160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko geleneklerinin tatilleri

En popüler kayak merkezimiz olmasının yanı sıra Bansko, geleneklerin insanların hayatının önemli bir parçası olduğu bir şehirdir . Gururlu Balkan halkı Bansko geleneklerini yaşatıyor , onları nesilden nesile aktarıyor ve şehrin konuklarıyla paylaşıyor.

Bansko geleneklerinin tatilleri

Banskali’nin kutladığı tüm geleneksel tatilleri listelemek biraz zor olacak, çünkü Yeni Yılın ilk gününden Dimitrovden’e kadar en az birkaç büyük tatil var, ancak sizi en sevilen ve sevilen bazılarıyla tanıştırmaya çalışacağız. Tüm Banskali tatilleri.

Kuker Karnavalı – 01.01

Bansko’da Yeni Yıl’ın ilk günü, şeytani güçlerin kovulmasıyla başlıyor. Kancalı gelenekleri eski zamanlara dayanır ve kışın düşmesini ve baharın başlangıcını sembolize eder. İyi olanın yolunu “açmak” için, anne-babalar korkutucu hayvan derisi kostümlerinde giyinir, uğursuz maskeleri giyer ve savaş dansları gerçekleştirir, burada garsonlara bağlanan melodiler yüksek ses çıkarır.

Кукери в Банско | Lucky Bansko

Korkutucu maskeler ve ortaya çıkardıkları yüksek ses, kötü ruhları uzaklaştırmak ve şehirdeki her aileye bereket ve zarafet kazandırmak için tasarlandı.

Geleneksel olarak, yalnızca şehrin ayrı semtlerini temsil eden erkekler Kuker Karnavalı’na katılır. Her grubun kendi Kralı, Pop, Gelin (Baba) ve Damat (Büyükbaba) vardır.

Geçmişte, Bansko’da “baboogers” olarak adlandırılan Kukers , evden eve gittiler , kötülükleri kovalamak için her bahçeye girdiler ve bere ve servet için danslarını sahipleriyle dans ettiler . Küçük çocukların sağlık için yanaklarında küller vardı ve ev sahipleri onları bir seyahate çıkarıyorlardı.

Bugün bile, Bansko gelenekleri hayattadır ve her yıl kasabanın mahallelerinden başlayan ve antik bir bereket ritüeli buluşturan ve Bansko’nun merkezinde biten bir yürüyüş alayı ile başlar .

Kuker Karnavalı Bansko’nun en büyük kış atraksiyonlarından biri ve binlerce turist her yıl alayı izlemek için akın ediyor.

Paskalya

Paskalya dünyadaki bütün Hristiyanlar tarafından kutlanan bir bayramdır ve elbette Bansko’da yumurtalar boyanır, yumurtalar pişirilir ve Mesih’in Dirilişi kutlanır.

Ancak tanıdık Paskalya kutlamalarımıza ek olarak, Bansko’nun nesiller boyu babadan oğula geçen bir başka geleneği vardır. Paskalya tatili boyunca kentte “Lomada” adlı eski bir oyun oynanır . Efsaneye göre, oyun, İsa Mesih’in bedenini korurken uyuya kalmamak için zamanını taşlarla doldurmaya başlayan Romalı askerler tarafından icat edildi.

Lomada, antik çağlardan günümüze Bansko’da çalındı ​​ve gelenek, art arda gelen her nesile aktarıldı. Sadece oyun alanının sonunda tahta kazıklara mümkün olduğunca yakın bir taş atmak için yarışan erkekler oyuna katılır.

Eski zamanlarda, oyun oynanırken kadınların izlemesine bile izin verilmedi. Bugün gelenek biraz değişti ve Bansko’daki eşsiz Paskalya geleneklerine dokunmak isteyen herkes oyuna katılabilir.

Aziz George Günü – 06.05

Bansko’da St. George Günü üç gün boyunca kutlanır ve çeşitli kültürel etkinlikler, mutfak sergileri ve zengin bir folklor programı ile kutlanır.

