Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko etrafında ilçeler ve görülecek yerler

Noel yaklaşıyor ve muhtemelen Noel ve Yılbaşı Gecesi’nin nerede olacağını seçmiştirsiniz. Fakat henüz seçmemişseniz, Bansko 2017’de bir Noel tatili düşünmenizi ve hala vaktiniz varken bir otel rezervasyonu yapmanızı öneririz.

Neden bagajınızı hazırlayıp tam Noel’de Bansko’da otel rezerve etmenizi teklif ediyoruz?

Executive Süit - Balkon Manzaralı | Lucky Bansko

Eğer kayakçıysanız, cevabı biliyorsunuz – sadece ülkede değil Balkanlar’da da daha popüler bir kayak merkezi bulamazsınız. Bansko 2017’de bir Noel tatili seçerseniz sadece kayak pistleriyle eğlenmekle kalmaz, aynı zamanda bu bölgedeki inanılmaz turistik mekanlardan, mükemmel misafirperverlikten ve Banskoluların övünen lezzetli yiyeceklerinden tadacaksınız.

Kayak yapmazsan, endişelenmeyin- hiç sıkılmayacaksınız, çünkü o zaman Bansko yakınlarındaki turistik yerleri güvenle gezebilir ve karşılaşabilirsiniz ve eminim ki çok seveceksiniz.

Bansko’da otelde olduğunuzda kent ve çevrelerindeki yerleşimler çok ilginçtir çünkü sıkıntı düşüncesi bile bir süre size gelmeyecektir. İnanmıyor musunuz? Bansko’daki kısa gezi turumuzda bizi takip edin!

Bansko’da görülecek yerler

“Kutsal Üçgen” Kilisesi

Şehrin simgelerinden birini görmemeniz mümkün değil … kilise merkezdedir ve söylendiği gibi “tüm yollar ona götürür”. “Kutsal Üçlü“, Hıristiyanların camilerden daha büyük ve daha yüksek tapınakları yaptırmalarının yasaklandığı bir dönemde Osmanlı döneminde yapılmıştır.

Ancak, Banskolular, Türk hükümetini ikna etmeyi başarmışlar ve hilali kilisenin her iki tarafına yerleştirmişler ve neden Hıristiyan kilisesinin izin verilenin daha büyük olduğunu sorduğunda şehrin sakinleri, bunun her iki din için tapınak olduğunu söylüyorlarmış. Bugün, Kutsal Üçlü Kilisesi 100 ulusal mekanın bir parçasıdır, bu nedenle buradan mühür almak için turist defterinizi unutmayın.

Neofit Rislki’nin Müze evi

Neofit Rilski‘nin laik adı olan Nikola Benin, yalnızca ülkedeki laik eğitimin kurucusu değil aynı zamanda ilk Bulgar dilbilgisinin yazarıdır. Bansko halkı için, kentte Neofit Rilski’nin anısını korumak çok önemlidir. Böylece 1981’de evini bir müzeye dönüştürmüşler.

18. yüzyılda inşa edilen Rönesans evi, yüksek duvarlarıyla, küçük avluyla ve kısa boylu kapılarıyla sizleri zaman yolculuğuna taşıyacaktır. Kapılardan bahsettikten sonra, Rönesans evlerinin kapılarının neden bu kadar kısa olduğu hakkında ilgi çekici bir görüş var. Uzmanlara göre, evlerin kapıları kısa, böylece bir Osmanlı eve girdiğinde evin sahibine “eğilmesi” gerekiyormuş.

Velyanova evi

Rönesans döneminden son derece mimari yaratım. Ev ahşap ve taştan yapılmış iki kat, ancak en büyük izlenimi veren inanılmaz iç dekorasyondur. Burada, sizi kelimesiz bırakacak çarpıcı duvar resimleri ve oymalar göreceksiniz.

İlgi çekici bir gerçek şudur ki, evin Bansko halkı tarafından usta Velyan’a yapıldığı ve “Kutsal Üçlü ” kilisenin duvar resimlerini yaptığı için teşekkür için.

