Rilski manastıra geri döndü ve orada ders vermeye devam etti, ancak yine talihsiz bir olay onun çok yakında Kutsal Manastır’dan ayrılmasına neden oldu. 1833’te soyguncular saldırdı, yağmalandı ve Rila Manastırı’nı yok etti ve Neofit, restorasyonu için yardım almak üzere Konstantinopolis’e gönderildi.

Neofit Rilski Evi Müzesi'nin ana girişi

Manastırı restore etme görevini başarıyla tamamladıktan sonra, Neophyte önce Kazanlak’a, daha sonra (1834’de) Bükreş’e gitti.

Bükreş’e gitme fikri, Neofit Rilski’nin mümkün olan en iyi eğitimi alabileceğini ve zamanının en yanlış öğretmenlerinden biri olmasına yardım edeceğini düşünen Vasil Aprilov tarafından verildi .

Ve böylece, 1835’te Gabrovo’daki ilk karşılıklı okul kapılarını açtığında, Neofit Rilski içerideki ilk öğretmen oldu. Gabrovo Okulu’nda öğretmenlik yaparken , Neophyte birkaç ders kitabı yazdı ve karşılıklı bir öğretim yöntemi getirdi.

Öğretime ek olarak, Gabrovo’da kaldığı süre boyunca, Neophyte Yeni Ahit’in ilk profesyonel çevirisini edebi bir dile çevirdi.

Gabrovo Okulu’nda öğretmenliğe yaptığı büyük katkıya rağmen, Neophyte ya öğretmenlerle ya da öğrencilerle kalıcı arkadaşlıklar kuramadı ve bu da Koprivshtitsa’daki topluluğun orada öğretmenlik teklifini kabul etmesini istedi .

1837’den 1839’a kadar Neofit Rilski, Koprivshtitsa’da bir öğretmendi ve bu iki yıl boyunca “Karşılıklı Öğrenme Uygulamaları”, “Kutsal Kısa Catechism”, “Bulgar Dilbilgisi”, “Karşılıklı Öğretimden Alınan Mektup” gibi sayısız ders kitabı ve yardımcı oldu. tablolar “,” Anı ” ve diğerleri. Oluşturduğu ders kitapları ve ders kitapları sayesinde, modern laik eğitim Bulgar okullarına doğru ilerliyor.

Neofit Rilski’nin Koprivshtitsa’daki eğitim ve öğretim faaliyetleri son derece başarılıydı, ancak bir sebepten dolayı onu Koprivshtitsa’dan terk etmeye ve tekrar Rila Manastırı’nın duvarlarının arkasına geri dönmeye zorlayan şehir yöneticilerinin favorisi haline gelmedi.

Manastıra dönüşüyle Neophyte, eğitim ve edebiyat faaliyetlerine devam etti ve Bulgar eğitim kurumlarında öğretme şeklini değiştirmek için çok çalıştı .

Bansko'daki Neofit Rilski Müzesi'nde kişisel eşyalar

Yayınladığı ders kitapları ve kitaplar onu ülke çapında popüler hale getiriyor ve ülkedeki farklı şehirlerdeki okulları okullarında öğretmeleri için davet eden yüzlerce mektup alıyor. Neophyte uzun zamandır kendisine teklif edilen öğretim pozisyonlarını reddetti, ancak 1848’de yaklaşık iki yıl boyunca Slav dilleri öğrettiği Halky Adası’ndaki İlahiyat Okulunun önerisini kabul etti . Öğretirken iki yeni ders kitabı yayınladı: Aritmetik ve Slav Dili Christomatics.

Halki adasında, Metropolitan Neophyte Rilski kendini büyük olasılıkla iyi hissediyor ve sakinleşiyordu, fakat ne yazık ki 1852’de okulda bir veba meydana geldiğinden beri ayrılmak zorunda kaldı.

Bu nedenle, edebi faaliyetine devam ettiği Rila Manastırı’na döndü. Yaşamının son yıllarında, Neophyte Rilski, hem okullarda hem de üniversitelerde öğretim pozisyonları için birçok teklif aldı, ancak hepsini reddediyor ve edebi çalışmalarına tamamen bağlı.

Ölümünden önceki yıllarda, Rila Manastırı’na yenildi ve manastır tarihindeki en bilge ve saygıdeğer insanlardan biri.

1881’deki ölümüne kadar Neophyte Rilski, eğitim için ve okullardaki eğitim sisteminde bir değişiklik için çalışmaya devam etti. 1875’te Rila Manastırı’nın bir Açıklamasını yayınladıktan dört yıl sonra Bulgar Dili’nde bir Sözlük yayımladı ve İncil’i (1840) çevirisinin Yeni Bulgar edebi dilinin oluşumunda büyük bir rolü oldu.

Neophyte Rilski, Bansko’nun Bulgaristan’a verdiği en önemli kişiliklerden biri.

Bansko'daki Neofit Rilski Evi Müzesi'ndeki Oda

Bilinçli hayatı boyunca ülkedeki edebi ve eğitimsel faaliyetlerin geliştirilmesi için çalıştı ve çalışmaları boşuna kalmadı. Onun sayesinde, modern laik eğitimin temelleri atıldı, onun sayesinde ilk küreye sahibiz, çalışmaları sayesinde binlerce genç iyi bir eğitim gördü ve mükemmel kişilikleri haline geldi.

Dağların güzel manzara

Bansko’dan ne haber? Bansko, Neophyte Rilski’nin anısını tutuyor ve memleketini ve vatandaşlarını asla unutmayan büyük Bulgar anısına onur veriyor. Bansko’ya sık sık dönmese de, kentteki eğitimin gelişimini yakından izliyor ve gerektiğinde yardım ediyor.

Şu anda Bansko’daysanız veya oraya seyahat etmek üzereyseniz, zamanınızın bir veya iki saatini alın ve Neofit Rilski’nin evini ziyaret edin . Küçük Nikola’nın bir şubesi olduğu odaları inceleyin, ilk harflerini ve sayıları yazmayı öğrendiği okula girin, yaşamına ve faaliyetlerine adanmış müzeye göz atın.

Bu, son nefesine kadar tüm Bulgar halkının yararına çalışan ünlü yazar, eğitimci ve aydınlatıcıya dokunmanın tek yolu.

Biraz zaman geçirin , Bansko – Metropolitan Neofit Rilski’de doğan en büyük insanlardan birine saygı gösterin!