Son yıllarda, Bilek Erime adı verilen bölgede çok eski bir ritüel yeniden gündeme gelmiştir . Ayin sadece genç, bekar kızlar tarafından yapılır .

Aziz George Günü gecesi (05.05), halk kostümlerine dönüşen kızlar, büyük bir su kabına belirgin bileklikler koydu. Geminin geceyi bir gül çalısı altında geçirmesine izin verildi ve gece boyunca tutuldu, böylece haydutlar onu çalmadı. Ertesi gün, kırmızı kol saati kareye götürülür ve küçük bir kız her bir kolunu çıkarır ve onu sağlık ve sevgi için çağırır. In Geçmişte bu ritüel kızlar anlaşılan evlenmek ne adam için ve yakında evlenecek olsun.

Bansko, Dobrinishte ve Razlog’daki adlandırma töreninin yenilenmesi , Bansko geleneklerinin hatırlanmayacağına ve kutlanmayacağının ispatıdır.

Bansko Geleneklerinin Tatili – 17 – 24 Mayıs

Bansko geleneklerini kutlama fikri, kentin çok sayıda deri ustası, ressam, marangoz, marangoz, sari, donanımıyla ünlü olduğu Bansko Rönesans’ından geliyor . El sanatları her zaman neredeyse Bansko’da olmuştur ve bu güne kadar babadan oğula belli bir geminin geçtiği epeyce aile vardır.

Традиции в Банско месец май | Lucky Bansko

Bansko geleneklerinin bayramlarını kutlayan günler Bansko’da yaz sezonunun başlangıcını işaret ediyor . Her yıl 17 – 24 Mayıs tarihleri ​​arasında tatil beldesinde , Bansko ustaları ve diğerleri tarafından çeşitli yerler, temalı geceler, mutfak sergileri, yarışmalar, eser sergileri ziyaret edebilirsiniz .

Bansko geleneklerinin bayramlarında, bütün kasaba inanılmaz bir müzik, eğlence ve açık hava dansı çıkmazına dönüşüyor .

Festivaller otuz yıldır düzenleniyor ve tüm bölgenin geleneksel mutfağı, el sanatları, müzik ve dansını bir araya getirmeyi amaçlıyor .

Tatillerin doruk noktası, Banskali’nin eşsiz, geleneksel Bansko mutfağı sunduğu bir mutfak sergisinin açılmasıdır Tatiller, 24 Mayıs’ta Slav Okuryazarlık, Kültür ve Aydınlanma Günü’nü onurlandıran geleneksel bir geçit töreni ile sona erer .

Bansko geleneklerinin günlerinde, Rila, Pirin ve Rodop bölgelerinde yer alan çeşitli şehirlerden amatörlerin yer aldığı “Üç Dağ Arasında” halk festivali düzenleniyor .

Caz Festivali – 08 – 13.08

Halen geleneksel Bansko Caz Festivali’nin başlangıcı 1998’de yapıldı ve başlangıçta Dr. Emil İliev’in kliniğinde misafirlere organize edildi.

Sınırlı sayıda insan için mütevazı bir müzik etkinliği olarak başlayan caz müzik, çok geçmeden kliniğin sınırlarının ötesine geçerek her yıl cazın yerli ve dünyaca yarattığı cazibeleri karşılayan bir Uluslararası Caz Festivali haline geldi . Bugün, Banskali, her yıl birçok popüler caz sanatçısına sahne açan şehirleri ile gurur duyuyor .

Bansko mutfağı tatili – Mayıs ayının son cumartesi

Bansko mutfağı eşsizdir, eşsiz lezzetlidir ve hiç şüphesiz Bulgaristan’da popülerdir. Ancak gerçek tadı burada, ancak her ailenin Bansko yaşlı adam , chomelka, bekletme, kapama, mısır, damlacıklar, çorba ve süslü isimlerle hazırlanan diğer yemekleri hazırlamak için kendi tarifini aldığı Bansko’da tadılabilir .