Bununla, Bansko’daki görülecek yerler bitmemektedir, ama Bansko’daki bazı büyük otelde dinlenirken görülmeye değer yerler çok sayıdadır, çünkü şehir dışına çıkarak devam ediyoruz.

Bir ortaçağ tapınağının kazıları | Lucky Bansko SPA & Relax

İsimsiz şehir

Sadece 4 km uzaklıktaki Dobrinişte yönünde İsimsiz şehir olarak bilinen kasaba bulunmaktadır. Adı olmayan kasaba, St. Nikola alanında bulunur ve tesadüfen keşfedilmesi ilgi çekicidir. Kazılar sırasında ilk olarak bölgede bir nekropolis keşfedilmiş ve küçük bir yerden 30 dönüm alana yayılmış dev bir kentin ortaya çıktığı görülmüştür.

Dobrinişte

Yolunuza biraz daha devam ederseniz ve Dobrinişte’ye varırsanız “Bezbog” tepesine çıkabilirsiniz ve buradan görünen muhteşem manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz (eğer kayakçıysanız Dobrinişte pistlerinden kayabilirsiniz, kayakçı değilseniz, dağ evinde sıcak bir çay size çok iyi gelecektir ).

“Dans eden ayılar” parkı

Park, serbest bırakılan dans eden ayıları (sosyalizm zamanında çok popüler olan, ancak günümüzün bakış açısından oldukça barbarca bir cazibe merkezi) barındıracak şekilde kuruldu.

Ayıları bu şekilde kullanma yasağının getirilmesinden sonra, Bridget Bardo Vakfı ve “Dört Ayak” Vakfı Belitsa Belediyesi ile birlikte ayılar doğal ortamında herkes tarafından rahatsız edilmeyecek bir “Dans eden ayılar” parkı açtı.

Park Belitsa şehrinden 12 km uzaklıktadır, “Adrianov Çark” alanında’ta ve kışın bile doğada yürüyüş yapmak için ideal bir yerdedir.

Dobırsko köyü

Dobırsko köyünü duymamış olamazsınız ve Bansko 2017’deki Noel tatili sırasında buraya biraz zaman ayırmalısınız. Köy Bansko’dan sadece 21 km uzaklıkta olduğu için yol zaman almayacaktır, ve burada yürüyüş gerçekten değer.

Dobırsko birçok turistik mekan sunabilir, ancak en büyüğü “St. Teodor Tiron ve Teodor Stratilat” kilisesinden bahsetmeden geçemeyiz. 1614’te inşa edilen kilise, dünyanın ikinci olmadığı eşsiz fresklerle ilgi çekicidir. Kilisenin hikayeleri ve efsaneleri çoktur ve freskoların her birinin anlamı vardır; dolayısıyla şahsen gerçeğini anlamaları için görmelisiniz.

Siz köydeyken, Kopanata(Kazılımış)Kilisesi‘ni görebilir ya da zamanınız varsa Ştrakaloto çağlayanına ulaşabilirsiniz.

Leshten köyünden resim | Lucky Bansko SPA & Relax

Leşten köyü

Zamanda geri dönmek isterseniz, Leşten senin yersizin yerinizdirin. Köy kaldırımlı sokakları ve otantik Bulgar Rönesans evleri sizi büyüleyecek.

Leşten’de yürüyüş yapmak huzur ve sessizliğe ihtiyacınız varsa bir zorunluluktur. Burada popüler Kil evi de bulunuyor(Kil evinin yüzyıllar önce inşa edildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tamamen yeni, ancak en azından dışarıdan zevk almanın faydalıdır.)

Biraz için zamanı unutalım! Leşten Bansko’dan yaklaşık 56 km uzaklıktadır ve Basko’dan otelden köyü yaklaşık bir saatte ereceksiniz çünkü yol oldukça dar, ancak geri zamana yolculuk yapmanıza değer.