Banskali, yemek pişirme sırlarını kıskanıyor, ancak konuklarını kasabalarına götürmeyi umursamıyorlar. Bu nedenle, her yıl Mayıs ayının son cumartesi günü, şehirde her ev sahibi, restoran veya tavernanın yemeklerini sunduğu şehirde bir Bansko mutfağı ziyafeti düzenleniyor .

Bansko Günü – 05.10

Bansaller’in şehir tatillerini kutladıkları tarih tesadüfen seçilmez. 106 yıl önce, o tarihte Bansko Türk köleliğinden kurtuldu. Kasaba, Pirin bölgesindeki bağımsızlığını kazanan ilk yerleşim yeridir ve daha da ilginç olanı, kendisini tamamen tamamen kurtarmasıdır.

5 Ekim 1912’de Hristo Chernopeev’in şirketi Bansko’ya girdi ve Kutsal Üçlü Kilisesi’nin çanları , halkı tapınakta toplanmaları için bilgilendirdi. Kilisede, kentin tüm halkının önünde, büyük şair Peyo Yavorov , ” Fez Bulgarları ile özgürsünüz !” Sözleriyle biten yürekten bir söz veriyor .

O zamandan günümüze Bansko bu unutulmaz tarihte bayramını kutluyor. Geleneksel olarak, kentin kutlaması Kutsal Üçlü’nün çanlarının sesi ve ciddi bir ayinle başlar .

Gün boyunca, Bansko’da çeşitli yarışmalar düzenlenir, şehir ve bölge için geleneksel el sanatları sunulur, insanlar ziyarete gider ve pirinçle iyi banitsa yerler . Kasabanın kutlaması geleneksel olarak popüler Bulgar şarkıcılar tarafından gerçekleştirilen büyük bir açık hava konseri ile sona erer .

Bansko’da kayak sezonunun açılması – Aralık ortası

Bansko’daki en büyük etkinliklerden biri elbette tesiste kayak sezonunun açılması . Her yıl Aralık ayının ortasındaki günlerde Bansko’da yeni kayak sezonunun başlangıcını kutlamak için çılgınca bir hazırlık yapılır.

20 yıldan uzun bir süredir resmi olarak düzenlenen etkinliğe dünyanın dört bir yanından gelen ünlü sporcular ve kayak efsaneleri katıldı. Kayak sezonunun açılması, Banskalilerin hevesle beklediği ve uzun zamandır dikkatlice korunan Bansko geleneklerinin yanında yerini bulduğu bir olay.

Noel – Noel arifesinde Noel öncesi gece

Noel, bugünlerde Bansko’da halen uygulanmakta olan eski bir Bulgar geleneğidir . Noel gecesi, geleneksel kostümler giymiş genç erkekler Bansko’nun tamamında evden sonra toplanıp giderler.

Коледари в Банско | Lucky Bansko

Gelenek, şarkıcıların önce şehirdeki en özel kişinin evini kutsamalarını ve sonra onu kutsamak için her eve girmelerini gerektirir. Çocuklar şarkı söylüyor, sağlık, ziyafet ve refah çağrısı yapıyorlar ve çiftçiler onları ev yapımı inekler, kekler, şaraplar, yerel lezzetler, fasulye, para ile bağışlıyorlar.

Bansko’daki her evi kutsadıktan sonra, şarkıcılar herkesin sağlığı için yemek ve içmek için ortak bir masada toplanır .

Bansko’da bayram için hazırlık 20 Aralık’tan itibaren başlıyor. Sonra erkekler kostümlerini hazırlamak, Noel şarkıları söylemek ve kapaklarını bilek ve patlamış mısır ile süslemek için toplanırlar .

Artık temyizin artık uygulanmadığı ülkedeki pek çok şehir ve köyün aksine, Bansko’da gelenek canlı ve kuşaktan kuşağa aktarılıyor.