Kovaçevitsa köyü

Kovaçevitsa köyü Leşten’den hemen hemen 8 km uzaklıktadır ve bundan dolayı turistler sık sık iki köyünde gezilerine katılırlar.

Bir kez Kovaçevitsa’ya gelmenizde neden bu köyün bu kadar eşsiz olduğunu anlayacaksınız. Tüm vücudunuza sakinliği ve sessizliği hissedeceksiniz, eski evler ve hemen hemen kimselerin olmadığı kaldırım sokakları sizleri zaman içerisinde çok, çok eskilere taşıyacaktır.

Taş fenomeni “Düğün”

Osenovo köyüne giden yolda, Bansko’dan yaklaşık 29 km uzaklıkta eşsiz ve taş fenomeni Düğün bulunmaktadır. Bu doğa fenomeni hakkında birçok efsaneler vardır, en popüleri ise, düğün sırasında oğlunu, eşi olacak gelini ve tüm düğün misafirlerini lanetleyen kötü kayın valide için olanıdır. Laneti o kadar güçlüymüş ki, hepsi taşa dönüşmüş.

Melnik

Şarap, Rönesans evleri, piramitler…. Melnik deyinde belkide aklınıza bu üç şey gelir. Ve bir yere kadar haklısınız. Melnik’de en iyi bulgar şaraplarından biri üretilmektedir,  evlerin mimarisi ise ilginizi çekecektir.

Melnik’de olduğunuz sürede mutlaka lezzetli yemeklerden ve aromalı Melnik şarabından tatmalısınız ve şehrin en büyü turistik yerlerinden birini ziyaret etmelisiniz – Kordopulova Evi, Bolyarska Evi, Paşova Evi.

Rojen manastırı

Melnik’ten sadece birkaç kilometre mesafede Rojen manastırı bulunmaktadır. Ve burasınıda ziyaret edebilirsiniz. Manastır muhtemelen XIII.yüzyılında inşa edilmiştir ve Osmanlıların döneminde yıkılmadan kalan birkaçından biridir.

Rila Manastırı St. Ivan Rilski | Lucky Bansko SPA & Relax

Rila manastırı

Rila Manastırı şüphesiz en büyük ve en çok ziyaret edilen manastırdır ve daha önce ziyaret etmediyseniz, bunu yapmanın zamanı gelmiştir.

X. yüzyılda keşiş Ivan Rilski tarafından kurulan manastır, yaratılışından bu yana bazı büyük ayrıcalıklara sahip olmuştur. O sırada bütün Bulgar hükümdarlar ve krallar manastıra büyük bağışlar yapmışlar ve manastır yıkıldığı Bulgaristan’ın Osmanlı yönetimine girdiği zamana kadar gelişmiştir.

Kutsal tapınağın restorasyonu, ana binaların restore edildiği XV. yüzyılın sonunda başlar ve birçok vatansever Bulgar’ın bağışları sayesinde konutlar inşa edilir ve bahçenin ortasında en etkileyici taş kule inşa edilmiştir, kurucusunun ismini taşımaktadır – sevastokrat Hrelyu.

Rila Manastırı Bansko’dan yaklaşık 104 km uzaklıktadır, ancak yolculuk buna değer.

Bunlar Bansko’daki turistik mekanlardan bazılarıdır ve Bansko’da bulunan herhangi bir otelde tatildeyseniz buraları gezebilirsiniz.

Evet, Bansko şüphesiz en popüler kayak merkezimizdir, ancak şehir en çok tercih edilen tatilciler arasındadır.

Noel ve Yılbaşı tatilini nerede geçireceğinize henüz karar vermediyseniz, tavsiyemiz zaman kaybetmeyin, bavulları hazırlayın ve Bansko 2017’de inanılmaz Noel tatili geçirmeye buyurun.

Acele edin ve Bansko’daotel rezerve edin. Çünkü şehir, sıcak, Balkan karşılama ve lezzetli yemeklerin yanı sıra yamaçları ve şehrin manzaralarını ve çevresini gezmeye gelen dünyanın her yerinden turistler için tercih edilmektedir.